Parlament Gruzie přehlasuje veto zákona o zahraničních agentech

Parlament Gruzie přehlasuje veto zákona o zahraničních agentech

zdroj obrázku, Getty Images

  • autor, Basil Dimitri
  • Role, BBC News, Tbilisi

Poslanci gruzínského parlamentu odhlasovali přehlasování prezidentského veta kontroverzního zákona o „transparentnosti zahraničního vlivu“ – často nazývaného „zákon o zahraničních agentech“, který vyvolal několik týdnů protestů v hlavním městě Tbilisi.

Podle legislativy se média a nevládní organizace, které dostávají více než 20 % svých finančních prostředků ze zahraničí, budou muset zaregistrovat jako „organizace pracující pro cizí mocnost“, podléhat přísným prověřovacím procesům nebo čelit represivním pokutám.

Plenární zasedání v úterý vidělo, že hlasování prošlo 84 hlasy – většina z nich z vládní strany Gruzínský sen – proti čtyřem opozičním hlasům, přičemž opozice se zdržela hlasování.

Očekává se, že zákon vstoupí v platnost do 60 dnů.

Gruzínská vláda tvrdí, že zajistí transparentnost toku finančních prostředků na podporu nevládních organizací a ochranu Gruzie před cizím vměšováním.

Ale jeho odpůrci – kteří jej nazvali „ruským zákonem“ kvůli jeho podobnosti s existujícím zákonem v Rusku – se domnívají, že skutečným důvodem legislativy je potlačení nesouhlasu před parlamentními volbami v říjnu.

Evropská unie uvedla, že „hluboce lituje“ rozhodnutí gruzínského parlamentu.

Představitelé EU již dříve varovali, že návrh zákona by mohl ohrozit další pokrok v rámci bloku. Gruzie získala status kandidátského státu v prosinci 2023.

Několik nevládních organizací již oznámilo, že nebudou dodržovat legislativu, která po nich vyžaduje prohlášení, že „jednají jménem cizí mocnosti“, protože to podle nich je „urážlivé“ a „fakticky nesprávné“.

V úterý, když poslanci diskutovali o návrhu zákona, se lidé znovu shromáždili před parlamentem uprostřed silné policejní přítomnosti.

Když byl oznámen výsledek hlasování, mnoho demonstrantů skandovalo „Slave!“ a „Rusové!“

Desítky odpůrců zákona o zahraničních agentech uvedly, že byli biti nebo zastrašováni, urážlivé plakáty vyvěšené před jejich domovy nebo výhrůžné telefonáty.

Více než šest týdnů poté, co protesty začaly, však demonstranti – mnozí z nich mladí – cítí, že není jiná možnost, než pokračovat do ulic.

„V sázce je celá naše budoucnost. Je to Evropa nebo nic,“ řekla 18letá Kato, když stála před parlamentem se svými přáteli.

Pozorovatelé se domnívají, že schválení zákona o zahraničních agentech se pro Gruzínský sen změnilo v boj o přežití, kterému se v tomto procesu podařilo odcizit mnoho svých tradičních partnerů.

Spojené státy se připojily k Evropské unii s varováním, že zákon bude mít důsledky. Americké ministerstvo zahraničí minulý týden uvedlo, že cestovní omezení budou uvalena na ty, kteří „podkopávají demokracii“ v Gruzii, a také na jejich rodinné příslušníky.

Úřady ale tato varování ignorovaly. Generální tajemník Gruzínského snu, starosta Tbilisi Kakha Kaladze, prohlásil, že proti zájmům země nebude existovat žádné „quid pro quo“.

Zurabišviliová v pondělí představila novou chartu, která podle ní poslouží jako plán na přesun Gruzie do Evropy, protože věděla, že jejími možnostmi bylo zabránit vládě ve schválení zákona.

„Abychom znovu vybudovali důvěru, potřebujeme novou politickou realitu: odlišnou jednotu, jiné volby, jiný parlament, jinou vládu,“ napsala na X.

Charta obsahuje kromě důležitých reforem zaměřených na depolitizaci soudního systému a bezpečnostních služeb zrušení zákonů, které podle ní poškodily šance Gruzie na členství v Evropské unii.

Paní Zurabišviliová vyzvala všechny opoziční strany, aby chartu podepsaly do 1. června a šly jednotně vstříc parlamentním volbám v říjnu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *