Parlament Evropské unie zmrazí ratifikaci čínské dohody, dokud Peking sankce nezruší

Ve čtvrtek Evropský parlament pozastavil ratifikaci nové investiční dohody s Čínou, dokud Peking nezruší sankce proti politikům Evropské unie, čímž se prohloubí rozpor v čínsko-evropských vztazích a zabrání společnostem z Evropské unie v dalším přístupu do Číny.

Rozhodnutí o zastavení ratifikace prošlo 599 hlasy pro, 30 členů se zdrželo hlasování.

Cílem dohody o komplexních investicích mezi EU a Čínou, na které se vyjednavači dohodli v prosinci po sedmi letech rozhovorů, je postavit společnosti v EU na srovnatelnou úroveň v Číně a posílit pozici Pekingu jako spolehlivého obchodního partnera.

Peking však v březnu uvalil sankce na 10 politiků EU, stejně jako think tanky a diplomatické sbory, v reakci na západní sankce proti čínským úředníkům obviněným z masového zatýkání ujgurských muslimů v severozápadní Číně.

Sankce Číny zahrnují pět členů Rady Evropské unie a jejího podvýboru pro lidská práva.

Řekl Reinhard Boutecover, německý zákonodárce EU, na jehož sankce se Peking zaměřil.

Zákonodárci EU tvrdí, že čínské sankce nejsou založeny na mezinárodním právu, zatímco opatření EU, jako jsou opatření v Británii a Spojených státech, se týkají porušování lidských práv podle smluv OSN.

Peking popírá jakékoli provinění.

Parlament ve svém rozhodnutí uvedl: „Žádá Čínu, aby zrušila sankce před uzavřením (investiční dohody),“ která není právně závazná, ale nyní je oficiálním stanoviskem asociace. Řekla: „Vztahy mezi Evropskou unií a Čínou nemusí nadále fungovat jako obvykle.“

Bezvýchodná situace je překážkou jak pro Čínu, tak pro Evropskou unii. Ratifikace dohody umožní větší ochranu evropských investic a práv duševního vlastnictví v Číně. Evropští diplomaté tvrdí, že Čína doufala, že zlepší své mezinárodní postavení jako čestného a uctivého obchodního partnera.

Aktivisté a odborníci na lidská práva v OSN tvrdí, že nejméně jeden milion muslimů je držen v táborech v Sin-ťiangu. Aktivisté a někteří západní politici obviňují Čínu z používání mučení, nucených prací a sterilizace. Čína popírá porušování práv v Sin-ťiangu a tvrdí, že její tábory poskytují nezbytné a profesionální školení v boji proti extremismu.

READ  Při podezření z izraelských sil byli zastřeleni dva podezřelí bezpečnostní důstojníci PA

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *