Pařížský klub ruší dluh Súdánu ve výši 14,1 miliardy USD

Skupina věřitelů Paris Club * souhlasila se zrušením súdánského dluhu ve výši 14,1 miliardy USD a změnila podmínky služby na dalších 9,5 miliardy USD dlužných skupině. Pařížský klub poblahopřál Súdánu k silným opatřením ke snižování chudoby a ambiciózním ekonomickým reformám, které zemi umožnily dosáhnout bodu rozhodnutí v rámci iniciativy HIPC (Highly Indebted Poor Countries), kterou v červnu oznámila Světová banka a Mezinárodní měnový fond. (Mezinárodní měnový fond).

Blok 16členných věřitelů ve čtvrtečním prohlášení po řádném zasedání pařížského klubu, kterého se zúčastnil súdánský ministr financí Jibril Ibrahim za doprovodu guvernéra Súdánské centrální banky, vysvětlil, že rozhodnutí zrušit dluh je rozhodnutí. Navrženo tak, aby poskytovalo dočasné oddlužení jako součást Iniciativy vysoce zadlužených chudých zemí.

Prohlášení pařížského klubu znělo: „Očekává se, že Súdán dosáhne bodu dokončení HIPC do června 2024 nebo dříve a získá zbývající část snížení dluhu plánovanou v rámci iniciativy HIPC již schválené mezinárodním společenstvím v roce 1999.“. “Výjimečně, vzhledem k velmi omezené platební schopnosti Súdánu a za předpokladu, že bude i nadále uspokojivě provádět program podporovaný MMF, se neočekávají žádné platby ze Súdánu nejméně do 1. prosince 2024.”

„Vzhledem k velmi omezené platební schopnosti Súdánu a za předpokladu, že bude pokračovat v uspokojivé implementaci programu podporovaného MMF, se od Súdánu neočekávají žádné platby nejméně do 1. prosince 2024“ – Pařížský klub

Pařížský klub ve svém prohlášení uznává, že Súdán se rovněž zavázal usilovat o podobné oddlužení od jiných věřitelů, včetně věřitelů jiných než Pařížských klubů, a že věřitelé Pařížského klubu „naléhají na další soudní věřitele v Súdánu, aby oddlužení poskytli za podobných podmínek“.

Súdánský ministr Ibrahim v prohlášení prostřednictvím sociálních médií poblahopřál súdánskému lidu a dodal: „Budeme se snažit dosáhnout podobného nebo lepšího výsledku s věřiteli mimo Pařížský klub.“

Členy pařížského klubu, kteří se podíleli na reorganizaci súdánského dluhu, jsou RakouskoA Belgie, Kanada, Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Irsko, Japonsko, Nizozemsko, Norsko, Ruská federace, Španělsko, Švýcarsko, Spojené království, USA.

Pozorovateli na zasedání byli zástupci Brazílie, Finska a Severní Koreje, jakož i Mezinárodního měnového fondu, Mezinárodního rozvojového sdružení, Africké rozvojové banky, Evropské komise, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj a sekretariátu UNCTAD. Kuvajt, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Česká republika si také všimly této reorganizace.

* Pařížský klub (Francouzština: Pařížský klub) je skupina úředníků z hlavních věřitelských zemí, jejichž úlohou je nacházet koordinované a udržitelné řešení platebních potíží, kterým čelí dlužnické země. Zatímco dlužnické země provádějí reformy ke stabilizaci a obnovení své makroekonomické a finanční situace, věřitelé Paris Club poskytují odpovídající zacházení s dluhy.

READ  Arogantní americká ekonomika řídí globální inflaci a nutí zahraniční banky jednat

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *