Papež: Vatikán se účastní mírové mise Ukrajiny a Ruska | Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Papežovy výroky přicházejí několik hodin poté, co Moskva oznámila, že její síly postoupily ve městě Bachmut na frontě.

Papež František řekl, že Vatikán se účastní mírové mise, která se má pokusit ukončit konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, a nechce to upřesnit.

„Jsem připraven udělat vše, co je třeba udělat. Nyní probíhá úkol, ale ještě není veřejný,“ řekl papež novinářům v neděli během cesty domů po třídenní návštěvě Maďarska.

Myslím, že mír se vždy dosáhne otevřením kanálů. Uzamčením nikdy neuzavřete mír… Není to snadné.“

Papež dodal, že o situaci na Ukrajině hovořil s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a s arcibiskupem Hilarionem, biskupem, který zastupuje ruskou pravoslavnou církev v Budapešti.

„Na těchto setkáních jsme nemluvili jen o Červené Karkulce. Mluvili jsme o všech těchto věcech. Každý se zajímá o cestu k míru.“

(Al Jazeera)

Od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu, papež František prakticky každý týden prosil o mír a opakovaně vyjadřoval své přání působit jako prostředník mezi Kyjevem a Moskvou. Jeho nabídka se zatím nijak neprosadila.

Ukrajinský premiér Denys Shmyhal se ve čtvrtek ve Vatikánu setkal s papežem a řekl, že diskutoval o „mírové formuli“, kterou předložil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Řekl, že také pozval papeže na návštěvu Kyjeva.

Papež František (86) již dříve řekl, že chce navštívit Kyjev a také Moskvu na mírové misi.

Čtyři další čtvrti v Bakhmutu

Papežovo prohlášení přichází několik hodin poté, co Moskva prohlásila, že její síly dobyly další čtyři městské čtvrti v ukrajinském městě Bachmut v přední linii.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jednotky jeho výsadkových sil obléhají ukrajinské síly na severním a jižním okraji města.

Ukrajina na obvinění okamžitě nereagovala.

Ruské síly se už měsíce snaží ovládnout Bakhmut, dopravní a logistický uzel v ukrajinské Doněcké provincii, která je součástí převážně ruskojazyčného průmyslového regionu Donbass.

READ  Muž z New Yorku měl dva týdny po vakcíně J&J pozitivní test na COVID

Během války na Ukrajině byly desítky tisíc zabity, miliony vykořeněny a celá města srovnána se zemí.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *