Papež František údajně opakuje nadávky homosexuálů a staví se proti homosexuálům v kněžství

ŘÍM – Papež František v úterý zopakoval svůj odpor vůči gay kněžím a tvrdil, že zopakoval tvrdou urážku na setkání s duchovními jen dva týdny poté, co se Vatikán omluvil uprostřed zpráv, že použil stejné slovo na dřívějším setkání s biskupy.

František podle hlavních italských médií tuto pomluvu údajně zopakoval na setkání s 200 kněžími na Papežské salesiánské univerzitě v Římě. Vatikán ve svém prohlášení nezmínil použití tohoto urážlivého slova, ale uvedl, že papež mluvil o „nebezpečí ideologií v církvi“.

Vatikán uvedl, že papež „zdůraznil potřebu vítat a doprovázet gaye v církvi“, ale vyzval k opatrnosti, pokud jde o jejich vstup do kněžství.

Sedmaosmdesátiletý papež již dříve učinil přelomová prohlášení na podporu občanských svazků osob stejného pohlaví, vedl oslovení LGBT komunity a minulý rok schválil krátká požehnání pro páry stejného pohlaví katolickými kněžími. Ale Francis – který skvěle řekl: „Kdo jsem, abych soudil?“ Když byl krátce poté, co se v roce 2013 stal papežem, dotázán na gay kněze, vyjádřil také opatrnost ohledně přijímání gayů do seminářů. V podstatě potvrdil vatikánský rozsudek z roku 2005, který uvádí, že „homosexuální kandidáti se nemohou stát kněžími, protože jejich sexuální orientace je vzdaluje od správného smyslu pro rodičovství“.

Hlavní italská média – včetně Corriere della Sera, La Repubblica a ANSA – uvedla, že během úterního setkání papež také zopakoval slovo „frociaggine“, které se v italsko-římském dialektu zhruba překládá jako „bubák“.

Být zatčen

Souhrnné příběhy, abyste byli rychle aktuální

Před dvěma týdny vysoký představitel Vatikánu potvrdil listu The Washington Post, že papež použil stejné slovo na jiném setkání s biskupy 20. května. Osm dní po tomto setkání, po zprávách, že papež použil urážku v italském tisku, vydal Vatikán vzácnou omluvu. Aniž by potvrdil, že papež toto slovo použil, Vatikán následně řekl, že „papež nikdy neměl v úmyslu urazit se nebo se vyjadřovat homofobními výrazy a omlouvá se těm, kteří se cítili uraženi použitím výrazu, o kterém hovořili ostatní“.

READ  Takto vypadají vrány, které se vykoupají, nebo „mravenčí“: NPR

Vatikánský mluvčí na žádost o komentář k papežově údajnému opětovnému použití tohoto slova okamžitě nereagoval.

Noviny Corriere della Sera s odkazem na zdroje, které byly také přítomny na setkání, citovaly papeže, který řekl, že „homosexuálové jsou dobří muži“. [and] Budou mít krásné cesty víry.“ Ale pokud hledají kněžství, měli by být nasměrováni k duchovnímu řediteli nebo „k psychologovi“, který citoval papeže, že pokud by se stali kněžími, pravděpodobně by se stali homosexuály „selhávat ve své službě.“

O Františku je známo, že mluví mnohem obecněji než předchozí papežové, a pozorovatelé tvrdili, že papež si možná neuvědomuje, že urážka, kterou použil, je považována za urážlivou. Přestože se narodil a vyrůstal v Argentině, pochází z italské rodiny a tímto jazykem mluvil od dětství.

Někteří teologové uvedli, že nadávka byla méně důležitá než papežův jasný postoj proti tomu, aby se gayové stali kněžími.

„Měli bychom se zaměřit na jeho základní předpoklad, že homosexuálové by se neměli stát kněžími, což je zde skutečný problém,“ řekl Andrea Grillo, profesor svátostné teologie na Anselmianum, papežské univerzitě v Římě.

Zdá se, že papež je o tom přesvědčen [the veracity of outdated] „Teorie, podle kterých homosexuál nebude schopen zůstat cudný, a proto nemůže být vysvěcen,“ řekl Grillo. „Tato teorie je nepodložená, ale mám pocit.“ [Francis still] Myslí si, že je to pravda.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *