Papež František nařídil vrátit sochy Parthenonu ve Vatikánu Řecku

Papež František nařídil vrátit sochy Parthenonu ve Vatikánu Řecku

Papež František se rozhodl vrátit Řecku tři 2500 let staré kusy z Parthenonu, které jsou v papežských sbírkách Vatikánských muzeí více než století.

The Vatikán V krátkém pátečním prohlášení uvedl, že jej papež předal Jeronýmovi II., hlavě řecké pravoslavné církve, jako gesto ekumenického dialogu s římskokatolickou církví.

Parthenon na Akropoli v Aténách byl dokončen v pátém století před naším letopočtem jako chrám bohyně Athény a jeho zdobené vlysy obsahují některé z největších příkladů starověkého řeckého sochařství.

Jeden kus zobrazuje hlavu koně tahajícího vůz Athény. jemu připisováno: Vatikánské muzeum/Handout/Reuters

Nebylo hned jasné, jaké byly Ironimusovy plány s malými sochami.

Podle webu Vatikánských muzeí je jedním z kusů hlava koně táhnoucího Athénin vůz na západní straně budovy. Zbytek tvoří hlava chlapce a hlava vousatého muže.

Ve Vatikánu jsou od devatenáctého století.

Kusy jsou vráceny do Řecka, zatímco Londýn a Atény pokračují v bojích o takzvané Elgin Marbles.

Řecká ministryně kultury Lina Mendoniová vyjádřila svou vděčnost papeži Františkovi „za velkorysé rozhodnutí“ a v prohlášení uvedla, že podporuje úsilí vlády získat zpět kuličky z Britského muzea.

Jeden ze tří kusů zobrazených na nedatované fotografii z Vatikánského muzea.

Jeden ze tří kusů zobrazených na nedatované fotografii z Vatikánského muzea. jemu připisováno: Vatikánské muzeum/Handout/Reuters

Řecko opakovaně vyzvalo k trvalému navrácení 2500 let starých rytin, které z Parthenonu odstranil britský diplomat lord Elgin na počátku 19. století, když byl velvyslancem v Osmanské říši, tehdejší vládce Řecka.

Britské muzeum dlouho vylučovalo vrácení kuliček, které zahrnují asi polovinu 160metrového vlysu, který zdobil Parthenon, a trvá na tom, že byly získány legálně.

Začátkem tohoto měsíce řecké noviny uvedly, že dohoda o navrácení kuliček Řecku je na spadnutí, ale řecká vláda uvedla, že k ní nedojde.

V březnu Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) vyzvala Řecko a Británii, aby dospěly k dohodě.

READ  Sousedé Slovenska hlídkují na jeho nebi a osvobozují MiGy pro Ukrajinu

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *