Panel OSN doporučuje, aby byl Velký bariérový útes uveden jako „v nebezpečí“

Útesové ryby plavou přes obnovené útesové kolonie na Velkém bariérovém útesu u pobřeží Cairns v Austrálii, 25. října 2019. REUTERS / Lucas Jackson

CANBERRA (Reuters) – Panel Organizace spojených národů v úterý doporučil přidání Velkého bariérového útesu na seznam „ohrožených“ míst světového dědictví, což vyvolalo rozzlobenou reakci Austrálie, která uvedla, že tento krok byl ohromen. Vinu za politické vměšování.

Panel UNESCO uvedl, že dlouhodobý výhled největšího systému korálových útesů na světě se zhoršil a je třeba přijmout opatření k boji proti dopadům změny klimatu.

Australská ministryně životního prostředí Susan Lee uvedla, že Canberra toto doporučení zpochybní s tím, že je v rozporu s radami poskytnutými před pouhým týdnem, a brání australskou ochranu korálových útesů.

„Toto je úplná sabotáž běžného provozu,“ řekl mi.

Austrálie se už roky snaží udržet Velký bariérový útes, hlavní turistickou atrakci podporující tisíce pracovních míst, mimo seznam „v nebezpečí“, což by mohlo vést k jeho případnému odstranění jako místa světového dědictví.

V roce 2015 jeho lobování zahrnovalo hostování delegátů světového dědictví UNESCO na cestě k neznečištěnému úseku korálových útesů, ale od té doby vědci říkají, že největší žijící ekosystém na světě utrpěl tři hlavní události bělení korálů způsobené extrémními mořskými vlnami veder.

Řekla mi, že ona a australská ministryně zahraničí Marise Payneová včera v noci vznesly své obavy u generální ředitelky UNESCO Audrey Azoulayové.

„Toto rozhodnutí bylo chybné. Je zřejmé, že jsou za tím politiky,“ řekla bez bližšího upřesnění.

Vládní zdroj uvedl, že Canberra věří, že Čína, která předsedá výboru, je zodpovědná za tento krok uprostřed zhoršujících se vztahů mezi oběma zeměmi.

„Odvoláme se, ale Čína je pod kontrolou,“ uvedl zdroj a odmítl být jmenován, protože nemá oprávnění mluvit s médii.

READ  Etiopie vyhostila sedm představitelů OSN a obvinila je z „rušení“

Čínské velvyslanectví v Canbeře neodpovědělo okamžitě na žádost o komentář.

Environmentální skupiny však toto doporučení odmítly jako politické a uvedly, že Austrálie zjevně nedělá dost na ochranu korálových útesů, zejména v souvislosti se změnou klimatu.

„Žádná vláda nemůže nijak přispět. Toto doporučení učinili světově uznávaní vědci,“ řekl Richard Lake, vedoucí oceánské divize WWF Australia.

Leck byl součástí skupiny ochránců přírody, kteří lobovali u 13 členů výboru UNESCO, aby přišli s jeho doporučením, které nyní zváží všech 21 členských zemí výboru.

Austrálie je součástí výboru, ale podle dohody nebude moci hlasovat, pokud nebude dosaženo konsensu.

Díky Austrálii, která se spoléhá na uhelnou energii, je to jeden z největších producentů uhlíku na obyvatele na světě, ale její konzervativní vláda vytrvale podporuje odvětví fosilních paliv v zemi a tvrdí, že přísnější opatření v oblasti emisí by stála práci.

Vztahy mezi Canberrou a Pekingem se loni zhoršily poté, co Austrálie obvinila Čínu ze zasahování do jejích vnitřních záležitostí, a zhoršila se, když předseda vlády Scott Morrison usiloval o nezávislé vyšetřování původu pandemie koronavirů.

(Zprávy Colina Packhama)

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.