Pandemický blues podporuje prodej vinylových desek, novinky v oblasti zábavy a hlavní příběhy

PRAHA • Domácí milovníci hudby, kteří toužili po živých vystoupeních během pandemie koronavirů, získali místo toho přístup k vinylovým deskám, což vedlo k rozmachu nákupu, který vedl největšího světového výrobce LP k nejlepším ročním prodejům a zisku vůbec.

Generální ředitel Michel Steerba uvedl, že společnost GZ Media, která lisuje rekordy od hvězdné Lady Gaga po indickou punkovou kapelu Cock Sparrer, zaznamenala v loňském roce tržby o 11 procent na 4 miliardy korun (248 milionů singapurských dolarů) a dodala 38 milionů libanonských liber.

„Byl to rekordní rok,“ řekl během prohlídky továrny společnosti asi 20 kilometrů za Prahou, kde GZ Media lisovala alba od roku 1951.

Závod zaměstnává 1 800 lidí a společnost provozuje také lisovny v Severní Americe.

Očekává se, že příjmy letos vzrostou na 4,7 miliardy korun.

Rok GZ Media přichází po vinylovém oživení v posledním desetiletí navzdory popularitě a okamžitému přístupu k digitálním médiím a snadno použitelným streamovacím webům, jako jsou Apple iTunes a Spotify.

„Mnoho lidí si začalo kupovat vlastní zvukové systémy a vinylové nahrávky, pravděpodobně proto, že zůstali doma a nebylo tolik možností jako koncerty, hospody a bary,“ řekl pan Stirpa, když pracovníci s bílými rukavicemi přenesli nově uzavřené LP do chladícího boxu před zabalením.

Dodal, že na začátku loňského roku poklesly tržby GZ Media, ale poptávka v druhé polovině prudce stoupla.

„Vinylové desky se v současné době pohybují od specializovaných trhů sběratelů, audiofilů a zvukových nadšenců k širší spotřebitelské základně představující mladou generaci, která si našla cestu k vinylu,“ řekl.

Ve Spojených státech – největším světovém vinylovém trhu – se v loňském roce prodalo 27,5 milionu LBP, což je podle německé společnosti na trhu a spotřebitelských datech Statista nárůst o 46 procent oproti roku 2019.

READ  Pět javorových listů, které jsou zámkem pro jejich olympijské týmy

Společnost MRC, která se zabývá prodejem hudby, uvedla, že 51 alb se ve Spojených státech prodalo nejméně 50 000 kopií, což je nárůst z pouhých 23 v roce 2019, protože nejprodávanější řady LP Harry Styles Vine z LP prodalo 232 000 kopií.

„Nákup vinylu je jako nákup starožitností,“ řekl Peter Rakusnick, majitel pražského hudebního obchodu. „Vinyl má úžasný zvuk.“

GZ Media také vyrábí CD, DVD a obaly, ale vinyl tvoří asi 65 procent příjmů skupiny, uvedla Steerba.

Český DJ Jiří Holubec uvedl, že bohatší zvuk, obal a schopnost držet vinylovou desku přispívají k emocionální přitažlivosti LP.

Řekl: „Když si vezmu CD od Charlieho Parkera z 50. let, vidím a cítím, jak se tam jeho hudba fyzicky houpá.“

Reuters

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *