Pandemický blues podporuje prodej vinylových desek, novinky v oblasti zábavy a hlavní příběhy

PRAHA • Domácí milovníci hudby, kteří toužili po živých vystoupeních během pandemie koronavirů, získali místo toho přístup k vinylovým deskám, což vedlo k rozmachu nákupu, který vedl největšího světového výrobce LP k nejlepším ročním prodejům a zisku vůbec.

Generální ředitel Michel Steerba uvedl, že společnost GZ Media, která lisuje rekordy od hvězdné Lady Gaga po indickou punkovou kapelu Cock Sparrer, zaznamenala v loňském roce tržby o 11 procent na 4 miliardy korun (248 milionů singapurských dolarů) a dodala 38 milionů libanonských liber.

„Byl to rekordní rok,“ řekl během prohlídky továrny společnosti asi 20 kilometrů za Prahou, kde GZ Media lisovala alba od roku 1951.

Závod zaměstnává 1 800 lidí a společnost provozuje také lisovny v Severní Americe.

Očekává se, že příjmy letos vzrostou na 4,7 miliardy korun.

Rok GZ Media přichází po vinylovém oživení v posledním desetiletí navzdory popularitě a okamžitému přístupu k digitálním médiím a snadno použitelným streamovacím webům, jako jsou Apple iTunes a Spotify.

„Mnoho lidí si začalo kupovat vlastní zvukové systémy a vinylové nahrávky, pravděpodobně proto, že zůstali doma a nebylo tolik možností jako koncerty, hospody a bary,“ řekl pan Stirpa, když pracovníci s bílými rukavicemi přenesli nově uzavřené LP do chladícího boxu před zabalením.

Dodal, že na začátku loňského roku poklesly tržby GZ Media, ale poptávka v druhé polovině prudce stoupla.

„Vinylové desky se v současné době pohybují od specializovaných trhů sběratelů, audiofilů a zvukových nadšenců k širší spotřebitelské základně představující mladou generaci, která si našla cestu k vinylu,“ řekl.

Ve Spojených státech – největším světovém vinylovém trhu – se v loňském roce prodalo 27,5 milionu LBP, což je podle německé společnosti na trhu a spotřebitelských datech Statista nárůst o 46 procent oproti roku 2019.

READ  Recenze: Muzeum revoluce

Společnost MRC, která se zabývá prodejem hudby, uvedla, že 51 alb se ve Spojených státech prodalo nejméně 50 000 kopií, což je nárůst z pouhých 23 v roce 2019, protože nejprodávanější řady LP Harry Styles Vine z LP prodalo 232 000 kopií.

„Nákup vinylu je jako nákup starožitností,“ řekl Peter Rakusnick, majitel pražského hudebního obchodu. „Vinyl má úžasný zvuk.“

GZ Media také vyrábí CD, DVD a obaly, ale vinyl tvoří asi 65 procent příjmů skupiny, uvedla Steerba.

Český DJ Jiří Holubec uvedl, že bohatší zvuk, obal a schopnost držet vinylovou desku přispívají k emocionální přitažlivosti LP.

Řekl: „Když si vezmu CD od Charlieho Parkera z 50. let, vidím a cítím, jak se tam jeho hudba fyzicky houpá.“

Reuters

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.