Pandemic blues podněcuje rekordní prodeje českého výrobce vinylových desek, zábavné novinky a hlavní příběhy

PRAHA (Reuters) – Hudební fanoušci, kteří měli během pandemie hlad po živých vystoupeních, prožili místo toho vinylové nahrávky, což vyvolalo nákupní boom, který poháněl největšího světového výrobce LP do jeho vůbec nejlepšího ročního obratu a zisku.

Generální ředitel Michel Steerba uvedl, že společnost GZ Media, která tlačí na rekordy od mezinárodní superstar Lady Gaga po indickou punkovou kapelu Cock Sparrer, zaznamenala tržby o 11 procent na 4 miliardy korun (250 milionů singapurských dolarů) a v roce 2020 dodala 38 milionů.

„Byl to rekordní rok,“ řekl agentuře Reuters během prohlídky továrny společnosti, asi 20 km od Prahy, kde GZ Media prosazuje alba od roku 1951. „Byl to rekordní rok,“ řekl agentuře Reuters.

Rok GZ Media přichází po vinylovém oživení v posledním desetiletí navzdory popularitě a okamžitému přístupu k digitálním médiím a snadno použitelným streamovacím webům, jako jsou Apple iTunes a Spotify.

Společnost také provozuje kompresorové závody v Severní Americe.

„Spousta lidí si začala kupovat vlastní zvuková zařízení a začala si kupovat vinyly … Možná proto, že zůstali doma a nebylo mnoho dalších možností, jako jsou koncerty, hospody a bary,“ řekl pan Stirba. Pracovníci před zabalením převezou čerstvě uzavřené LP do chladicí krabice.

Dodal, že zatímco na začátku loňského roku poklesly tržby společnosti GZ Media, poptávka ve druhé polovině vzrostla.

„V současné době se vinylové desky přesouvají z mezerového trhu sběratelů, audiofilů a audiofilů na … širší spotřebitelskou základnu představující mladší generaci, která si našla cestu do vinylu,“ řekl Stirpa.

Ve Spojených státech – největším vinylovém trhu na světě – se v roce 2020 prodalo 27,5 milionu LBP, což je podle německé společnosti na trhu a spotřebitelských dat Statista nárůst o 46 procent od roku 2019.

READ  Moulin Rouge! Muzikál dorazí v Perthu v únoru 2023

Společnost MRC, která se zabývá prodejem hudby, uvedla, že z 51 alb se v USA prodalo nejméně 50 000 kopií – od pouhých 23 v roce 2019 u nejprodávanější LP LP roku, řady Harry Styles Vine, které se prodalo 232 000 kopií.


V roce 2020 bylo ve Spojených státech prodáno 27,5 milionu libanonských liber. Foto: Reuters

„Nákup vinylu je jako nákup starožitností,“ řekl Peter Rakusnick, majitel pražského hudebního obchodu. „Vinyl má úžasný zvuk.“

GZ Media také vyrábí CD, DVD a obaly, ale vinyl tvoří asi 65 procent příjmů skupiny, uvedla Steerba v továrně, která zaměstnává 1 800 lidí.

Místní DJ Jiří Holubec přidává bohatší zvuk a obal a schopnost držet vinylovou desku přispívá k emocionální přitažlivosti LP.

„Když nahrávám zvukový záznam Charlieho Parkera z padesátých let, vidím a cítím jeho fyzicky integrovanou hudbu,“ řekl.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *