Panama se připravuje na evakuaci prvního ostrova tváří v tvář stoupající hladině moře

Panama se připravuje na evakuaci prvního ostrova tváří v tvář stoupající hladině moře

GARDE SUJDUP, Panama (AP) – Na malém ostrově u pobřeží Panamy v Karibském moři si asi 300 rodin balí své věci v rámci přípravy na radikální změnu. Generace Guna lidí, kteří vyrostli na Garde Sugdub v životě zasvěceném moři a cestovnímu ruchu, to příští týden vymění za tvrdou zemi pevniny.

Jdou dobrovolně – tak nějak.

Gunas of Gardi Sugdub je první z 63 komunit podél panamského karibského a tichomořského pobřeží, o kterých vládní úředníci a vědci očekávají, že se budou muset v nadcházejících desetiletích přemístit kvůli stoupající hladině moří.

Domorodá žena z Gony si kvůli slabému dešti zakrývá hlavu na ostrově Garde Sugdup, který je součástí souostroví San Blas u pobřeží Panamy v Karibském moři, sobota 25. května 2024. (AP Photo/Mathias Delacroix)

Jednoho nedávného dne domorodí obyvatelé ostrova pádlovali nebo vyjížděli na palubu, aby chytali ryby. Děti, některé oblečené v uniformách a jiné v barevných místních textiliích zvaných melasa, štěbetaly, když rychle procházely úzkými špinavými uličkami na cestě do školy.

„Jsme trochu smutní, protože zanecháme domovy, které známe celý život, náš vztah k moři, kde rybaříme, kde se koupeme, kam přicházejí turisté, ale moře se potápí,“ řekla Nadine Moralesová. 24, která se pomalu připravovala na stěhování se svou matkou, strýcem a přítelem.

Úředník na panamském ministerstvu bydlení uvedl, že někteří lidé se rozhodli zůstat na ostrově, dokud se situace nestane nebezpečnou, aniž by prozradili konkrétní počet. Úředník, který si vyžádal anonymitu, aby záležitost projednal, řekl, že je úřady nebudou nutit k odchodu.

Gardi Sugdub je jedním z asi 50 obydlených ostrovů v souostroví Guna Yala Territory. Je asi 400 yardů (366 m) dlouhý a 150 yardů (137 m) široký. Shora vypadá jako špičatý poloovál obklopený desítkami krátkých mol, kde obyvatelé uvazují své lodě.

Nové domy stojí v Nuevo Carte na karibském pobřeží Panamy, pondělí 27. května 2024. Kvůli stoupající hladině moří se asi 300 domorodých rodin Gona přestěhuje z ostrova Garde Sugdup, který je součástí souostroví San Blas, do nových domů postavených vládou Na pevnině.  (AP Photo/Mathias Delacroix)

Letecký pohled na nové domy v Nuevo Carte na karibském pobřeží Panamy, pondělí 27. května 2024. (AP Photo/Matias Delacroix)

Dívka stojí na krabici, aby dosáhla výlohy na ostrově Jardi Sugdup, který je součástí souostroví San Blas u pobřeží Panamy v Karibském moři, sobota 25. května 2024. Kvůli stoupající hladině moří asi 300 domorodých rodin Gona se přestěhuje do nových domovů, postavených vládou, na pevnině.  (AP Photo/Mathias Delacroix)

Dívka stojí na krabici, aby dosáhla výlohy na ostrově Garde Sugdub u pobřeží Panamy v Karibském moři, sobota 25. května 2024. (AP Photo/Mathias Delacroix)

Každý rok, zvláště když v listopadu a prosinci fouká nad mořem silný vítr, voda zaplňuje ulice a dostává se do domů. Klimatické změny nejen zvyšují hladinu moří, ale také ohřívají oceány a spouštějí tak silnější bouře.

Gonasové se pokusili zpevnit okraj ostrova kameny, pilíři a korály, ale mořská voda nadále proudí.

„Nedávno jsem viděl, že změna klimatu měla velký dopad,“ řekl Morales. „Nyní příliv dosáhl bezprecedentní úrovně a vedro je nesnesitelné.“

Samosprávná vláda Gony se před dvěma desetiletími rozhodla, že je třeba zvážit opuštění ostrova, ale v té době to bylo proto, že ostrov byl příliš přeplněný. Evelio Lopez, 61letý učitel na ostrově, řekl, že dopady změny klimatu urychlily toto myšlení.

Plánuje se přestěhovat se svými příbuznými na nové místo na pevnině, které vyvinula vláda za cenu 12 milionů dolarů. Betonové domy stojí na mřížce dlážděných ulic vytesaných do husté tropické džungle jen něco málo přes míli (2 km) od přístavu, odkud je Garde Sugdub vzdálený osm minut jízdy lodí.

Lopez řekl, že opustit ostrov je „velká výzva, protože více než 200 let naší kultury pochází z moře, takže opuštění tohoto ostrova znamená spoustu věcí.“ „Opustíme moře a ekonomické aktivity, které tam na ostrově máme, a teď budeme na pevné zemi, v džungli. Uvidíme, jaký bude výsledek v dlouhodobém horizontu.“

Prase stojí v kotci na promenádě na ostrově Garde Sugdup, součást souostroví San Blas u pobřeží Panamy u Karibského moře, sobota 25. května 2024. Kvůli stoupající hladině moří žije asi 300 domorodých rodin Guna se přestěhuje do nových domovů, postavených před vládou na pevnině.  (AP Photo/Mathias Delacroix)

Prase stojí v kotci na promenádě na ostrově Garde Sugdub, části souostroví San Blas u pobřeží Panamy v Karibském moři, sobota 25. května 2024. (AP Photo/Matias Delacroix)

Cecilia Henry pádluje na lodi podél břehu ostrova Garde Sugdup, který je součástí souostroví San Blas u pobřeží Panamy v Karibském moři, sobota 25. května 2024. Kvůli stoupající hladině moří se v Goně přestěhuje asi 300 domorodých rodin do nových domů, postavených vládou, na pevnině.  (AP Photo/Mathias Delacroix)

Cecilia Henry pádluje na lodi podél břehu Isla Garde Sugdup, části souostroví San Blas u pobřeží Panamy v Karibském moři, sobota 25. května 2024. (AP Photo/Mathias Delacroix)

Žena strouhá kokosy na ostrově Garde Sugdup, který je součástí souostroví San Blas u pobřeží Panamy v Karibském moři, sobota 25. května 2024. Kvůli stoupající hladině moří se asi 300 domorodých rodin v Goně přestěhuje do nových domy, postavené vládou, v Main land.  (AP Photo/Mathias Delacroix)

Žena strouhá kokosy na ostrově Garde Sugdub, který je součástí souostroví San Blas u pobřeží Panamy v Karibském moři, sobota 25. května 2024. (AP Photo/Matias Delacroix)

Turisté z výletních lodí fotografují obyvatele ostrova Gardi Sugdub, který je součástí souostroví San Blas u pobřeží Panamy v Karibském moři, neděle 26. května 2024. (AP Photo/Matias Delacroix)

Turisté z výletních lodí fotografují obyvatele ostrova Gardi Sugdub, který je součástí souostroví San Blas u pobřeží Panamy v Karibském moři, neděle 26. května 2024. (AP Photo/Matias Delacroix)

Další krok „je přímým důsledkem změny klimatu prostřednictvím vzestupu hladiny moří,“ řekl Stephen Patton, ředitel Smithsonian’s Physical Monitoring Program v Panamě.

„Ostrovy jsou v průměru jen půl metru nad hladinou moře a se stoupající hladinou budou muset Gona dříve nebo později opustit všechny ostrovy do konce století nebo dříve.“

„Všechna pobřeží světa jsou tímto postižena různými rychlostmi,“ řekl Patton.

Obyvatelé malé pobřežní komunity v Mexiku Přesunul jsem se dovnitř Loni po bouřkách nadále přebíraly jejich domovy. Vlády jsou nuceny jednat Italské jezerní město do Benátek Pobřežní komunity na Novém Zélandu.

Nedávná studie provedená odborem pro změnu klimatu panamského ministerstva životního prostředí s podporou univerzit v Panamě a Španělsku odhaduje, že do roku 2050 Panama ztratí asi 2,01 % své pobřežní půdy kvůli zvýšení hladiny moří.

Panama odhaduje, že přesídlení asi 38 000 lidí, kteří budou v krátkodobém a střednědobém horizontu čelit stoupající hladině moří, bude stát asi 1,2 miliardy dolarů, řekla Ligia Castro, ředitelka pro změnu klimatu na ministerstvu životního prostředí.

V Gardi Sugdub ženy, které vyrábí důmyslně vyšívané molas, které nosí ženy Juna, je po dokončení věší před své domovy ve snaze upoutat pozornost navštěvujících turistů.

Ostrov a další podél pobřeží léta těží z celoročního cestovního ruchu.

Brocilio de la Ossa, zástupce tajemníka přístavu Carti čelí Garde Sugdub, řekl, že se plánuje přestěhovat se svou ženou, dcerou, švagrovou a tchyní. Někteří příbuzní jeho manželky zůstanou na ostrově.

Řekl, že největší výzvou pro ty, kteří se stěhují, je změna životního stylu přesunu z moře do vnitrozemí, i když je vzdálenost relativně malá.

„Teď, když jsou v lese, jejich způsob života bude jiný,“ řekl.

___

Juan Zamorano hlásil z Panama City.

READ  Singapur odsoudil Brita Benjamina Glenna na šest týdnů vězení za nenosení obličejových masek

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *