Palestinci prchají z Khan Yunis po izraelském bombardování v jižní Gaze

Palestinci prchají z Khan Yunis po izraelském bombardování v jižní Gaze
Komentář k fotce, Organizace spojených národů odhaduje, že nařízením izraelské evakuace bylo postiženo asi 250 000 lidí.

  • autor, Sebastian Asher
  • Role, BBC novinky
  • Zpráva z Jeruzalém

Palestinci uprchli ze svých oblastí východně od Khan Yunis, druhého největšího města v pásmu Gazy, poté, co Izrael vydal příkaz k evakuaci.

V noci a do rána hlásili očití svědci několik izraelských nájezdů v Khan Yunis a okolí. Lékařský zdroj a palestinský Červený půlměsíc uvedly, že bylo zabito osm lidí a více než 30 dalších bylo zraněno.

Pacienti a zdravotnický personál také opustili evropskou nemocnici v Gaze v oblasti poté, co je ministerstvo zdravotnictví v Gaze řízené Hamasem informovalo, že je třeba ji evakuovat.

Izraelská armáda zatím nevydala rozkaz k evakuaci nemocnice.

Zprávy uváděly, že Červený kříž pomáhal pacientům při jejich převozu do jiné nemocnice.

Louise Waterridgeová, úřednice Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v Gaze, se zeptala, kam by lidé mohli jít poté, co byli nuceni znovu opustit své domovy.

Dodala: „Lidé v této oblasti již byli nuceni přežívat ve těžce poškozených, zničených a strukturálně nebezpečných budovách po vojenské operaci v Rafahu.“

Izraelská armáda vydala prohlášení týkající se své poslední operace v Gaze a uvedla, že reagovala na pondělní vypálení asi 20 granátů z oblasti Khan Yunis směrem na Izrael.

Prohlášení dodalo: „Izraelské ozbrojené síly přes noc bombardovaly teroristické cíle v oblasti, odkud byly rakety odpáleny, včetně skladiště zbraní, operačních středisek a dalších míst teroristické infrastruktury.“

Izraelská armáda uvedla, že Hamás nadále „systematicky porušuje mezinárodní právo a využívá civilní infrastrukturu a civilní obyvatelstvo jako lidské štíty“.

Velké části města Khan Yunis byly zničeny v probíhající izraelské ofenzívě proti Hamasu na začátku tohoto roku.

Město, do kterého se později někteří jeho obyvatelé vrátili, se změnilo téměř k nepoznání. Mnozí z nich se však vrátili do Rafahu, aby unikli izraelskému útoku.

Nyní se opět mnozí pohybují ve strachu z nového velkého útoku.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *