Palestinci a Liga arabských států odsuzují otevření české kanceláře v Jeruzalémě

Ali Sawafta a Nidal al-Mughrabi

RAMALLAH, Západní břeh (Reuters) – Palestinská samospráva a Liga arabských států odsoudily v sobotu otevření diplomatické kanceláře v Jeruzalémě a označily je za porušení mezinárodního práva.

Praha ve čtvrtek otevřela pobočku svého velvyslanectví v Izraeli v Jeruzalémě v Tel Avivu.

Zahájení se zúčastnil český premiér Andrej Babiš, dva týdny poté, co Izrael poslal do České republiky 5 000 dávek vakcíny Moderna COVID-19 v rámci programu „vakcínové diplomacie“, který byl následně podroben právní kontrole a byl zmrazen.

Palestinské ministerstvo zahraničních věcí popsalo tento krok Prahy jako „zjevný útok na palestinský lid a jeho práva a zjevné porušení mezinárodního práva“ a uvedlo, že by to poškodilo vyhlídky na mír.

V Káhiře uvedl generální tajemník Ligy arabských států Ahmed Aboul Gheit ve svém prohlášení: „Právní status Jeruzaléma bude ovlivněn rozhodnutím té či oné země otevřít zastupitelské kanceláře a východní Jeruzalém je okupované území podle mezinárodního práva. “

Status Jeruzaléma je jednou z nejzávažnějších otázek desetiletého izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael anektoval východní část města tahem, který nebyl mezinárodně uznán, a považuje celý Jeruzalém za své hlavní město.

Palestinci usilují o to, aby se z východního Jeruzaléma, který Izrael obsadil na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy ve válce na Středním východě v roce 1967, stalo hlavním městem jejich budoucího nezávislého státu.

Ve čtvrtek Babis ve svém projevu po boku izraelského předsedy vlády Benjamina Netanjahua uvedl, že Praha je „strategickým partnerem“ Izraele. Připomíná, jak mu Československo po roce 1948 pomohlo udržet si novou nezávislost zasíláním zásilek bojových letadel.

Na slavnostním zahájení Babis uvedl, že „představuje další milník v naší spolupráci, svědčí o tom, že vidíme důležitost tohoto velkého města“.

Pouze dvě země mají v Jeruzalémě velvyslanectví: USA – poté, co bývalý americký prezident Donald Trump prosadil desetiletí americké politiky uznávat Jeruzalém jako hlavní město Izraele – a Guatemala.

READ  'Federer se proti Nadalovi nedostal do mnoha finále': Connors o Swiatekovi | Novinky z tenisu

Česká republika je jedním z nejsilnějších podporovatelů Izraele v Evropské unii.

Ačkoli oficiálně podporuje řešení izraelsko-palestinského konfliktu dvěma státy, bylo zmíněno v rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu před soudem z minulého měsíce jako jedna ze zemí, která podporuje argument Izraele, že soud by neměl vyšetřovat válečné zločiny v palestinská území.

Babiš ve čtvrtek uvedl, že jeho země považuje rozhodnutí ICC pokračovat ve vyšetřování za „politováníhodné“, a dodal: „I když respektujeme nezávislost soudu, Česká republika nepovažuje Palestinu za stát, a proto soud nemá jurisdikci přes to.“

(Společné zprávy: Stephen Farrell. Autor: Mayan Lobel; Úpravy: Angus MacSwane a Timothy Heritage)

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *