Pálení Koránu před dánskou mešitou na tureckém velvyslanectví | zprávy o islamofobii

Protiislámský aktivista spálil kopie muslimské svaté knihy poblíž mešity v Kodani a před tureckou ambasádou v Dánsku.

Rasmus Paludan, krajně pravicový aktivista s dvojím dánským a švédským občanstvím, už rozhněval tureckou vládu tím, že 21. ledna zorganizoval ve Švédsku protest proti pálení koránu.

V pátek lest zopakoval před mešitou i před tureckou ambasádou v Kodani a slíbil, že bude pokračovat každý pátek, dokud nebude Švédsko přijato do NATO.

Švédsko a sousední Finsko se snaží připojit k vojenské alianci uprostřed války na Ukrajině, což je historický odklon od nezúčastněných politik.

Jejich přistoupení by však vyžadovalo souhlas všech členů NATO a Turecko naznačilo, že nabídku Švédska zablokuje – částečně kvůli počáteční lsti Paludan.

Ještě předtím Ankara vyvíjela nátlak na obě země, aby zasáhly proti ozbrojeným skupinám, kurdským aktivistům a dalším skupinám, které považovala za „teroristické“.

svolal velvyslance

Turecká státní agentura Anadolu uvedla, že dánský velvyslanec byl předvolán na turecké ministerstvo zahraničí, protože „turečtí představitelé důrazně odsoudili povolení udělené k tomuto provokativnímu činu, který jednoznačně představuje zločin z nenávisti“.

Velvyslanci bylo řečeno, že „pozice Dánska je nepřijatelná“ a že Turecko očekává, že povolení bude zrušeno.

Turecké ministerstvo zahraničních věcí později vydalo prohlášení, ve kterém označilo Paludan za „islamofobního šarlatána“ a odsuzovalo skutečnost, že mu bylo dovoleno demonstraci organizovat.

„Projevování tolerance vůči takovým ohavným činům, které urážejí citlivost milionů lidí žijících v Evropě, ohrožuje praxi mírového soužití a vyvolává rasistické, xenofobní a muslimské útoky,“ uvedlo ministerstvo.

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen řekl dánským médiím, že incident nezmění „dobré vztahy“ mezi Dánskem a Tureckem a dodal, že Kodaň má v úmyslu hovořit s Ankarou o dánských zákonech podporujících svobody.

„Naším úkolem je nyní mluvit s Tureckem o podmínkách v Dánsku s naší otevřenou demokracií, o tom, že je rozdíl mezi Dánskem jako zemí – a našimi lidmi jako takovými – a pak o jednotlivcích, kteří mají velmi odlišné názory,“ řekl Lokke Rasmussen.

READ  Indie se snaží držet krok s koronaviry

Po Paludanově kroku ve Švédsku minulý týden turecký prezident Recep Tayyip Erdogan varoval Stockholm, aby neočekával podporu pro svou nabídku NATO. Turecko také na neurčito odložilo klíčovou schůzku v Bruselu, na které se mělo jednat o členství Švédska a Finska.

policejní ochranu

V pátek Paludan spálil kopii muslimské svaté knihy před mešitou v Kodani. Jak mluvil, z mešity zněla hlasitá hudba, zřejmě ve snaze přehlušit jeho slova, uvedla agentura Associated Press.

„V Dánsku není pro tuto mešitu místo,“ řekl Paludan v živém vysílání na své facebookové stránce, přičemž měl na hlavě ochrannou přilbu a byl obklopen pořádkovou policií.

Paludan, který má policejní ochranu, je pak odvezen policejním vozem.

Později, před tureckou ambasádou, Paludan řekl přes polnici: „Jednou [Erdogan] Dovolili jste Švédsku vstoupit do NATO a slibuji, že nebudu pálit Korán mimo tureckou ambasádu. Jinak to budu dělat každý pátek ve 14 hodin.“

Paludan, právník, založil krajně pravicové strany ve Švédsku a Dánsku, které nedokázaly získat žádné křeslo v národních, regionálních nebo komunálních volbách. V loňských parlamentních volbách ve Švédsku získala jeho strana celostátně jen 156 hlasů.

V pátek se v několika většinově muslimských zemích konaly protesty za odsouzení protestu Walden ve Švédsku a podobného incidentu v Nizozemsku.

Odsouzení a protesty v zemích jako Pákistán, Irák a Libanon skončily tím, že se lidé pokojně rozešli. V pákistánském hlavním městě Islámábádu policie zastavila některé demonstranty, kteří se pokoušeli projít směrem ke švédské ambasádě.

Mezitím Spojené státy vydaly bezpečnostní výstrahu a varovaly americké občany v Turecku před možnými odvetnými útoky na místa uctívání nebo místa navštěvovaná obyvateli Západu po incidentech s pálením Koránu.

Krajně pravicový politik Rasmus Paludan stojí s megafonem před mešitou [Ritzau Scanpix/Olafur Steinar Gestsson via Reuters]

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *