Pákistánský Taliban oznámil konec příměří

ISLAMABAD (Reuters) – Pákistánští militanti Talibanu oznámili konec měsíčního příměří s pomocí afghánského Talibanu a obvinili vládu z porušování podmínek včetně dohody o propuštění vězňů a vytvoření vyjednávacích výborů.

Pákistánský Taliban, neboli Tehrik-e Taliban Pakistan (TTP), je hnutím odděleným od afghánského Talibanu a léta bojoval za svržení vlády v Islámábádu a vládnutí podle vlastního druhu islámského práva.

Příměří z minulého měsíce, které mělo trvat vždy do čtvrtka s možností prodloužení, pokud se obě strany dohodnou, je posledním ze série pokusů o zprostředkování urovnání s cílem ukončit konflikt, který si vyžádal tisíce obětí.

Otřesová vlna svržení Západem podporované vlády afghánským Tálibánem v srpnu dala rozhovorům nový impuls, ale pákistánský Tálibán obvinil Islámábád, že nedodržuje dohodu o příměří.

Řekla, že vláda nepropustila více než 100 vězňů, jak slíbila, a nejmenovala vyjednávací týmy, které by vedly rozhovory. Uvedla také, že bezpečnostní síly podnikly nálety v době, kdy platilo příměří.

„Nyní nechme pákistánský lid rozhodnout, zda je to pákistánský Taliban nebo pákistánská armáda a establishment, kdo se nedrží dohod?“ Skupina to uvedla v prohlášení.

„Za těchto okolností nemůže příměří pokračovat,“ dodala.

Pákistánský Taliban, známý na Západě útokem na Malalu Yousafzai, školačku, která získala Nobelovu cenu za svou práci při podpoře vzdělávání dívek, zabil v průběhu let tisíce vojáků a civilistů při bombových útocích a sebevražedných útocích.

Mezi jejími útoky byl v roce 2014 útok na armádou řízenou školu v Péšávaru poblíž hranic s Afghánistánem, při kterém zahynulo 149 lidí, včetně 132 dětí.

(Napsal James Mackenzie; Střih Alistair Bell)

READ  Írán odmítá rozhovory o jaderných dohodách se Spojenými státy, které navrhuje Evropa

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *