Oživení umělecké formy hmatových vědeckých kreseb pro nevidomé z 19. století

Zvětšení / 3D vytištěný litofán by mohl pomoci vědcům se zrakovým postižením „vidět“ data, jako jsou gely oddělující proteiny konečky prstů.

Ordan Kohn / Brian Shaw

V 19. století byla umělecká forma známá jako Lithovan V západní Evropě to bylo v módě. Tyto jemné reliéfy jsou obvykle vyrobeny z průsvitných materiálů, jako je porcelán nebo vosk. Při podsvícení se objeví zářící 3D obraz, který změní své vlastnosti v reakci na rozdíly ve světelném zdroji. Vědci nyní vzkřísili tuto uměleckou formu a vytvořili dotykovou grafiku, která ilustruje vědecká data zářící ve tmě. podle poslední papír Tento litofán, publikovaný v Science Advances, je přístupný nevidomým a vidícím lidem, což z něj činí univerzální vizualizační nástroj pro vědecká data.

„Tento výzkum je příkladem umění, které dělá vědu dostupnější a komplexnější. Umění zachraňuje vědu před sebou,“ Spoluautor Brian Shaw řekl:, biochemik ve společnosti Baylor. „Vědecká data a snímky – například úžasné snímky pocházející z nového Webbova teleskopu – jsou nevidomým lidem nepřístupné. Ukazujeme však, že tenká průhledná haptická grafika, nazývaná litofany, může zpřístupnit všechny tyto snímky všem bez ohledu na zrak … Jak rádi říkáme, „data pro každého“.

Slovo „lithofan“ je odvozeno z řečtiny Litho (kámen nebo balvan) a smrtelníci (způsobit, aby se objevil), což se lidově překládá jako „světlo v kameni“. Kořeny této umělecké formy lze vysledovat až do starověké Číny, až 1000 let před dynastií Tang. (Historické prameny popisují misky tenké jako papír se skrytými dekoracemi.) Ale až dosud nebylo známo, že by v Číně před rokem 1800 existoval žádný skutečný litofán.

O tom, kdo přesně zdokonalil proces výroby litofánu, se dodnes mezi historiky vedou spory. Běžný proces v 19. století zahrnoval rytí trojrozměrného designu do tenkého plátku vosku nebo průsvitného porcelánu pomocí tradičních spokojenost A rytina tiskařské techniky. Částmi sochy, kde byl vosk nejtenčí, bude prosvítat více světla.

Tyto litofany se pohybovaly v tloušťce od jedné šestnáctiny palce do čtvrt palce. Byly vystaveny jako obrazy zavěšené v oknech nebo před štíty se zapálenými svíčkami za nimi jako zdrojem světla. Litofány lze také použít jako noční světla, zástěny do krbu, k zahřátí čaje nebo jako ozdoby s vyraženými dramatickými obrázky. Americký průmyslový Samuel Colt Svůj domov v Hartfordu ve státě Connecticut naplnil více než 100 litofány a objednal 111 kopií litofánu ze své fotografie, aby je dal přátelům a důvěrníkům.

Tato technologie již nebyla preferována po vynálezu fotografie, ale příchod 3D tisku oživil zájem. Dnes se litofán obvykle vyrábí z plastu a 3D tisk z jakéhokoli 2D obrazu převedeného do 3D topografu, podle Shawa a spoluautorů, což provedli pomocí bezplatného online softwaru. Čtyři z těchto spoluautorů jsou nevidomí od narození nebo dětství, přesto stále úspěšně dokončují své Ph.D. Ale jsou to vzácné příklady. Nalezení způsobu, jak vytvořit hmatovou vědeckou grafiku, kterou by mohli používat nevidomí a vidící jednotlivci, by odstranilo dlouhodobou bariéru, která mnoho zrakově postižených lidí držela mimo vědu.

READ  Pokyny pro karanténu COVID

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.