Ozbrojený útok na bývalého velitele ugandské armády zabije jeho dceru a ženskou řidičku armády

Vojenská a místní média uvedla, že ozbrojenci zahájili v úterý pokus o atentát na auto přepravující ugandskou vládu, přičemž zranili bývalého velitele armády a zabili jeho dceru a jeho řidiče.

Místní televize NBS uvedla, že čtyři útočníci na motocyklech zastřelili na předměstí Kampala v Kisasi vozidlo s pohonem všech kol, které neslo generála Katoombu Wamalu, ministra prací a dopravy.

Prezident Yoweri Museveni útok odsoudil a obvinil jej ze zločinců, teroristů a „prasat, která nemohou žít“. V tweetu uvedl, že úřady již v případě mají důkazy a odpovědní zločinci budou poraženi.

Fotografie kolující na sociálních médiích ukazovaly Amalu, zjevně s otevřenými ústy vedle auta, a jeho krvavé světlé kalhoty.

Policejní vyšetřovatelé později česali oblast a vykopali díry po kulkách v oknech, těle a pláštích auta na podlaze.

Soukromá NTV Uganda vysílala na sociálních médiích záběry z Waamaly, jak mluví v nemocnici. S odkazem na svou dceru, která s ním byla v autě, řekl: „Přežil jsem, ztratili jsme Brendu … Zločinci ano, ale Bůh mi dal druhou šanci.“

„Byla v něm střelba … byl zraněn, převezen do nemocnice a jeho řidič byl zabit,“ řekla agentuře Reuters mluvčí armády Brigadier Flavia Picasso.

Vládní úředník uvedl, že při nehodě byl zastřelen místní obyvatel, který byl v nemocnici.

Nevyřešené zabíjení

Wamala kdysi působil jako šéf ugandské policie, která byla v průběhu let obviňována ze spáchání porušování lidských práv ze strany skupin pro lidská práva, včetně svévolného zatýkání a mučení opozičních aktivistů. Policie popírá porušování lidských práv.

V posledních letech došlo ve východoafrické zemi k několika vraždám a záhadným úmrtím významných úředníků, což vyvolalo spekulace o pachatelích a jejich motivech.

Mezi oběťmi byli zástupce, vysoký policista, hlavní státní zástupce v zemi, prominentní muslimští vůdci a další. Téměř všichni spáchali ozbrojence na motocyklech.

READ  „Udělal jsem, co jsem přišel,“ řekl Biden na Putinově schůzce.

K pokusu o atentát na Wamalu došlo na stejném předměstí hlavního města, kde v roce 2017 ozbrojenci na motocyklech zastřelili auto nesoucí vysokého policistu. Policista Felix Koysa, jeho tělesná stráž a řidič, byli zabiti.

V roce 2019 vláda nainstalovala kamerový systém CCTV na hlavní silnice v Kampale a dalších velkých městech, aby potlačila tyto vysoce postavené vraždy a další závažné trestné činy.

Mnoho Ugandanů si ale stěžovalo, že síť CCTV nepomohla policii vyřešit mnoho vražd opozičních aktivistů a dokonce ani obyčejných Ugandanů.

Bývalý opoziční zákonodárce Latif Sibakala novinářům řekl, že doufá, že incident přiměje vyšetřovatele, aby nevyřešené vraždy znovu zvážili.

„Je to velmi nešťastné, protože když vidíte, že dokonce i ti, kteří jsou ve střehu, dokonce i v uniformách se nebojí, mohou být napadeni, ukáže to, že chybí celá země z hlediska bezpečnosti,“ řekl.

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *