Orion vstupuje na oběžnou dráhu kolem Měsíce, která mu umožňuje nastavit rekordní vzdálenost

Suspenze

po deseti dnech Start z Kennedyho vesmírného střediskaV pátek vstoupila kosmická loď NASA Orion na vzdálenou oběžnou dráhu kolem Měsíce a dokončila tak další významný milník v misi, o níž představitelé vesmírné agentury říkají, že je… Dosud to šlo velmi dobře.

Trysky Orionu vystřelily v 16:52 ET na minutu a půl a dostaly plavidlo na oběžnou dráhu 40 000 až 50 000 mil nad měsíčním povrchem. Tato oběžná dráha nasměruje Orion k překonání rekordu v nejdelší vzdálenosti od Země, kterou urazila „kosmická loď navržená k vynesení lidí do hlubokého vesmíru a bezpečnému návratu na Zemi“. NASA v prohlášení uvedla, že Apollo 13 stanovilo současný rekord 248 655 mil v roce 1970.

Blíženci by to měli překonat v sobotu v 7:42 ET. NASA uvedla, že se očekává, že sonda dosáhne své maximální vzdálenosti více než 270 000 mil od Země v pondělí v 16:13 ET.

Vzdálená oběžná dráha, jejíž udržování vyžaduje málo paliva, umožní Orionu otestovat své systémy, aby zjistil, jak vozidlo funguje. Dráha je však tak široká, že sonda dokončí pouze polovinu své dráhy za šest dní, než se vydá na cestu zpět na Zemi.

Let bez astronautů na palubě je prvním krokem Program Artemis NASAkterá se snaží vrátit astronauty na měsíční povrch poprvé od misí Apollo z konce 60. a začátku 70. let.

Pomocí kamer namontovaných na vnější straně kosmické lodi byl Orion také Znovu vysílá dramatické snímky A živé video z její cesty. Včetně úžasných snímků Země, viděné v dálce, více než 200 000 mil daleko, v rozlehlé inkoustové temnotě vesmíru.

Pokud současná mise, známá jako Artemis I, dopadne dobře, NASA plánuje druhý let, tentokrát s astronauty na palubě, již v roce 2024. Tato mise, známá jako Artemis II, bude také obíhat kolem Měsíce. na řadu přijdou lidé.

READ  Téměř 3,5 milionu kuřat v okrese Lancaster zdecimovala ptačí chřipka

„Mise pokračuje vpřed, jak jsme plánovali, a naše pozemní systémy, operační týmy a kosmická loď Orion nadále překonávají očekávání,“ řekl tento týden Mike Sarafin, manažer mise Artemis I NASA. „A stále se po cestě učíme o této nové kosmické lodi.“

řekl Raketa Space Launch System, výkonnější než dokonce i Saturn V z éry Apolla a fungoval tak dobře, že výsledky byly „oku lahodící“. Jeho masivní tah však způsobil určité poškození mobilní odpalovací věže, včetně vyražení dveří z výtahu věže. Ale celkově, řekl Sarafin, „struktura samotná obstála docela dobře.“

Poté, co Orion dokončí polovinu oběhu kolem Měsíce, katapultuje se kolem Měsíce směrem k domovu.

Jeden z hlavních testů přijde, když kosmická loď znovu najme zemskou atmosféru a bude cestovat rychlostí asi 25 000 mil za hodinu. Tření s hustým vzduchem má za následek teploty až 5000 stupňů Fahrenheita.

Očekává se, že sonda odstartuje do Tichého oceánu u pobřeží San Diega 11. prosince.

Přestože na palubě mise Artemis I nejsou žádní skuteční astronauti, v křesle velitele kosmické lodi Orion sedí figurína jménem Moonikin Campos. Je vybavena oblekem a senzory, které poskytují zpětnou vazbu o tom, jaký bude let budoucím astronautům.

Sedačka má dva senzory, které zaznamenávají zrychlení a vibrace. Skafandr obsahuje senzory pro záznam úrovně radiace.

Název „Moonikin“ byl vybrán prostřednictvím veřejné soutěže. Campos byl vybrán na počest Arturo Camposbývalý inženýr NASA, který sehrál klíčovou roli během obnovy Kosmická loď Apollo 13 se po misi pokazila.

Dvě torza manekýn jedou podél. Jmenují se Zohar a Helga a jsou vyrobeny z materiálů, které podle NASA „napodobují lidské kosti, měkké tkáně a orgány dospělé ženy“. (Předpokládá se, že ženy jsou citlivější na vystavení záření než muži.)

READ  Do okresu Multnomah dorazily vakcíny proti COVID pro malé děti

Mají také senzory pro měření záření. Zohar má radiační vestu, ale Helga ne.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.