Organizace spojených národů očekává, že Indie předběhne Čínu jako nejlidnatější zemi světa

Obrázek ukazuje pohled ze stanice Chhatrapati Shivaji Maharaj, zatímco Indové čekají na místní vlaky v indické Bombaji v úterý 9. července 2022.

Agentura Anadolu | Getty Images

Organizace spojených národů – Organizace spojených národů v nové zprávě předpovídá, že Indie příští rok nahradí Čínu jako nejlidnatější země světa.

Podle OSN Zpráva o vyhlídkách světové populace 2022, dvě nejlidnatější oblasti světa se obě nacházejí v Asii. Východní a jihovýchodní Asie tvoří 29 % světové populace neboli asi 2,3 miliardy lidí.

54stránková zpráva také očekává, že světová populace v listopadu dosáhne 8 miliard. Generální tajemník OSN António Guterres popsal rok 2022 jako „památný rok“ s „narozením osmi miliard lidí na Zemi“.

Podle projekcí Organizace spojených národů se očekává, že světová populace vzroste na přibližně 8,5 miliardy v roce 2030, 9,7 miliardy v roce 2050 a vyvrcholí na 10,4 miliardy lidí někdy během roku 2080. Organizace spojených národů věří, že světová populace zůstane stagnovat na této úrovni do kolem roku 2100.

Zpráva podrobně uvádí, že růst populace je částečně způsoben klesající úrovní úmrtnosti v důsledku pokroku ve zdraví. Očekává se, že další snížení úmrtnosti povede do roku 2050 ke střední délce života 77 let, podle odhadů Organizace spojených národů.

„Toto je příležitost k oslavě naší rozmanitosti, uznání naší společné lidskosti a našeho obdivu k pokrokům ve zdraví, které prodloužily životnost a dramaticky snížily úmrtnost matek a dětí,“ Guterres napsal v prohlášení.

„Zároveň je to připomínka naší sdílené odpovědnosti postarat se o naši planetu a okamžik k zamyšlení nad tím, kde stále zaostáváme v plnění našich vzájemných závazků. Uprostřed Covid-19 a klimatické krize válek a konfliktů, humanitárních krizí, hladu a chudoby je náš svět ohrožen.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *