Opičí neštovice nejsou covid. Zde je důvod

Opičí neštovice nejsou covid.  Zde je důvod

Bylo zjištěno nové propuknutí viru. Začíná se šířit po světě, případ od případu, zemi od země. Zdravotní úřady začínají pracovat, sledují infekce a vydávají pokyny.

„Toto není Covid,“ řekla minulý týden ve svém prohlášení doktorka Jennifer McQuistonová, veterinářka a zástupkyně ředitele divize patogeneze a patologie Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Stejně jako americký prezident Joe Biden Snažil se obě nemoci rozdělit v myslích veřejnosti. „Nemyslím si, že stoupá na úroveň znepokojení, která byla s Covid-19,“ řekl Biden novinářům na nedávné cestě do Tokia. Byl to prudký obrat od komentářů, které učinil den předtím, když řekl, že „všichni by měli mít obavy“.

Samozřejmě, že se mnoho vůdců snažilo uklidnit občany, když se Covid-19 poprvé objevil, jen aby se tento virus proměnil v pandemii jednou za generaci.

Jak přesně se tedy opičí neštovice liší od Covidu – a proč jsou odborníci ohledně této epidemie zatím pohodlnější?

Důležité je, že opičí neštovice se nešíří tak snadno jako Covid-19. „Respirační šíření není prvořadým problémem“ u opičích neštovic, řekl McQuiston. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přechází mezi lidmi pouze v případě, že dochází k velmi blízkému kontaktu s nakaženou osobou – například sdílením oblečení nebo lůžkovin nebo prostřednictvím slin.

Příznaky opičích neštovic, zejména vyrážky, které se obvykle objevují na těle člověka, mohou být také zjistitelnější než příznaky Covid-19. A asymptomatické šíření – které zkomplikovalo rané snahy o potlačení Covidu – nebylo u opičích neštovic zdokumentováno, uvádí Studium 2020.
„Opičí neštovice mohou být závažnou infekcí,“ zejména v zemích s nízkými příjmy, kde není jejich sledování a léčba snadno dostupná, řekl Michael Head, Senior Research Fellow in Global Health na University of Southampton ve Spojeném království. Řekl to minulý týden CNN. Z aktuálního ohniska nebyla hlášena žádná úmrtí.

Ve vyspělém světě by však „bylo neobvyklé vidět něco víc než jen několik případů v jakémkoli ohnisku a neviděli bychom úrovně přenosu podobné (Covid),“ řekl Head.

READ  Výzkum ukazuje, jak často to děláte, ne jak moc

Ale možná nejdůležitější ze všeho je, že opičí neštovice nejsou novou nemocí. Vakcíny proti pravým neštovicím lze použít k boji proti viru a existuje mnoho vědeckých výzkumů o tom, jak tato nemoc funguje, a nemutuje tak rychle jako Covid-19.

Pokud vás tedy titulky o opičích neštovicích vrátí do března 2020, vyplatí se počkat.

„Toto je virus, kterému rozumíme: máme proti němu vakcíny, máme proti němu léčbu a šíří se úplně jinak než SARS-Cov-2 – není tak nakažlivý jako Covid – takže jsem přesvědčen, že to uděláme,“ řekl Dr Ashish Jha, domácí koordinátor reakce na Covid-19. White, od Marthy Raditz v neděli na ABC USA.

Zeptal jsi se. odpověděli jsme.

Otázka: Je Covid-19 po léčbě Baxelvidem nakažlivý?

A: Lidé, kteří po léčbě antivirotikem Paxlovid recidivovali Covid-19, mohou zůstat nakažliví, ale nemusí to vědět, pokud nemají žádné příznaky.

„Lidé, kteří mají reflux, jsou vystaveni riziku přenosu na jiné lidi, i když jsou mimo to, co lidé přijímají jako normální okno pro přenosovou schopnost,“ řekl Dr. Michael Charnes z Boston Veterans Administration Medical Center.

Charness a jeho kolegové se spojili s týmem výzkumníků z Kolumbijské univerzity, aby se podívali na případy Covid-19, které se po léčbě Paxlovidem vracejí. Řekl, že objevili nejméně dva případy, kdy lidé přenášejí virus na ostatní, když se infekce opakuje.

Své dotazy zasílejte zde. Jste zdravotnický pracovník, který bojuje s Covid-19? Napište nám na WhatsApp o svých výzvách: +1 347-322-0415.

Čtení týdne

Šanghaj konečně otevírá své dveře, ale šok z uzamčení stále pokračuje

Mrakodrapy se rozsvítily, silnice byly plné dopravy, mladí lidé popíjeli a tančili na ulicích, zatímco nad hlavami se šířily ohňostroje.

Od středečního rána může většina z 25 milionů obyvatel Šanghaje opustit své komunity, obchody a kancelářské budovy se mohou znovu otevřít, auta jsou zpět v ulicích a metro a autobusy obnovily provoz.

Šanghaj slavila ve středu S dlouho očekávaným vzplanutím života vláda zrušila celoměstské uzamčení. Proces znovuotevření však bude pravděpodobně pomalý a bolestivý, protože obyvatelé finančního centra utrpěli šok posledních dvou měsíců.

Omezil Covid váš život na seznamce? Noční datum udělá jeho comeback úspěšným

READ  Studie: COVID-19 je smrtelnější a způsobuje vážnější onemocnění než chřipka

Možná se pandemie zdála jako ideální příležitost k upevnění vztahu s neomezeným přístupem k partnerovi, nepřetržitou týmovou prací a dostatkem času na intimitu.

Ale jak si většina z nás uvědomuje, blokády měly na romantiku opačný účinek. Žít jeden na druhém, nepřevlékat se z pyžama a někdy se nesprchovat byl ten nevzrušující příklad.

Sexuální terapeutka Madeline Esposito-Smithová uvedla, že virus COVID-19 „podnítil sexuální touhu“ u párů žijících společně, odstranil všechny „intriky a záhady“ a čas o samotě se stal „vzácnou komoditou“.

S blížícím se létem, Je čas něco předělat Přišli jsme, možná aniž bychom si to uvědomovali: Dnešní rande.

Severní Korea může přehodnotit omezení poté, co tvrdí, že se epidemie Covid zlepšuje

Severní Korea Říká vypuknutí Covid-19 Zlepšuje se, a tak podle státních médií zvažuje revizi svých protiepidemických předpisů.

Korejská ústřední tisková agentura v neděli uvedla, že vůdce Kim Čong-un a další vysocí představitelé vyhodnotili epidemickou situaci jako „zlepšení“ a diskutovali o úpravě omezujících opatření.

Pchjongjang hlásil od pátečního večera do soboty více než 89 500 nových případů „horečky“ a 106 390 uzdravení, ale neuvedl, zda došlo k dalším úmrtím.

Podle Central News Agency dosáhl poslední počet obětí v zemi na konci minulého týdne 69. Vzhledem k tomu, že v Severní Koreji neexistují žádné nezávislé zprávy, je obtížné čísla ověřit a již dlouho panují rozšířené pochybnosti o pokrytí Covidem v zemi.

Nejlepší tip

Pokud máte dlouhodobé onemocnění COVID-19, nebojte se

Pokud se v týdnech po nákaze Covid-19 nebudete cítit lépe, musíte být připraveni postupovat pomalu a řídit svá očekávání ohledně toho, co můžete a nemůžete dělat.

Běžnou stížností je, že i jen jít na procházku je hrozné, řekla Dr. Erica Spatz, odborná asistentka kardiologie na lékařské fakultě Yaleovy univerzity. Když se vrátíte ke cvičení, „začněte s pěti až 10 minutami na kole nebo veslaři vleže a přidejte si každý týden pár minut.“

READ  Observatoř NASA New Earth System Observatory vytvoří komplexní 3D pohled na Zemi - pomůže řešit a zmírnit změnu klimatu

Tato rada „jdi pomalu“ se vztahuje na všechny přetrvávající účinky Covidu, včetně kognice.

Poslechněte si náš podcast

Pravděpodobně jste na pláži nebo u jezera pociťovali pocity klidu a štěstí, ale ukázalo se, že blízkost vody má skutečně prokázané psychologické a fyzické výhody. Hlavní lékařský korespondent CNN Dr. Sanjay Gupta hovoří s environmentálním psychologem Matthewem Whitem o vědě za vodou ao tom, proč všichni potřebujeme ve svém životě více modrého prostoru. poslouchejte zde.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *