„Opevnění VIP“ mocných a jejich kamarádů otřásá Jižní Amerikou

Lima, Peru – Naděje, kterou přinesl příchod prvních vakcín v Jižní Americe, se proměňuje v hněv, protože očkovací kampaně eskalovaly ve skandál, kamarádství a korupci, destabilizovaly národní vlády a podkopaly důvěru v politické zřízení.

Čtyři ministři v Peru, Argentině a Ekvádoru tento měsíc rezignovali nebo jsou vyšetřováni pro podezření z přijímání nebo preferenčního přístupu ke vzácným výstřelům koronaviru. Prokurátoři v těchto zemích a v Brazílii zkoumají tisíce dalších obvinění z protiprávního jednání v očkovacích kampaních, přičemž většina z nich zahrnuje místní politiky a jejich rodiny.

Jak obvinění z protiprávního jednání postihují významnější osobnosti, napětí roste v oblasti, kde se populární hněv nad štěpem a nerovnost v posledních letech přelil do bouřlivých protestů proti politickému status quo. Frustrace může najít místo v ulicích znovu – nebo u volebních uren, které formují rozhodnutí voličů v nadcházejících závodech, jako jsou peruánské volby v dubnu.

„Všichni věděli, že nemocní umírají,“ řekl 67letý Robert Campos, lékař v Limě, hlavním městě Peru. „A očkovali všechny své malé kamarády.“

Hněv vůči silným přerušovačům linií se zvyšuje kvůli vzácnosti vakcín. Jižní Amerika, stejně jako ostatní rozvojové regiony, se snažila získat přiměřené dávky, protože bohaté národy nakupovaly většinu dostupných zásob.

Dr. Campos uvedl, že nevrátil očkovací seznam, když minulý týden dorazily pro nemocniční personál omezené dávky.

Virus rozbil Jižní Ameriku, Což odpovídá téměř pětině úmrtí na epidemie po celém světě – 450 000, podle Oficiální mýtné I když představují asi 5 procent světové populace. Údaje o úmrtnosti Znamená to, že skutečné ztráty epidemie v regionu jsou minimálně dvojnásobné oproti oficiálním údajům.

Virus taky Kolaps vnitrostátních systémů zdravotní péčeA Přimět miliony lidí k chudobě To uvrhlo region do nejhorší ekonomické krize v moderní historii.

Navzdory velkým ztrátám pandemie posílila veřejnou podporu většiny vlád v regionu, jako je mnoho jiných Nabízená finanční podpora Za svůj lid volali po jednotě.

READ  Turecká lira klesla na rekordní minimum poté, co Erdogan hledal vyhoštění

Analytici varují, že vakcínové skandály by mohly tuto dobrou vůli ukončit a ohlašovat novou vlnu nestability.

„Lidé považují za obtížnější snášet korupci, když je zdraví ohroženo,“ uvedla Marielle Fornoniová z průzkumu veřejného mínění v Buenos Aires.

Skandály odrážejí podobné záležitosti v LibanonA Španělsko A Filipínský – a USA, kde se také vyskytly případy přístupu elit k ranným výstřelům a Nerovné rozdělení Napříč rasovými a etnickými skupinami.

V Latinské Americe vyvolala nehoráznost některých otázek pobouření.

V Peru byl náměstek ministra zdravotnictví očkován dalšími dávkami z klinického hodnocení spolu s manželkou, sestrou, dvěma dětmi, synovcem a neteří. Ekvádorský ministr zdravotnictví zaslal dávky první šarže vakcíny v zemi, která podle vlády byla určena pro veřejný sektor, do luxusního soukromého pečovatelského domu, kde žije jeho matka.

Minulý týden prominentní argentinský novinář v rozhlasovém rozhovoru prozradil, že byl zastřelen na ministerstvu zdravotnictví poté, co zavolal svému příteli, který byl tehdy ministrem zdravotnictví, aby odhalil to, co místní obyvatelé nazývají „klinikou VIP očkování“ vládních spojenců. V Brazílii požádali státní zástupci o zatčení starosty města Manaus, města na severu zpustošeného dvěma vlnami koronaviru, pro podezření z preferenčního přístupu spojenců k vakcíně.

V Surinamu si 38letý ministr zdravotnictví stanovil první dávku vakcíny v zemi, aby „šel příkladem“.

Jak se disidenti vlévali, občané z celé Jižní Ameriky šli do sociálních médií, aby odsoudili zneužívání a identifikovali podezřelé. Minulý týden peruánští lékaři a zdravotní sestry protestovali před nemocnicemi, aby požadovali vakcíny, protože se stupňoval skandál v zemi.

Ministři zdravotnictví v Peru a Argentině rezignovali, protože bývalý úředník byl obviněn ze zneužití moci; Ekvádorský ministr zdravotnictví čelí procesu obžaloby a trestnímu vyšetřování.

Skandály s vakcínami mají obzvláště silné dozvuky v Peru, kde epidemie podle oficiálních statistik zabila více než 45 000 lidí, ačkoli Údaje o nadměrné úmrtnosti Znamená to, že skutečné číslo může být více než dvojnásobné.

READ  Na Sicílii připlouvá loď migrantů s 10 mrtvými těly

Začátkem tohoto měsíce lékař, který provedl první pokus s vakcínami v Peru, připustil očkování téměř 250 politiků, jejich názorů a jejich příbuzných, kromě správců univerzit, stážistů a dalších, Další neohlášené dávky. Podle ředitele studie Dr. Germaina Malagy dostali někteří z nich tři dávky ve snaze posílit imunitu.

Skandál otřásl již bojujícím národem Série vyšetřování korupce To odstranilo důvěru v demokratické instituce a uvěznilo všech prvních šest prezidentů země.

Pouze jeden z předchozích prezidentů, Martin Vizcarra, opustil úřad s vysokým hodnocením díky jeho tvrdému postoji ke korupci. Nyní je pan Vizcarra zapleten do skandálu s očkovacími vakcínami poté, co vyšlo najevo, že tajně získal injekci, když byl ve funkci, než Peru schválilo nebo koupilo nějaké vakcíny. Pak to zkuste zakrýt.

„Mysleli jsme si, že je to dobrý člověk,“ řekla Anna Merino, pracovnice novin z Limy. Její manžel minulý rok zemřel na Covid. „Na koho se obrátit? Kdo zbyl?“

Seznam těch, kteří nelegálně využili pokusu s vakcínami v Peru, zahrnuje ministra zdravotnictví, organizátory vakcín, akademické hostitele soudu a dokonce i vatikánského vyslance v zemi. Vyslanec Nicolas Gerasoli pro místní média řekl, že byl na univerzitě, která vede soud, očkován jako „etický poradce“.

Po jeho rezignaci peruánská ministryně zdravotnictví Pilar Mazzetti uvedla, že injekce byla „nejhorší chybou mého života“. Další politička, která z procesu měla prospěch, ministryně zahraničí země Elizabeth Asteteová také rezignovala poté, co tvrdila, že během práce neměla „luxus“ nemoci.

Alfredo Torres, prezident volební společnosti Ipsos v Limě, uvedl, že pylový skandál může otřásnout dubnovými všeobecnými volbami v Peru, což zvýhodní kandidáty, kteří si od současného politického systému slibují radikální omezení.

Mezi nimi Keiko Fujimori, dcera bývalého uvězněného prezidenta, uvedla, že z Peru udělá „demodoru“, směs španělských slov pro demokracii a diktaturu, a Raphael Lopez Aleja, který navrhoval tresty smrti za korupci. Politika.

READ  Hurikán Martin postupuje dále na severovýchod; Lisa klesla

Vzhledem k tomu, že většina zemí v regionu dosud obdržela jen zlomek potřebných očkování, různé skupiny soutěží o prioritu.

V Peru a Venezuele obě vlády uvedly, že bezpečnostní síly budou mít přednost vedle zdravotnických pracovníků, což podnítí protesty lékařské komunity.

V Brazílii, která zaočkovala pouze 3 procenta své populace, je nyní jako priorita uvedena třetina z 210 milionů lidí v zemi, což výrazně převyšuje počet dostupných dávek. Skupina zahrnuje veterináře, kteří uvedli, že pracují v oblasti zdravotní péče. Řidiči nákladních vozidel, kteří hrozili stávkou, pokud nebudou očkováni; A psychologové, hasiči a zedníci.

Zmatek se prohlubuje rozhodnutím brazilské vlády částečně delegovat očkovací příkaz na místní úředníky, což má za následek konfliktní prostředí základen. Někteří státní zástupci vyšetřující očkování očkovací látkou uvedli, že byrokratický chaos mohl být nafouknut záměrně, aby zakryl zvýhodňování a korupci.

„Doktoři mi neustále říkají, že se bojí smrti,“ řekl Edmar Fernandez, prezident Lékařské asociace brazilského státu Ceará, protože nemohou být očkováni. „Tento druh korupce zabíjí.“

Hlášeno Mitra Tajem z Limy. Anatoly Kormanaev z Caracasu ve Venezuele; Manuela Andreoni v Rio de Janeiru a Daniel Politi v Buenos Aires.

Přispěl k pokrytí Essien Herrera z Caracasu ve Venezuele; Že jste Kuipers z Paramaribo, Surinam; Jose Maria Leon Cabrera pochází z Ekvádoru v Quitu a Jenny Carolina Gonzalez pochází z kolumbijské Bogoty.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *