Olympiáda: Pro Ukrajinu je to víc než jen šachy

Olympiáda: Pro Ukrajinu je to víc než jen šachy

Oleksandr Suleba, kapitán 44. ročníku Ukrajinského otevřeného šachového turnaje, se svým 10minutovým rozhovorem s reportéry představil hravě. Téma diskuse je však ponuré a šokující. Nenuceně se infiltruje například o tom, jak jeden z jeho hráčů zůstal bez domova a jak další hráč utekl do Česka poté, co byly vybombardovány dva jeho byty. Není necitlivý, ale možná si zvykl na novou realitu, před kterou Ukrajina stojí po ruské invazi na ni v únoru letošního roku.

Sám Suleba byl jedním z mužů, kteří během prvních dvou měsíců po vypuknutí konfliktu územně bránili město Lvov na západní Ukrajině. Vyhledejte si jeho jméno na Googlu a jeden z prvních obrázků, který se objeví, je obrázek 50letého muže, který stojí se zbraní a hlídá silně opevněnou silnici. Fotka je z února, kdy tweetoval: „Bráním svou zemi před nepřáteli…Pravda zvítězí!“

Suliba a ukrajinští hráči nějak upozadili své problémy, aby se dostali na olympiádu z různých částí Evropy. Tým Open je v soutěži osmý, Ukrajinec je ve své kategorii druhý.

„Situace je tentokrát velmi složitá. Problém je v tom, že prakticky všichni hráči nebydleli ve svých domovech. Hlavním problémem je pro nás stabilita. Mým hlavním úkolem bylo poskládat tým a dát všem hráčům stabilní psychologický Stát.

Zatímco některé z nejlepších týmů mají v rámci přípravy na akci rozsáhlé kempy, Soliba se může jen křivě usmát, když se ho zeptali na složení svého týmu. „Neměli jsme kemp. Měli jsme několik online schůzek jako tým a odehráli několik zápasů, ale neměli jsme skutečný kemp. To se nedalo. Byli jsme spolu jen 24 hodin v Polsku, než jsme sem přijeli.“ .“

V otevřené sekci podrobně popsal bídu každého ze svých hráčů: „Anton Korobov přišel o dva byty v Charkově a žije v České republice. Jeho domovy už tam nejsou. Rodina je díky bohu v bezpečí. Podařilo se jim uprchnout. Andrei Voloketin žije v Polsku. Jurij Kuzubov opustil svůj domov po velkém bombardování. Pomohl jsem mu a nyní je ve španělském Bilbau. Kirill Ševčenko je nyní bez domova, ale cestuje, aby se účastnil turnajů.

READ  Medveděv vede Rusko ke třetímu titulu v Davis Cupu

Během této doby měli malou podporu od Ukrajinské šachové federace. Nebylo to proto, že by Suliba očekával příliš mnoho, vzhledem k tomu, že viceprezident Asociace byl ve válečné zóně stejný.

Nemáme ideální podmínky, abychom sem přijeli. Peníze jsme většinou utratili z vlastních kapes. Řídím letenky, ubytování a všechno. Ale není důležité utrácet peníze nebo ne. Je důležité, že jsme tady. Je to vlastenectví, co nás sem dostalo. Jedná se o jedenáctou olympiádu. Moje první olympiáda byla v Moskvě v roce 1994.

Ukrajina získala na OH 2016 stříbro v otevřené části, ale šachový veterán má tentokrát reálné šance.

„Jsme tu jen proto, abychom hráli. Nejsme v pozici, abychom mysleli na něco jiného. Nechápu, proč se země neúčastní olympiády. Když jsme tady, není důvod, proč by jiné země neměly přijít. Situace na Ukrajině se může kdykoli stát nebezpečnou. Viděl jsem střely asi kilometr ode mě. Realisticky řekl: „Viděl jsem spoustu špatných věcí.“

Užijte si neomezený digitální přístup s HT Premium

Chcete-li pokračovat ve čtení, přihlaste se k odběru


You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *