Okno dluhového stropu se zmenšuje, varuje centrum pro politiku obou stran

Washingtonský think tank v pátek varoval, že Spojené státy budou někdy mezi 21. prosincem a 28. lednem čelit platební neschopnosti, pokud Kongres nepodnikne kroky ke zvýšení nebo pozastavení dluhového stropu.

Projekce z think tanku, centra pro politiku obou stran, byla užší než to, co bylo poskytnuto minulý měsíc, a nestranická skupina navrhla, že skutečný termín, nebo datum X, by se mohl blížit časnému konci tohoto rozmezí.

Zdá se, že demokraté a republikáni tentokrát zmírnili svůj tón ohledně zvýšení dluhového limitu. I když se zákonodárci nedohodli na cestě ke zvýšení výpůjčního stropu, zkoumají řadu způsobů, jak jej zvýšit, včetně některých, které by mohly případně dát Bílému domu více pravomocí, aby se vyhnul tomu druhu konfrontace, který běžně paralyzuje Washington.

Republikáni nadále veřejně trvají na tom, že demokraté by měli při řešení problému jednat sami, zatímco demokraté odpověděli, že zvýšení výpůjčního stropu je společnou odpovědností vzhledem k tomu, že obě politické strany se v posledních několika letech výrazně zadlužily.

„Ti, kteří si myslí, že dluhový limit lze bezpečně posunout až do konce legislativních nevyřízených záležitostí v prosinci, mají dezinformace,“ řekl Shai Akabas, ředitel hospodářské politiky v Bipartisan Policy Center. „Kongres bude flirtovat s finanční katastrofou, pokud odejde na přestávku bez řešení dluhového limitu.“

Ministryně financí Janet L. Yellenová v listopadu varovala zákonodárce, že USA možná nebudou schopny splácet své účty brzy po 15. prosinci. Při svědectví před bankovním výborem Senátu tento týden zdůraznila naléhavost věci.

„Nemohu přeceňovat, jak důležité je, aby se Kongres touto otázkou zabýval,“ řekl. řekla paní Yellinová. Amerika musí platit své účty včas a v plné výši. Pokud to neuděláme, odebereme krádež našeho současného zotavení.“

V září Yellenová vyzvala ke zrušení dluhového limitu a vysvětlila, že se z něj stala destruktivní politika, která představuje nepřiměřená rizika pro ekonomiku. Poté, co se Kongres přiblížil k prvnímu defaultu v americké historii, v říjnu zvýšil zákonný dluhový limit o 480 miliard dolarů, což je částka, která podle odhadů ministerstva financí umožní vládě půjčovat si do začátku prosince.

READ  Akcionáři Monety znovu vydají akcie výměnou za obchod Airbank v hodnotě 1,2 miliardy dolarů

Kongresoví lídři potichu debatovali o způsobech, jak se vypořádat s dluhovým stropem, poté, co republikáni varovali, že nepomohou demokratům překonat limit 60 hlasů potřebný k prolomení republikánských zádrhelů proti legislativě ke zvýšení výpůjčního stropu.

Senátoři Chuck Schumer z New Yorku, vůdce většiny, a Mitch McConnell z Kentucky, vůdce menšiny, v posledních týdnech k této otázce opakovaně hovořili, ale na veřejnosti o možném řešení mlčeli.

Kontroverzi ještě zkomplikoval bývalý prezident Donald J. Trump a jeho pokračující vliv na Republikánskou stranu. Opakovaně kritizoval McConnella a další republikánské senátory, kteří v říjnu podpořili procedurální hlasování, které demokratům uvolnilo cestu ke zvýšení dluhového limitu.

Ale pan McConnell, když lobboval u demokratů, aby bez pomoci své konvence zvýšili výpůjční strop, tento týden slíbil, že se vyhne platební neschopnosti.

„Dovolte mi všechny ujistit, že vláda nesplní platební podmínky, jak se to nikdy předtím nestalo,“ řekl v úterý McConnell. Ještě naléhavěji dodal: „Vedeme užitečné diskuse o cestě vpřed.“

Odřízněte 1,9 bilionu dolarů z balíčku pomoci proti koronaviru schválenému v březnu a plánu 2,2 bilionu dolarů na klima, daně a výdaje, které se demokraté snaží prosadit v Senátu, republikáni odmítli pomoci demokratům absorbovat dluhy vzniklé oběma stranám. Tento postoj zaujali, i když lídři obou stran podepsali výdaje, které pomohly zvětšit dluh.

Demokraté zase odmítli republikánský požadavek, aby byl ke zvýšení dluhového limitu bez republikánských hlasů použit zrychlený proces známý jako vyrovnání rozpočtu. Demokraté tento proces využili ke schválení balíčku pomoci při koronaviru a znovu jej používají na klimatický plán, daně a výdaje, ale tvrdili, že republikáni by měli pomoci zabránit vládě v platební neschopnosti.

Zatímco poradci obou stran varovali, že nebylo dohodnuto žádné řešení, poznamenávají, že straničtí vůdci se zatím zdrželi veřejného sdílení viny za tento problém.

Jako způsob, jak obejít patovou situaci, někteří úředníci diskutovali o možnosti předání pravomoci zvýšit limit dluhu administrativě, přičemž Kongres dal možnost rezoluci přehlasovat prostou většinou.

Někteří zákonodárci však nemusí být ochotni předat tuto moc Bílému domu nebo ztratit štafetu, kterou menšinová strana často používá k vyvíjení nátlaku, zvláště když k ukončení rozvratu v Senátu je potřeba 60 hlasů.

Jiní úředníci zavedli doplňující legislativu, která zvyšuje dluhový limit na rozlehlý roční zákon o obranné politice, poslední hlavní zákon, který zákonodárci musí schválit v prosinci.

READ  Maďarský Orbán narazil na cestu české kampaně na podporu premiéra Babiše

Není však jasné, zda by takový plán fungoval: Přiřazení zvýšení dluhového stropu by mohlo ohrozit hlasy republikánů potřebné pro boj proti bloku liberálních demokratů, kteří se běžně staví proti návrhu zákona na obranu na protest proti vojenským výdajům. Republikánský zástupce Kevin McCarthy, kalifornský republikánský a menšinový vůdce, v pátek varoval, že takový gambit by mohl prosadit celý balíček.

Bipartisan Policy Center uvedlo, že kolem limitu dluhu letos panuje další nejistota kvůli pandemii a různým programům hospodářské pomoci, které stále probíhají.

15. prosinec je obzvláště důležité datum, protože ministerstvo financí je povinno zaplatit Highway Trust 118 miliard dolarů. Pokud jsou příjmy z korporátní daně splatné v ten den špatné, ministerstvo financí může čelit finanční tísni a Spojené státy nemusí být schopny dostát všem svým závazkům, jako je placení sociálního zabezpečení a financování výplatní listiny armády.

Rozpočtový úřad Kongresu Řekl tento týden Očekává, že pokud Kongres nebude jednat, dojdou ministerstvo financí do konce prosince. Rozpočtový úřad však navrhl, že ministerstvo financí může být schopno odložit některé platby ze svěřenského fondu dálnic nařízené v nedávno přijatém zákoně o infrastruktuře, čímž se potenciálně vyhne prodlení až někdy v lednu.

Spolu se svou aktualizovanou prognózou odhalilo Centrum pro politiku obou stran nový návrh na řešení dluhového limitu, i když je nepravděpodobné, že tentokrát zákonodárcům pomůže.

Návrh nebo nabídkaA Představili je Rep. Judy C. Arrington, R-Texas, a Scott Peters, D-Kalifornie, D-Kalifornie, zavedli by proces, který by dal prezidentovi pravomoc pozastavit limit dluhu během příštího fiskálního roku jako pokud Kongres do 30 dnů nepřijme rezoluci zablokující přechod. Prezident pak bude muset předložit návrh na snížení dluhu Kongresu k samostatnému projednání.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.