Ohromující údaje o tom, kolik velryb skutečně jedí, právě vyřešily „paradox krilu“

Vědci zjistili, že velké velryby jedí nejméně třikrát více, než se dříve myslelo, což je zjištění, které zdůrazňuje jejich význam pro udržení zdraví oceánů.

studovat, Publikováno ve středu v recenzovaném časopise temperamentní povaha, poskytuje vodítka, proč miliony největších velryb planety ničí mořské prostředí.

Dva vědci řekli Insideru, že obnovení populací velryb by mohlo udělat zázraky pro mořské prostředí a mohlo by dokonce pomoci doplnit zmenšující se populace ryb.

Paradox krillu

Od roku 1900 do roku 1970 byl průmyslový lov velryb vyřazen 1,5 milionu velkých velryb kolem Antarktidy.

„Největší druhy velryb na planetě byly systematicky loveny, což v mnoha případech snížilo jejich početnost o více než 70 procent,“ řekl Insideru Nicholas Benson, autor studie a kurátor studie fosilních mořských savců ve Smithsonian Institution.

„99 procent modrých velryb, které byly naživu v roce 1900, bylo pryč do roku 1960,“ řekl.

Vědci v 70. letech předpokládali, že bez velryb, které je loví, explodují skupiny krilů a ryb a dalším predátorům se bude dařit, když zaplní mezeru v potravním řetězci.

Ale to se nestalo. Ekosystém se nikdy neodrazil.

„Vskutku, došlo k úžasnému poklesu [of krill] v příštích 50 letech – a děje se to dodnes,“ řekl Matthew Savoca, hlavní autor studie a postdoktorandský výzkumník na Stanfordské námořní stanici Hopkins.

„Největší pokles biomasy krilu byl pozorován v oblastech, kde bylo zabito nejvíce velryb,“ řekl Insider.

„Padox krillu“ nechal vědce v rozpacích.

Velryby dodávají více potravy, než se dříve myslelo

Donedávna bylo velmi obtížné se v krmné velikosti velryb vyznat. Nemohou být chováni v zajetí a živí se hluboko pod hladinou vody.

Vědci, kteří studii provedli, vyvinuli senzory, které dokážou detekovat ryby a krill, když je velryba pozře.

READ  Nenechte si ujít tuto úžasnou fotografii explodující černé díry

Tyto senzory připojené k velrybám pomocí přísavek, jak je znázorněno na videu níže, byly použity ke sledování 321 velryb sedmi různých druhů v jižním oceánu, který obklopuje Antarktidu.

Pomocí této techniky vědci zjistili, že velryby jedí třikrát nebo vícekrát, než se dříve myslelo.

To znamená, že populace před lovem velryb v samotném jižním oceánu by snědly asi 400 milionů metrických tun krillu ročně, mnohem více, než se očekávalo.

To je také dvojnásobek celkového množství krilu, který dnes v Antarktidě zbývá.

(Elliott Hazen podle povolení NOAA/NMFS 16111)

výše: Vědci se přiblíží k modré velrybě, aby připevnili přísavný štítek.

To znamená, že velryby produkují velké množství trusu bohatého na železo, což je skutečnost, která vysvětluje závažnost poškození životního prostředí, když byly zabity.

„Myslíme si, že tyto velryby fungují jako hlavní recyklátoři živin v tomto ekosystému,“ řekl Savoca.

Když se velryby krmí a defekují, přerozdělují železo směrem k hladině oceánu. To zpřístupňuje železo fytoplanktonu, což jsou drobné řasy, které nemohou růst bez živin.

Ty jsou zase sežrány krilly, které jedí velryby.

Bez velryb by velká část tohoto železa padala ke dnu oceánu a ekosystém by účinně opustil.

Benson a Savoca uvedli, že vzhledem k tomu, že se velryby jeví jako klíčový hráč v ekosystému, obnovení populací velryb v jižním oceánu a v jiných oceánech by bylo prospěšné pro mořské prostředí.

„Uvidíte více krillu, více velryb,“ řekl Benson. „Pravděpodobně také uvidíte, jako výsledek zdravějšího ekosystému, zvýšenou produktivitu ryb, populace tučňáků se mohou znovu vzchopit a na dolním toku budou různé následky.“

Dnes podle něj lov velryb „nemá významný dopad na světovou populaci velryb“, protože jeho velikost je ve srovnání s minulostí velmi malá.

READ  Hubble detekuje 'excentrický' starburst

Benson však řekl, že mnohem více velryb – statisíce – jsou náhodně zabity lidmi, buď nárazem do lodí, nebo uvíznutím v rybářském náčiní.

Tento článek původně publikoval zájem o obchod.

Více z Business Insider:

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.