Ohromující snímky Jupiteru zobrazené teleskopem Jamese Webba NASA

Ohromující snímky Jupiteru zobrazené teleskopem Jamese Webba NASA

Suspenze

Ohromující snímky pořízené vesmírným teleskopem Jamese Webba NASA ukazují Jupiter v nové kráse.

Jupiter je pátý v řadě od Slunce a je největší planetou v naší sluneční soustavě – více než dvakrát větší než všechny ostatní planety dohromady. Kdyby Země měla velikost hroznu, Jupiter by měl velikost basketbalového míče, NASA říká.

Nyní Webbův dalekohled pořídil snímky, které podrobněji ukazují jeho obří bouře, polární záři a slabé prstence.

„Nikdy předtím jsme Jupiter neviděli. Je to neuvěřitelné.“ Řekl Planetární astronom Imke de Pater, emeritní profesor na University of California, Berkeley. „Opravdu jsme nečekali, že to bude tak dobré, upřímně,“ dodala. tvrzení.

De Pater vedl pozorování Jupiteru s Thierrym Foucherem, profesorem na pařížské observatoři, v rámci mezinárodní spolupráce. Snímky byly pořízeny v červenci a v pondělí je zveřejnila NASA Volání Mají „obří zprávy z obří planety“.

NASA odhalila první snímky z vesmírného dalekohledu Jamese Webba

„Je opravdu skvělé, že na jednom snímku můžeme vidět detaily o Jupiteru s jeho prstenci, malými měsíci a dokonce i galaxiemi,“ uvedl de Pater v prohlášení.

Jmenuje se dalekohled za 10 miliard dolarů James E. Webbkterý vedl tehdy začínající americkou vesmírnou agenturu v letech 1961 až 1968. Teleskop je mezinárodní spoluprací vedenou NASA spolu s Evropskou vesmírnou agenturou a Kanadskou vesmírnou agenturou a byl vypuštěn v roce 2021.

V červenci NASA Vydána první sada plnobarevných fotografií a data získaná revolučním dalekohledem, odhalující jasnou kosmickou ukázku srážejících se galaxií a umírající hvězdy.

První přispěvatel do vesmírného teleskopu Jamese Webba vysvětluje, jak nám nově vydané snímky umožňují prozkoumat původ vesmíru. (Video: Hadley Green, Hope Davison / The Washington Post)

Dva snímky Jupiteru zveřejněné tento týden, složené z několika webových snímků, byly pořízeny blízko-infračervenou kamerou dalekohledu, která má infračervené filtry, které zobrazují detaily planety. Infračervené světlo je pro lidské oko neviditelné, uvedla NASA, snímky byly uměle obarveny, aby se převedly do viditelného spektra a zvýraznily rysy Jupiteru. Obrázky zpracované občanským vědcem Judy Schmidt.

READ  Astronomové, včetně výzkumníků z Harvardské univerzity, zachytili první snímek supermasivní černé díry Mléčné dráhy.

Na rozdíl od Země nemá Jupiter žádný pevný povrch a místo toho je plynným obrem složeným převážně z vodíku a helia. Předpokládá se, že obsahuje stejné základní ingredience jako hvězda, ale nikdy se nezvětšila natolik, aby se vznítila. Má také několik prstenců, ale na rozdíl od Saturnových jsou mnohem slabší a sestávají spíše z vesmírného prachu než z ledu.

Z široké perspektivy nové snímky ukazují Jupiter s jeho slabými prstenci a dvěma malými měsíci, nazývanými Amalthea a Adrastea.

„Tento snímek shrnuje vědu o našem programu systému Jupiter, který studuje dynamiku a chemii samotného Jupiteru, jeho prstenců a jeho satelitního systému,“ řekl astronom Foucher.

Udělejte si kosmickou prohlídku uvnitř snímků pořízených Webbovým teleskopem NASA

Jupiter, kde den trvá asi 10 hodin, má nejméně 50 měsíců. The čtyři většía Io, Europa, Ganymede a Callisto, byly poprvé pozorovány v roce 1610 italským fyzikem Galileem Galilei.

NASA uvedla, že snímky zachycují také Jupiterovu velkou rudou skvrnu, která se na snímcích jeví jako bílá, protože odráží sluneční světlo. Velká rudá skvrna je bouře větší než Země a zuří po staletí.

Ve zdánlivě obnoveném věku vesmírného průzkumu je i NASA Řekl Minulý týden identifikovala 13 kandidátských přistávacích oblastí na Měsíci Země, protože se tam připravuje vyslat astronauty v rámci svého programu Artemis.

Bude to a bude první misí, která vrátí členy posádky na měsíční povrch od misí Apollo v letech 1969 až 1972. zahrnuta První žena a osoba barvy pleti, která vstoupila na Měsíc.

READ  Michigan hlásil významný nárůst legionářské nemoci ve 25 krajích

Mezitím zvukový klip sdílený NASA tento víkend o tom, co nazývala remixované zvuky černé díry, vyvolal zděšení. Zvuk byl upraven, aby ho lidé slyšeli, a zesílen, ale NASA uvedla, že zvuk, který vychází z kupy galaxií vzdálené asi 240 milionů světelných let, popírá mylnou představu, že ve vesmíru není žádný zvuk.

Zvukové vlny z černé díry ve středu kupy galaxií Perseus poprvé zaslechla NASA. (Video: NASA)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *