Ohromující nové meteorické roje z Tau Hercules mohou rozzářit oblohu nad Severní Amerikou

Ohromující nové meteorické roje z Tau Hercules mohou rozzářit oblohu nad Severní Amerikou

Tento infračervený snímek z kosmického dalekohledu NASA Spitzer Space Telescope ukazuje zlomenou kometu 73P/Schwassman-Wachmann 3, která chrlí po dráze zbylých trosek během několika letů kolem Slunce. Plamenovitá tělesa jsou úlomky a ohony komety, zatímco prašná stopa komety je spojnicí úlomků. kredit: NASA

Astronomové jsou nadšení z možnosti nových meteorických rojů ve dnech 30. až 31. května, roj tau Herkules by měl dosáhnout svého vrcholu v noci 30. května a brzy ráno 31. května.

V roce 1930 němečtí pozorovatelé Arnold Schwassmann a Arno Arthur Wachmann objevili kometu známou jako 73P/Schwassmann-Wachmann neboli „SW3“, která obíhala kolem Slunce každých 5,4 roku. Vzhledem k tomu, že byl tak slabý, nebyl SW3 znovu spatřen až do konce 70. let 20. století a vypadal velmi normálně až do roku 1995, kdy si astronomové uvědomili, že kometa se stala asi 600krát jasnější a změnila se ze slabé šmouhy na viditelnou pouhým okem. prošel. Při dalším zkoumání si astronomové uvědomili, že SW3 se roztříštil na několik kusů a rozptýlil trosky na své orbitální dráze. Když jsme se v roce 2006 vrátili, bylo to zhruba 70 kusů a od té doby se to dále rozpadalo.

Pokud k nám dorazí letos, trosky SW3 zasáhnou zemskou atmosféru velmi pomalu a budou se pohybovat rychlostí 10 mil za sekundu – což znamená, že meteority jsou mnohem lehčí než ty, které patří do eta Aquariids. Pozorovatelé hvězd v Severní Americe si však letos vzali zvláštní pozornost, protože radiace tau Hercules bude v očekávané špičce na noční obloze vysoko. Ještě lepší je, že měsíc je v novu, takže nebude žádné měsíční světlo, které by smylo slabé meteory.

„Byla by to událost typu všechno nebo nic. Pokud by trosky z SW3 cestovaly rychlostí více než 220 mil za hodinu, když se oddělily od komety, mohli bychom vidět pěkný meteorický roj,“ řekl Bill Cook, vedoucí[{“ attribute=““>NASA’s Meteoroid Environment Office at NASA’s Marshall Space Flight Center in Huntsville, Alabama.

All the excitement from astronomers and the public has sparked a lot of information about the tau Herculids. Some has been accurate, and some has not.

We get excited about meteor showers, too! But sometimes events like this don’t live up to expectations – it happened with the 2019 Alpha Monocerotid shower, for example. And some astronomers predict a dazzling display of tau Herculids could be “hit or miss.”

So, we’re encouraging eager skywatchers to channel their inner scientists, and look beyond the headlines. Here are the facts:

  • On the night of May 30 into the early morning of May 31, Earth will pass through the debris trails of a broken comet called 73P/Schwassmann-Wachmann, or SW3.
  • The comet, which broke into large fragments back in 1995, won’t reach this point in its orbit until August.
  • If the fragments from were ejected with speeds greater than twice the normal speeds—fast enough to reach Earth—we might get a meteor shower.
  • Spitzer observations published in 2009 indicate that at least some fragments are moving fast enough. This is one reason why astronomers are excited.
  • If a meteor shower does occur, the tau Herculids move slowly by meteor standards – they will be faint.

Observers in North America under clear, dark skies have the best chance of seeing a tau Herculid shower. The peak time to watch is around 1 a.m. on the East Coast or 10 p.m. on the West Coast.

We can’t be certain what we’ll see. We can only hope it’s spectacular.

READ  Cash Valley zažívá propuknutí černého kašle; 7 potvrzených případů

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *