„Ohavná lež“: Abbásovo tvrzení o 50. holocaustu se setkalo s pobouřením v Izraeli a Německu

Premiér Yair Lapid a další v Izraeli, Německu a Spojených státech vyjádřili svůj šok a rozhořčení v úterý večer poté, co předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás obvinil Izrael z páchání „holocaustů“ proti Palestincům v průběhu let během setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v roce Berlín.

Obvinění Abbáse vznesené během tiskové konference po boku Schulze také vyvolalo výzvy k tvrdší reakci ze strany Německa a jeho vůdce, který byl kritizován za to, že v té době raději mlčel, než aby ustoupil, a teprve poté vyjádřil svou nelibost s komentářem.

„Obvinění Mahmúda Abbáse z toho, že Izrael spáchal ‚padesát holocaustů‘, když stál na německé půdě, je nejen morální ostudou, ale brutální lží,“ napsal Lapid na Twitteru. „Historie mu neodpustí.“

Lapidův předchůdce Naftali Bennett na twitteru uvedl, že během svého ročního funkčního období, které skončilo v červnu, nesouhlasil se schůzkou s Abbásem „nebo s prosazováním jakéhokoli druhu diplomatického vyjednávání, i když čelí tlaku zevnitř i mimo Izrael“.

„Partner, který popírá holocaust, pronásleduje naše vojáky v Haagu a platí teroristy, není partnerem,“ dodal Bennett s odkazem na opakované palestinské stížnosti k Mezinárodnímu trestnímu soudu a měsíční stipendia, které palestinská samospráva platí za terorismus. Trestanci a rodiny mrtvých útočníků.

Ministr obrany Benny Gantz – který se s Abbásem za poslední rok několikrát setkal, údajně s Bennettovým souhlasem – označil prohlášení za „opovrženíhodné a lživé“ a za „pokus o překroucení a přepsání historie“.

„Zavrženíhodné a nepodložené srovnání mezi holocaustem – prováděným německými nacisty a jejich pomocníky ve snaze vyhladit židovský národ – a izraelskou armádou, která zajistila vzestup židovského národa v jejich vlasti a obranu občanů Izraele a suverenity státu proti brutálnímu terorismu je popíráním holocaustu,“ řekl Gantz. Od těch, kdo usilují o mír, se očekává, že přiznají minulost a nebudou překrucovat realitu a přepisovat dějiny.“

Ministr financí Avigdor Lieberman vydal prohlášení, v němž Abbáse označil za „teroristu zapojeného do diplomatického terorismu“, za „popírače holocaustu“ a „zapřísáhlého nepřítele Státu Izrael“. Řekl, že Abbás je „nebezpečnější než všichni aktivisté Hamasu a Islámského džihádu v Palestině“.

Zprava premiér Naftali Bennett, ministr zahraničí Yair Lapid, ministr obrany Benny Gantz a ministr financí Avigdor Liberman se účastní prvního ministerského setkání v Knesetu 13. června 2021 (Yonatan Sindel/Flash90)

Ministr spravedlnosti Gideon Sa’ar řekl, že Abbásova „ostudná“ prohlášení jsou „součástí institucionální palestinské propagandy založené na falešném pomlouvání krve, s 50 odstíny antisemitismu, zaměřené na delegitimizaci Izraele“.

Danny Dayan, vedoucí Muzea a muzea památníku holocaustu Yad Vashem v Izraeli, označil Abbásova slova za „opovrženíhodná“ a „otřesná“.

„Německá vláda musí na toto neoprávněné chování v rámci spolkového kancléřství náležitě reagovat,“ napsal Dajan na sociálních sítích.

Abbás odpovídal na otázku novináře o nadcházejícím výročí mnichovského masakru před půl stoletím. Jedenáct izraelských sportovců a německý policista zemřeli poté, co členové palestinské ozbrojené skupiny „Černé září“ zajali rukojmí v olympijské vesnici 5. září 1972. V době útoku byla skupina napojena na Abbásovo hnutí Fatah.

Na otázku, zda má jako palestinský vůdce v úmyslu omluvit se Izraeli a Německu za útok před 50. výročím, Abbás místo toho odpověděl poukazem na obvinění ze zvěrstev spáchaných Izraelem od roku 1947.

„Pokud se chceme posunout za minulost, začněte,“ řekl novinářům Abbás, který mluvil arabsky.

„Mám 50 masakrů spáchaných Izraelem…50 masakrů, 50 masakrů, 50 holocaustů,“ řekl a poslední slovo pronesl v angličtině.

Zatímco Schulz byl dříve nepřijatelný Palestinský vůdce, který označil zacházení Izraele s Palestinci za „apartheid“, okamžitě Abbásovi nevyčítal, že použil výraz „holocaust“.

Mluvčí kancléřky později uvedl, že tisková konference měla skončit dotazem Abbáse, což znamená, že Schultz neměl šanci odpovědět. Mluvčí však novinářům, kteří po události zůstali, řekl, že Schulz zuřil, uvedl německý list Bild.

V prohlášení pro BILD Schulz uvedl: „Zejména pro nás Němce je jakýkoli relativismus k holocaustu neúnosný a nepřijatelný.“

Německo dlouho tvrdilo, že tento termín by měl být používán pouze k popisu nacistického jedinečného zločinu zabití šesti milionů Židů před a během druhé světové války.

Německý kancléř Olaf Schulz a palestinský prezident Mahmúd Abbás pořádají společnou tiskovou konferenci v kancléřství v Berlíně, 16. srpna 2022 (JENS SCHLUETER / AFP)

Schulze byl široce kritizován za to, že nedokázal promluvit.

Der Spiegel, Welt, Junge Freiheit a další média se během tiskové konference objevily v titulcích, které poznamenaly jeho mlčení. BILD vyjádřil šok, že „nebylo ani slovo nesouhlasu tváří v tvář nejhoršímu příbuznému holocaustu, které řekl premiér v kanceláři kancléře.“

Vůdce opozice v Bundestagu Friedrich Merz, šéf mocných německých křesťanských demokratů, řekl, že Schulz „měl bez pochyby odporovat palestinskému prezidentovi a požádat ho, aby odešel z domu!“

Schulzův úřad, který obvykle zveřejňuje prohlášení o setkáních se světovými lídry a dalších oficiálních záležitostech, tiskovou zprávu o setkání s Abbásem nevydal. Na sociálních sítích Schulz později mlčel k příspěvku, který truchlil nad smrtí německého režiséra Wolfganga Petersona.

Většina odporu však byla namířena proti Abbásovi za jeho odmítnutí omluvit se za mnichovský masakr a podle kritiků bagatelizoval význam holocaustu.

Německý velvyslanec v Izraeli Stephen Seibert označil Abbásova prohlášení za „nesprávná a nepřijatelná“.

„Německo nikdy nebude stát za žádným pokusem popřít jedinečný rozměr zločinů holocaustu,“ napsal na Twitteru.

Titulek na webových stránkách německého listu BILD vyjádřil svůj šok z toho, že prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás použil výraz „holocaust“ k popisu předchozích izraelských akcí. (Snímek obrazovky)

Bývalý vůdce křesťanských demokratů Armin Laschet řekl, že Abbásovo prohlášení bylo „nejhnusnějším projevem, jaký kdy v německé kancléřství slyšel“.

„Vůdce OOP by získal sympatie, kdyby se omluvil za teroristický útok na izraelské sportovce na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972,“ řekl.

Soubor: Armin Laschet, tehdejší vůdce konzervativní CDU, na tiskové konferenci v Berlíně dne 16. srpna 2021 (Christian Mang/Pool/AFP)

Ve Spojených státech Deborah Lipstadtová, strážkyně antisemitismu na ministerstvu zahraničí, varovala, že Abbásovy „nepřijatelné“ komentáře mohou mít dalekosáhlé důsledky.

„Zkreslování holocaustu může mít katastrofální následky a podněcovat antisemitismus,“ napsal na Twitteru Lipstadt, který v minulém století bojoval u soudu s popíračem holocaustu Davidem Irvingem.

Šéf Unie pro reformní judaismus rabín Rick Jacobs se přidal k Lapidově odsouzení a Abbás převzal odpovědnost za jeho odmítnutí omluvit se.

„Pan Abbás není způsob, jak prezentovat příčinu míru. Vedení se mělo omluvit za zabití izraelských olympijských sportovců před 50 lety na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972,“ napsal na Twitteru.

Německo bylo již zapleteno do sporu ohledně plánovaného připomenutí 50. výročí mnichovského útoku poté, co rodiny obětí oznámily, že hodlají ceremoniál bojkotovat kvůli hádce s Berlínem o odškodnění.

Západoněmecký vrtulník pohraniční policie se chystá přistát v olympijské vesnici v Mnichově poté, co izraelští teroristé zajali ve vesnici rukojmí 5. září 1972. (AP Photo/File)

Příbuzní sportovců dlouhodobě obviňují Německo z neschopnosti zabezpečit olympijskou vesnici, odmítání izraelské pomoci a neúspěšné záchranné operace, při které zahynulo pět útočníků.

Abbás již dříve vyvolal kontroverzi ohledně svých výroků o holocaustu, včetně tvrzení z roku 2018, že Židspolečenské chování„—ne antisemitismus — byl příčinou genocidy evropských Židů v nacistickém Německu, za kterou se později omluvil.

Doktorská práce vůdce Palestinské samosprávy z roku 1982 nesla název „Druhá strana: Tajný vztah mezi nacismem a sionismem“ a v minulosti byl obviněn z popírání rozsahu holocaustu. Teze prý tvrdila, že údaj o šesti milionech obětí holocaustu byl značně nadsazený a že sionističtí vůdci kolaborovali s nacisty.

K této zprávě přispěla agentura Associated Press.

Příbuzný: Na Abbásově straně německý vůdce odmítá jeho používání „apartheidu“ v souvislosti s Izraelem

Archiv ToI, květen 2018: Poté, co Abbás obvinil Židy z holocaustu, omlouvá se a odsuzuje antisemitismus * Lipstadt: S „klasickým antisemitismem“ Abbas ukončil svou kariéru tak, jak začal

READ  Živé aktualizace: Rusko napadá Ukrajinu

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.