Odkaz kultovního filmu „Casablanca“ přežil o 80 let později

Odkaz kultovního filmu „Casablanca“ přežil o 80 let později

The Moroccan Pub se stále nese v duchu kultovního fantasy nočního klubu Humphreyho Bogarta, který se proslavil poté, co se „Casablanca“ dostala na stříbrné plátno.

Marocké přístavní město vstoupilo do kulturní představivosti Spojených států v klíčovém bodě druhé světové války, a to díky náladové romanci v hlavních rolích Ingrid Bergman jako Ailsa Lund a Bogart jako Rick Blaine. Několik dní po úvodním promítání 26. listopadu 1942 americké síly vyrvaly Casablancu z kontroly Vichy během operace Torch, série vylodění Spojenců v severní Africe, která pomohla zvrátit válku.

Ale Maroko bylo v době natáčení stále pod vládou Vichy, takže režisér Michael Curtis natočil celé své mistrovské dílo ve studiích Warner Bros. v Kalifornii.

O desetiletí později otevřela bývalá americká diplomatka Kathy Krieger na počest filmu „Rick’s Café“ v samotné Casablance.

Toto místo s koktejly a klavírem je vytvořeno po vzoru stejnojmenného Blaine’s baru a stalo se okamžitě hitem turistů, když své brány otevřelo v roce 2004.

„Musela jsem přijet, i když jsem věděla, že se tu film netočil,“ řekla turistka Wendy z Vancouveru. „To místo je jedinečný zážitek, nostalgický a romantický. Musíte ho vidět jednou v životě.“

Španělská turistka Alexandra řekla, že film neviděla, ale prostředí ji „učarovalo“.

„V mých představách je město Casablanca spojeno s Rick’s Café,“ řekla. Vstoupit do elegantního baru vedle mediny v Casablance je jako vrátit se v čase. Stoly jsou uspořádány na dvou úrovních, uprostřed vyřezávaných štukových sloupů v tradičním marockém stylu.

„Není to přesná kopie kavárny ve filmu,“ řekl manažer restaurace a pianista Issam Shabaa. „Jediná věc, která byla nakonec dokonale reprodukována, byla jeho duše.“

Interiér je plný filmu, který ho inspiroval – kované svícny, korálkové lampy, jazzová a bluesová hudba z té doby a filmové plakáty. V restauraci je samozřejmě klavír podobný tomu, na kterém postava Dooleyho Wilsona hrála „As Time Goes By“ – ústřední melodii ve vztahu Ricka a Ilsy.

READ  Češi se Rusku vysmívají falešnou anexi Kaliningradu

„Chybí jen ruleta a zakouřená atmosféra a drama té doby,“ řekl irský Diner Tony.

On a jeho kohorty řekli, že nejsou filmovými nadšenci, ale přesto dokážou recitovat repliky z filmu.

„Vždycky budeme mít Paříž,“ citoval jeden z nich s odkazem na románek Blaina a Lunda krátce předtím, než nacistické Německo v roce 1940 napadlo Francii.

Blaine čte Peerovu frontu, když ji přesvědčuje, aby se ho vzdala a obětovala svůj milostný vztah, aby pomohla svému manželovi, českému odbojáři, uprchnout před nacisty.

Casablanca dala propagandistickou moc spojeneckým silám, když převzaly kontrolu nad severní Afrikou, což se stalo odrazovým můstkem pro osvobození západní Evropy.

Film byl propuštěn ve Spojených státech v lednu 1943, kdy se prezident Roosevelt zúčastnil konference v Casablance při přípravě tohoto dílu.

Historička Meredith Hindleyová, autorka knihy o válečné Casablance, uvedla, že film tvoří „součást americké válečné zkušenosti způsobem, který nikdy nebyl zamýšlen“.

„Stalo se to součástí americké kulturní struktury,“ řekla.

Film zůstal jedním z nejoblíbenějších děl Hollywoodu.

Americký bubeník Naguib Salem, který v Rick’s Cafe vystupuje již 15 let, označil film za „nadčasový“.

„Vždy to bude zakotveno v legendě,“ řekl.

Daily Sabah Newsletter

Zůstaňte v obraze o tom, co se děje v Turecku, jeho regionu a ve světě.

Z odběru se můžete kdykoli odhlásit. Registrací souhlasíte s našimi Podmínkami použití a Zásadami ochrany osobních údajů. Tato stránka je chráněna reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *