Odhalil fotbalový skandál rasismus v České republice?

Minulý týden česká šampionka Slavia Brocková porazila skotský Glasgow Rangers, aby postoupila do čtvrtfinále Evropské ligy.

Ale na konci horké hry, kdy bylo mnoho hráčů Slavie na konci nebezpečných výzev Rangers, vzal Broxův Andrzej Gudella ruku a viděl záložníka Rangers Glenna Camaru, který mu něco šeptal do ucha. Sierra Leonean sestup.

Camara odpověděl rozzlobeně a stěžoval si na rozhodčího, zatímco spoluhráče Rangers Ontrageho bylo slyšet křičet na něj „opice“. Kamara ho později obvinila z toho, že jí říkal „opičí král F **“. Gudella to popřel a nazval svého soupeře pouze „F ** king boy“.

Slavia Brock popřela, že by byl jejich hráčem obviněna, a uvedla, že policie podala stížnost na Camaru za bodnutí Gudelly po zápase. Vzhledem k tomu, že se hra hrála v Glasgow, skotská policie v současné době vyšetřuje rasistický incident.

„Doufáme, že bude vše prošetřeno a rozhodnutí vyhodnotíme. Budeme jednat, bude-li výsledek nutný,“ uvedla v pondělí Slavia Praha. „Doufáme, že se situace nebude dále stupňovat. Výsledek vyšetřování budeme vědět co nejdříve.“

Den po hře zveřejnila skupina slovanských „ultras“ fotografii, na které drží transparent na sociálních médiích: „Camara: Just a *****“. Správa Slavie rychle vydala prohlášení. Prezident klubu Jaroslav Duartik to označil za „absolutně nechutné, trapné, rasistické“. Ale hashtag „#Banslavia“ se stal populárním na sociálních médiích kvůli rasistickému incidentu, který požaduje vyloučení Slavie z Evropské ligy.

Jak byla zakázka vyhlášena v České republice?

Podle politologky České vysoké školy technické v Praze Vladimiry Dvořákové se česká média zaměřila na slovo „obviněný“ a stěžuje si, že Strážci nevěnovali dostatečnou pozornost násilnému chování vojáků. .

V českých médiích převládal výklad, že Dvořáková uvedla, že brutální hra Rangers vyprovokovala českou hráčku Kudellu, ale jeho slova byla „pravděpodobně ne rasistická“. Dodal však, že incident nezpůsobil „hlubokou debatu“ o rasismu v české společnosti.

READ  "České právo není dost dobré": proč se krtek pro Rusy může vyhnout trestnímu stíhání

Dlouhodobé problémy spojené s rasismem českého fotbalu podnítily obraz hry v zemi.

Na začátku sezóny 2019/20 byla Slavia Brock nucena uzavřít na svém hřišti stánku Českého fotbalového svazu, jako trest za to, že její fanoušci házeli banány na hráče městské rivaly Sparty Brocka.

O několik měsíců později dostala Sparta Brock pokutu 160 000 $ (5 000 135 000), poté jejich fanoušci skandovali opičí slogany proti černé hráčce Victorii Plassenové, poté několik sparťanských hráčů bojkotovalo po zápase oslavy týmu s davem.

Sigma Olomouc, další nejvyšší člen českého týmu, dostala pokutu od české FA loni v červnu poté, co fanoušci rasově zneužili útočníka Victorie Plasen Jean-Davida Puigela, který po incidentu pro média řekl, že v České republice existuje rasismus vůči černým hráčům. Staňte se „normální“.

Fotbalové zápasy v České republice se zřídka účastnily, když diváci směli sledovat zápasy na hřišti. Slavia Brock, každoročně nejbohatší a pravidelná šampiónka v zemi, měla v sezóně 2019-20 průměrně 10 851 účastníků, a to navzdory skutečnosti, že na stadion Sinobo je jich téměř 20 000. Většina klubů měla asi 20-30% účast.

Je to do jisté míry důsledkem rozšířeného nepřátelství vůči korupci ve hře. Roman Perp, viceprezident české FA, byl jedním z desítek důstojníků zatčených loni v říjnu v rámci policejního vyšetřování ovlivňování výsledků. Ale Michael, zastánce společnosti Sigma Olomouc, říká, že jeho příjmení nebylo na sociálních médiích zmíněno ze strachu ze zneužití, protože mnoho fanoušků se zdržovalo hry kvůli „extrémním“ gangům, z nichž většina má vazby na vzdálené země správné skupiny.

Má Česká republika problém s rasismem?

Rasismus v České republice se v posledních letech nezhoršil, ale je „relativně vysoký“, uvedl Miroslav Mareš, expert na extremismus na brněnské univerzitě. Studie Pew Research Center od roku 2019 zjistila, že 64% Čechů má nepříznivé názory na muslimy.„Třetí nejvyšší v Evropě a 66% mělo negativní názor na Romy, nejvíce diskriminační etnickou skupinu v zemi.

READ  Česká vláda podporuje projekt, který má pomoci chránit vzdušný prostor Slovenska

Česká republika nesledovala sousední Slovensko při budování zdí v některých městech k oddělení romských komunit od jiných národů, ani bulharská vláda v roce 2018 nenavrhla zákon, který by vytvořil povinné „školy pracovního vzdělávání“ pro romské děti. Tato „výhrada“ pro Romy lze použít jako „turistické stránky“.

Ve studii EU z roku 2016 však 10% rumunských studentů v České republice navštěvuje segregované školy, kde jsou jejich jedinými spolužáky Rumuni, a 51% Rumunů ve věku 16–24 let není zaměstnáno ani se neúčastní vzdělávání. Čeští politici stále diskutují o tom, zda kompenzovat stovky římských žen, které byly nevědomky sterilizovány za starého socialistického systému, ačkoli tato praxe pokračovala i po pádu komunismu v roce 1989 a vláda se v roce 2009 formálně omluvila.

Dvořáková z České vysoké školy technické poznamenala, že mnoho lidí ve velmi podobné České republice málokdy potká někoho jiného rasy, s výjimkou toho, že Vietnamci, jedna z největších skupin přistěhovalců v zemi, jsou v české komunitě „většinou přijímáni“. . Dodal, že názory některých politiků neberou v komunitě mnoho lidí vážně nebo že „verbální rasistické útoky jsou„ brány vážně “.

Protiromská rétorika sahá i do PLM

Krajně pravicová Svoboda a přímá demokracie (SPD) je třetí největší opoziční strana v parlamentu. Český prezident Miloš Zeman, liberální populista, vyvolal polemiku poté, co v loňském roce nazval slogan „Black Lives Matter“ rasistickým, ale je dobře známý svou protiromskou rétorikou v zemi.

Podle posledního sčítání je 90% Rumunů, méně než 1% české populace, „neslučitelnými občany“. Krátce před prezidentskými volbami v roce 2018, které vyhrál, ocenil Zeman vládu komunistické éry za to, že nutil Romy dělat špatné věci, a uvěznil je, pokud to odmítli. Pokud Rom nepracoval, řekl: „Fackali ho. Toto je velmi humánní systém a většinu času fungoval. “

READ  Česká republika pořádá první setkání GCTF v Evropě

„Problém je v tom, že mnoho Čechů se skutečnými rasistickými názory nepřijímá, že jsou rasisté,“ řekla Marka z brněnské Masarik University.

To, zda údajné rasistické zneužívání během loňského utkání Slavia-Rangers bude mít nějaký dopad po celé zemi, je však dalším bodem rozhovoru pro česká média.

Hrnce, konvice a britská média

Za posledních 12 měsíců části médií popřely britským novinám uznání vlastních problémů Spojeného království s rasismem ve fotbale, přičemž rasismus vykreslují jako specifický východoevropský fenomén. Někteří komentátoři zdůraznili, že mezi západními a východními komunitami existuje zásadní rozdíl v tom, jak je či není rasismus přijímán, uvedla Dvořáková.

Článek v Diness, jednom z největších deníků v zemi, v pondělí tvrdil, že Rangers nemohou být poraženi týmem „z východu“, přičemž zároveň chválí postup české strany, rasistického incidentu, který údajně dominoval titulky v Evropské lize.

Vzhledem k tomu, že skotská policie a UEFA, evropský řídící orgán fotbalu, nyní vyšetřují údajný případ rasismu, není zatím jasné, zda budou podniknuta nějaká opatření proti Slavii Brock, která byla v příštím kole tažena za anglický Arsenal. turnaj.

Objevování Evropy vám každý týden v 1900 SEČ přináší evropský příběh, který přesahuje titulky. Stáhněte si aplikaci Euronews a získejte upozornění na tuto a další důležité novinky. Je k dispozici Jablko A Android Zařízení.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *