Oděsa: Hněv kvůli ruským raketám zasahujícím přístav, den poté, co se dohodli na dohodě o vývozu obilí

Oděsa: Hněv kvůli ruským raketám zasahujícím přístav, den poté, co se dohodli na dohodě o vývozu obilí
Serhiy Prachuk, mluvčí vojenské správy Oděsy, řekl, že dvě rakety zasáhly infrastrukturu přístavu a byly sestřeleny dvěma raketami. Ukrajina Protivzdušná obrana.

Podle poslance ukrajinského parlamentu Oleksija Gončarenka bylo v Oděse slyšet nejméně šest výbuchů.

Přichází den poté, co ministři Ukrajiny a Ruska podepsali dohodu – zprostředkovanou Organizací spojených národů a Tureckem v Istanbulu – o povolení vývozu obilí z ukrajinských černomořských přístavů s cílem zmírnit globální potravinovou krizi vyvolanou válkou.

„To je vše, co potřebujete vědět o dohodách s Ruskem,“ uvedla na Twitteru estonská premiérka Kaja Kallasová. Vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrell uvedl, že blok útok „rozhodně odsuzuje“.

Borrell v sobotu na Twitteru napsal: „Dosažení klíčového cíle vývozu obilí den po podpisu Istanbulských dohod je obzvláště zavrženíhodné a znovu ukazuje, že Rusko naprosto ignoruje mezinárodní právo a závazky.“

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v neděli uvedla, že při úderu byly použity „vysoce přesné“ rakety Kalibr a zničena „vojenská infrastruktura“ Ukrajiny.

Zacharovová uvedla, že při přesném úderu byla zničena loď ukrajinského námořnictva.

„Rusko souhlasilo s nějakou dohodou o vývozu obilí, ale pak na něj okamžitě zaútočilo – ukázalo, že chce i nadále ohrožovat globální potravinovou bezpečnost,“ řekl v sobotu v rozhovoru pro CNN poslanec ukrajinského parlamentu Oleksij Gončarenko.

Budou nové kampaně, kde [Putin] Určitě zaútočí na Oděsu a jedinou světovou odpovědí na to je dát Ukrajině zbraně – a nakonec dát Ukrajině rakety dlouhého doletu a stíhačky. To je jediná odpověď na tuto agresi ze strany Putina a na obnovení mezinárodního pořádku.“

Serhiy Prachuk, mluvčí Oděské regionální vojenské správy, uvedl, že údery zasáhly čerpací stanici v přístavu.

„Dnes dopadly 4 rakety na Oděsu. Díky bohu, že naše jednotky protivzdušné obrany zničily 2 rakety při přiblížení. Další 2 rakety šly do přístavu, do infrastruktury,“ řekl Bračuk v rozhovoru pro ukrajinská média. „Toto je čerpací stanice umístěná na území přístavu v Oděse.“

READ  Rekordně vysoké teploty v Pekingu přiměly úřady, aby vyzvaly lidi, aby omezili pobyt venku

Brachuk řekl, že nedošlo k žádným obětem a obilí tam uskladněné bylo nepoškozené. Řekl také, že útoky byly zahájeny z válečné lodi.

„odporný“ útok

Páteční dohoda slíbila odblokovat přístavy v Černém moři, aby umožnily bezpečný průchod obilím a olejnatým semenům – některým z… Hlavním vývozním artiklem Ukrajiny.

Až dosud Rusko blokuje přístup k moři do těchto přístavů, což znamená, že miliony tun ukrajinského obilí nebyly vyvezeny do mnoha zemí, které jsou na něm závislé.

„Dnes je na Černém moři maják. Maják naděje – maják možností – maják úlevy – ve světě, který to potřebuje víc než kdy jindy,“ řekl v pátek generální tajemník OSN Antonio Guterres. Slavnostní podpis, kterého se zúčastnili ministři Ukrajiny a Ruska.

Sobotní útok však vyvolal hněv a obavy o budoucnost této dohody.

Kyjev a Moskva se dohodly na dohodě o obnovení ukrajinského vývozu obilí z černomořských přístavů

„To je vše, co potřebujete vědět o ‚dohodách‘ s Rusy. Výbuchy v přístavu #Odesa. Jeden den poté, co byla podepsána dohoda s #Tureckem a #OSN, bylo #zrno #Ukrajiny reexportováno pod #Rusko.“ V tweetu na Twitteru to uvedla poslankyně Nejvyšší rady Solomija Bobrovská.

Prachuk doporučil obyvatelům, aby zůstali v úkrytech, protože povětrnostní výstrahy pokračují.

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken řekl, že ruský raketový útok „zpochybňuje“ dohodu o obilí, které Rusko a Ukrajina uzavřely den předtím.

„Tento útok zpochybňuje důvěryhodnost ruského závazku vůči včerejší dohodě a podkopává práci OSN, Turecka a Ukrajiny na získání základních potravin na světové trhy. Rusko nese odpovědnost za prohlubování celosvětové potravinové krize a musí zastavit svou agresi,“ dodal. Blinken napsal v prohlášení.

„Byl to paprsek naděje,“ řekla v sobotu Samantha Powerová, administrátorka americké agentury pro mezinárodní rozvoj, ohledně dohody o obilí.

„Nyní jsme obdrželi pouze zprávy, že ruské síly bombardovaly infrastrukturu přístavu Oděsa, přístavní infrastrukturu potřebnou k přepravě tohoto obilí do Černého moře,“ řekl Bauer.

READ  Obavy o demokracii v Guatemale po pozastavení vedoucí strany | Volební zprávy

„To je ohavné a je to poslední známka chladné lhostejnosti Vladimira Putina, pokud jde o náklady na válku na Ukrajině – válku vytvořenou člověkem, kterou bezdůvodně vytvořil; cenu na Ukrajině za lidský život tam a kaskádové efekty po celém světě.“

Turecký ministr obrany Hulusi Akar v sobotu řekl, že Rusko tvrdilo, že s údery „nemá nic společného“.

„Rusové nám v určitých termínech řekli, že s tímto útokem nemají nic společného. Situaci pozorně a podrobně sledují,“ uvedl Akar ve video prohlášení.

„Byli jsme skutečně znepokojeni tím, že k takové události došlo poté, co jsme podepsali smlouvu o dodávkách obilí. Jsme také naštvaní. Ale nadále plníme své povinnosti vyplývající z této dohody a na našich setkáních jsme vyjádřili podporu oběma stranám. Vyjádřili jsme také naši podporu pro obě strany,“ řekl Akar, který zastupoval Turecko při pátečním podpisu dohody o obilí v Istanbulu. „Aby zde pokračovali ve spolupráci klidně a trpělivě.“

Akar také řekl, že Turecko dostalo informace o útocích z Ukrajiny, „a poté jsme telefonicky hovořili s ukrajinským ministrem obrany Oleksijem Reznikovem a ukrajinským ministrem infrastruktury Oleksandrem Kobrakovem, se kterými jsme již byli v kontaktu“.

Uvedli, že jeden z raketových útoků zasáhl jedno z tamních sil a druhý dopadl do oblasti blízko sil, ale důležité je, že není problém s nosností a kapacitou lůžek a že tamní aktivity mohou pokračovat.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *