Odcházející český prezident říká, že Srbsko by mohlo být prostředníkem v konfliktu na Ukrajině

Ruské síly tvrdí, že dosáhly malých úspěchů v krutých bojích na východní Ukrajině. Moskva přesunula další síly do Kurské oblasti na hranici s Ukrajinou.

Kyjev 30. ledna odmítl tvrzení Denise Bušila, správce Ruskem kontrolovaných oblastí Doněcké oblasti, že došlo k postupu u města Vuhledar, epicentra současných bojů v bitvě o kontrolu nad východní Ukrajinou.

„Neztratili jsme své pozice,“ řekl mluvčí ukrajinské armády Jevhen Yerin. řekl.

Živé shrnutí: Ruská invaze na Ukrajinu

RFE/RLs Přímé shrnutí Přináší nejnovější informace o probíhající ruské invazi, protiofenzívě Kyjeva, západní vojenské pomoci, globální reakci a civilní situaci.. Za veškeré zpravodajství RFE/RL o válce, Klikněte zde.

Ukrajina v posledních týdnech vyzvala své západní spojence, aby urychlili přísliby těžkých zbraní, když se snaží zmocnit se území na východě uprostřed drtivé převahy Ruska.

Prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že situace na zemi je velmi obtížná, protože ruské síly se „nepřetržitě pokoušejí prolomit naši obranu“.

30. ledna se Zelenskij připojil k dánské premiérce Mette Frederiksenové na návštěvě jižní Ukrajiny.

„Hovořili jsme podrobně o bezpečnostních potřebách Ukrajiny. O tom, co nám může pomoci osvobodit naše území – náš jih, náš východ. Co potřebujeme z hlediska obnovy Ukrajiny,“ řekl Zelenskij. řekl.

Dánsko souhlasilo, že bude dohlížet na rekonstrukční práce ve městě Mykolajiv, které má mnoho infrastrukturních potřeb, včetně obnovení normálních dodávek vody, řekl. Dánsko se již účastní souvisejícího projektu.

Ve svém večerním videoposelství Zelenskij řekl, že on a Frederiksen také diskutovali o bezpečnostním a humanitárním úsilí v Oděse, dánské podpoře iniciativy Black Sea Grain Initiative, koordinaci opatření k posílení sankcí proti Rusku a účasti Dánska na prosazování míru. Vzorec může být

Uvedl, že by rád poděkoval Dánsku za dosavadní bezpečnostní podporu, za výrazné posílení ukrajinského dělostřelectva a za jeho připravenost „vstoupit do tankové aliance“.

A 30. ledna Francie a Austrálie prohlásil Dohoda o společné výrobě 155mm dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu po jednání ministrů v Paříži.

„Společně bude vyrobeno několik tisíc 155mm granátů,“ řekl francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu na společné tiskové konferenci se svým australským protějškem Richardem Marlesem a ministry zahraničí zemí.

Spojené státy a Německo se minulý týden dohodly na odeslání tanků Abrams a Leopard 2 na Ukrajinu, zatímco Spojené království uvedlo, že v lednu pošle 14 tanků Challenger 2.

Německo také umožnilo dalším zemím jako Norsko a Polsko poslat na Ukrajinu tanky Leopard 2 německé výroby.

Polsko uvedlo, že dodá 60 tanků navíc ke 14 tankům Leopard 2, které již byly Ukrajině přislíbeny.

Britské ministerstvo obrany 29. ledna uvedlo, že ukrajinští vojáci v současné době cvičí v Británii na pokročilé zbraně, ačkoli slíbená dodávka vybavení se neočekává za několik měsíců.

„Rusko chce protáhnout válku a unavit naše síly,“ řekl Zelenskij. „Takže musíme udělat čas naší zbraní.“

Rusko má více tanků než Ukrajina, ale jejich modely jsou v některých důležitých ohledech horší než západní modely.

Očekává se, že v nadcházejících týdnech zahájí ofenzivu Rusko i Ukrajina a podle expertů budou tanky hrát v těchto bitvách klíčovou roli.

Informovaly o tom agentury Reuters a Interfax
READ  Dalších pět z Eight Shaster

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *