Od akademika k dělníkovi: Hospodářská krize Afghánistánu šetří jen málo

Kvéta: Hinduisté z nižší třídy, kteří kdysi pomohli vymanit se z ruin po smrtelném zemětřesení v jižním Pákistánu, obklopeni honosnými obytnými bloky a domy v centru Kvéty, žijí, jako by se před stoletím zastavil čas.

Hinduistická komunita Latchi Baradari se koncem 19. století přestěhovala do čtvrti Shanti Nagar v Quettě, hlavním městě provincie Balúčistán.

Zatímco chudoba je endemická v Balúčistánu – největší pákistánské provincii podle rozlohy, ale nejzaostalejší v téměř všech sociálních ukazatelích – cyklus deprivace v Shanti Nagar se zdá být nepřerušitelný.

Populace čtvrti se za poslední desetiletí zdvojnásobila, ale domy v této oblasti se rozšiřují pouze vertikálně a na malých dočasných budovách jsou postavena nová patra. Dnes žije ve slumech o rozloze pouhých 20 000 čtverečních stop více než 10 000 lidí. Většina rodin žije v domech ne větších než 300 čtverečních stop.

Je ironií, že když v roce 1935 Quettu zdevastovalo smrtící zemětřesení, byli to muži a ženy z Latchi Baradari, kteří se chovali jako stavitelé při přestavbě města.

„Přestavěli jsme město pro lidi z Kvéty, ale dnes nejsme schopni postavit domy pro sebe,“ řekl vůdce komunity Chaudhry Kumar Chand Arab News.

Sám Chand v posledních letech přistavěl ke svému domu tři další patra, aby ubytoval rodiny svých tří ženatých synů.

„Nemůžeme koupit další pozemky, protože většina našich lidí je nezaměstnaná,“ ​​řekl Chand. „Provinční vláda přidělila půdu křesťanům a horní kastě hinduistům a sikhům, ale žádné urovnání nám nebylo nabídnuto.“

Ostatní členové komunity sdíleli stejné příběhy o bezmoci.

Allah Rakhi žije v domě o rozloze 250 čtverečních stop se svými pěti dětmi a devíti vnoučaty.

„Můj nejstarší syn a jeho sedm dětí žije ve sklepě, zatímco já bydlím se svým nejmladším synem a dvěma dcerami,“ řekla.

READ  Indie a Austrálie podepsaly prozatímní obchodní dohodu

Chronická chudoba živí sociální problémy, jako jsou dětské sňatky, které pouze udržují status quo. V rodinách s omezenými zdroji je dětský sňatek často vnímán jako způsob, jak zajistit budoucnost svých dcer.

Sheila Davey se vdala před 35 lety, když jí bylo sotva 11 let. S manželem nyní žijí s jedním ze svých ženatých synů a jeho rodinou v jednopokojovém domě postaveném před dvěma desetiletími.

„Nejsme schopni zajistit naše příjmy, protože místo utrácení peněz za samostatný dům jsou zde lidé nuceni šetřit na včasné svatby svých dětí,“ řekla. „Strávil jsem celý svůj život hledáním lepšího života a moje děti a vnuk tu teď budou trpět bez základní vody, plynu a elektřiny jako já.“

Místní kněz Nadim Chand řekl, že i jediný chrám Shanti Nagar v sousedství je příliš malý na to, aby pojal komunitu.

„Lidé často stojí venku během zimy a období dešťů, aby se zúčastnili rituálů komunity,“ řekl Arab News. „Sotva 200 lidí Lachi Baradari se účastní uvnitř chrámu během našich týdenních modliteb, zatímco zbytek stojí venku… Nevíme, jaké hříchy jsme spáchali.“

Chand, vůdce komunity v sousedství, řekl, že to nebyla pouze vláda, ale také členové nejbohatší a nejvyšší kasty v hinduistické komunitě v okrese, kdo odmítl podporovat její nejchudší členy.

Raj Kumar, šéf Quetta Hindu Panchayat, ale obvinění odmítl.

„Žijeme jako jedna kompletní hinduistická komunita, aniž bychom udržovali jakékoli rozdělení nižší a vyšší kasty,“ řekl Arab News. „Populace Shanti Nagar se za poslední desetiletí zdvojnásobila, ale raději žijí jako komunita na konkrétním místě, jako je Shanti Nagar. Někteří obyvatelé Latchi Baradari z provincie Sindh se také přestěhovali do Quetty.“

„Rodina Latchi Baradari žije ve velmi otřesných podmínkách, ale v rámci našich možností jim pomáháme,“ řekl Kumar. „Dovolili jsme jim přijít do našich chrámů během náboženských svátků.“

READ  Petra Šerenková: Pohřešovaná žena z jižního Londýna byla naposledy viděna v autobuse poté, co vybrala hotovost, uvedla policie | britské novinky

Dánský Kumar, senátor z Balúčistánu, který do začátku tohoto roku působil jako ministr pro menšiny v provincii, připustil, že místní a centrální vláda zanedbávala Latchi Baradariho v posledních sedmi desetiletích, ale dodal, že nedávný vývoj dal naději.

„Provinční vláda Balúčistánu vyvinula systém ulic a kanalizací Shanti Nagar v roce 2020 s vyčleněným financováním ve výši 20 milionů rupií (117 000 $),“ řekl. „Nyní stavíme velký komunitní chrám v sousedství.“

„Udělali jsme všechny možné kroky k povznesení této zanedbané hinduistické komunity,“ dodal Kumar.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.