Očekává se, že hospitalizovaný český prezident jmenuje premiérem opozičního lídra

Miloš Zeman, znovuzvolený prezident České republiky, se zúčastnil inauguračního ceremoniálu dne 8. března 2018 v Praze. REUTERS / David W Černý / Soubor Foto

  • Prezident Zeman očekává, že opoziční lídr se stane premiérem
  • Zaman říká, že nová vláda by měla být sestavena co nejdříve
  • Zaman je hospitalizován od 10. října

BREAK, 5. listopadu (Reuters) – Český prezident Miloš Zeman, který byl hospitalizován, by měl ve svém prvním veřejném vystoupení po parlamentních volbách v této středoevropské zemi minulý měsíc jmenovat premiérem opozičního lídra Petera Fialu.

Zaman, který byl bez ohlášení převezen do nemocnice 10. října, v telefonickém rozhovoru s nemocnicí, který v pátek odvysílala rozhlasová stanice Frekvence 1, uvedl, že je v pořádku a je připraven dokončit svou práci do roku 2023. Více času v nemocnici.

Jeman má podle ústavy právo jmenovat premiéra podle svého výběru.

77letý muž již dříve řekl, že jako první šanci na sestavení vlády umožní silné osobní straně premiéra Andrzeje Babiše ANO.

To a prezidentův postoj vedly k nejistotě, co bude dál.

Ale poté, co se příští týden sešel nový parlament a Bobbis oznámil svou rezignaci, Zaman řekl, že je připraven jmenovat Filu ze středopravé koalice Společně, která měla promluvit v sobotu.

„V současné době jde především o jmenování Petra Fialy premiérem. K tomu je potřeba udělat mnoho kroků,“ řekl Zaman.

„Doufám, že nebude problém, víte proč? Protože Andrej Babiš, se kterým jsem před chvílí mluvil po telefonu, není ochoten být premiérem, protože s ním nikdo není ochoten jednat,“ řekl.

Podle pátečního hodnocení německého lékařského týmu se prezidentův zdravotní stav zlepšil, ale jeho vyhlídky na uzdravení jsou nejisté a momentálně není schopen plně pracovat.

READ  České lázně jsou oficiálně připraveny přivítat své hosty!

Jde o zlepšení oproti tomu, co nemocnice minulý měsíc řekla, že nemůže pracovat, což vyvolalo debatu o tom, zda by ho měl parlament zbavit jeho pravomocí, včetně práva jmenovat vládu.

Pavel Bafko, špičkový chirurg, který byl členem německého lékařského týmu, který léčil bývalého českého prezidenta Václava Havla, nejprve Českému rozhlasu potvrdil, že se v českých médiích objevují nepodložené zprávy, že Zeman trpí chronickým onemocněním jater.

Řekl, že Jeeman dostává léčbu, aby se zlepšila jeho výživa, a bude muset zůstat v nemocnici další tři nebo čtyři týdny.

Německý mluvčí se bezprostředně nevyjádřil.

V dolní komoře s 200 křesly získaly koalice Spolu a Pirátská strana a Myersovo hnutí 108 křesel.

Tento týden dosáhli koaliční dohody, v níž se zavázali snížit rozpočtový deficit na více než 7 % v letošním roce na 3 % HDP a nakonec znovu potvrzují pro-NATO a pro-EU postoj země tím, že podniknou malé kroky k přijetí.

Vláda čelí nové vlně infekcí koronavirem, včetně prudkého nárůstu inflace, včetně rostoucích cen energií, prudkého zvýšení úrokových sazeb a výzev pro průmyslovou a uhelnou zemi, která se vzdává klimatických cílů EU.

Zpráva Roberta Muellera a Johna Lopatky; Střih Toby Chopra, William McLean, Hugh Lawson a Nick McPhee

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.