Obrovský a záhadný výbuch objevený v hlubokém vesmíru vědce udivuje

Obrovský a záhadný výbuch objevený v hlubokém vesmíru vědce udivuje

Astronomové mohou detekovat silné výboje energie z hlubokého a hlubokého vesmíru.

Někdy je zdroj těchto erupcí záhadou.

Vědci nedávno pozorovali obří explozi asi 130 milionů světelných let od Země. Dříve, hmm Objevte masivní kolizi Zde ze známého sloučení dvou neutronových hvězd – zhroucených hvězd, které jsou možná nejhustšími objekty ve vesmíru. Ale tato dramatická událost, která vyvolala silný proud energie, začala mizet. Asi po třech a půl letech něco jiného, něco novéhonebo vytvořit další podivný výbuch nebo uvolnění energie.

„Právě teď se děje něco jiného,“ řekl Mashable Ido Berger, profesor astronomie na Harvardské univerzitě a jeden z vědců, kteří objevili tuto novou kosmickou událost.

Výbuch energie, zachycený rentgenovou observatoří Chandra NASA (která detekuje emise z extrémně horkých míst ve vesmíru), byl intenzivní. Astronomové ho k němu přirovnávají hlasitý hlas Vyrobeno, když spěchající letadlo prolomí zvukovou bariéru.

v Nový výzkum publikovaný v Astrophysical Journal LettersAbrajita Hajela, astronom, který vedl výzkum, vysvětlil, že astronomové navrhují dva možné scénáře, které by mohly událost vysvětlit, přičemž ani jeden z nich nebyl dříve pozorován. Hajela je doktorandem na katedře fyziky a astronomie na Northwestern University.

  1. Kilonova záře: Co? V této převratné interpretaci, když se dvě neutronové hvězdy (objekty tak husté, že čajová lžička neutronové hvězdy váží asi miliardu tun) srazí, způsobí extrémně jasnou explozi zvanou kilonova. Kilonova by mohla mít pro vesmír a náš život velký význam: astronomové věří, že při těchto explozích vznikly důležité prvky a minerály, jako je zlato a platina. „Je to jedno z navrhovaných dominantních míst pro nejtěžší prvky ve vesmíru,“ vysvětlil. Hagelah.

    Ale po této masivní explozi kilonovy astronomové navrhli, že se trosky rozlily do vesmíru a vytvořily rázovou vlnu nebo explozi. Exploze zahřála vše kolem sebe, jako jsou plyny nebo hvězdný prach. Toto je kilonova záře nebo dosvit, který můžeme detekovat ze vzdálenosti milionů světelných let.

  2. Černá díra: Další možností je, že dramatické sloučení neutronové hvězdy vedlo ke vzniku černé díry – „objektu s tak silnou gravitační silou, že z něj nemůže uniknout nic, ani světlo“. NASA vysvětluje Nyní materiál ze srážky padá do černé díry. Když trosky padají, uvolňují spoustu energie, když obíhají kolem mocného temného objektu. To může být zdrojem této nově objevené energie z dalekého vesmíru.

Umělcovo ztvárnění srážky dvou neutronových hvězd.
Image Credit: National Science Foundation / LIGO / Sonoma State University / A. Simonnet

Horké plyny a trosky kolem neutronových hvězd

Umělcova vizualizace horkého plynu a trosek zbavených neutronů před jejich srážkou.
Poděkování za snímek: Goddard Space Flight Center NASA / CI Lab

Není divu, že se ve vesmíru srazí dvě neutronové hvězdy. Ve skutečnosti je běžné, že hvězdy obíhají v blízkosti jiných hvězd ve stejné sluneční soustavě. Mnoho hvězd není tak osamělých jako Slunce. „Většina hvězd se skutečně nachází v systémech s jedním nebo více společníky,“ vysvětlil Hagel. Nakonec hvězdám dojde palivo a zhroutí se. Potom mohou hustě nahromaděné neutronové hvězdy ztratit hybnost a srazit se, což má za následek sloučení a velké exploze energie.

Nyní se rýsuje otázka, jak astronomové určí, zda zaznamenají záři kilonov nebo hmotu padající do černé díry. Budou nadále vidět typ světla nebo záření přicházející z tohoto místa v hlubokém vesmíru. Tím se odhalí zdroj. (Pokud je záře později, očekávali by více rádiových emisí, ale černé díry vyzařují rentgenové záření.)

Kdo ví, co tato následující pozorování odhalí o událostech odehrávajících se v hlubokém vesmíru?

„To není konec příběhu,“ řekl Berger.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *