Objevila se černá díra Mléčné dráhy?

Co se děje s naší galaxií?

Astronomové dlouho předpokládali supermasivní černou díru vzdálenou 26 000 světelných let v souhvězdí Střelce, za prachovými a plynovými mračny, která pokrývají střed Mléčné dráhy. V této temnotě byly navěky vyslány ekvivalenty milionů hvězd, které zanechávaly přízračné gravitační pole a časoprostor se prudce kroutily. Nikdo neví, kam vedou dveře nebo co, pokud vůbec něco, na druhé straně.

Lidstvo se nyní připravuje na intimnější pohled na tento nepořádek. Během uplynulého desetiletí mezinárodní tým více než 300 astronomů vycvičil dalekohled Event Horizon Telescope, síť rádiových observatoří táhnoucích se po celé zeměkouli, na oblouku hvězdy A* (vyslovováno A), slabého zdroje rádiových vln. – údajná černá díra – Ve středu naší galaxie. Ve čtvrtek v 9:00 ET tým pod vedením Shepherda Doelmana, astronoma z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, zveřejní své nejnovější poznatky na šesti souběžných tiskových konferencích ve Washingtonu a po celém světě.

Tým je odhodlán nemluvit s médii. V dubnu 2019 ale stejná skupina ohromila svět svou produkcí První obrázek černé díry Prázdnotu obklopuje supermasivní torus energie v galaxii Messier 87 nebo M87.

„Viděli jsme to, co jsme považovali za neviditelné,“ řekl tehdy Doelman. Tato fotografie je nyní uložena v Muzeu moderního umění v New Yorku.

Neinformovanou sázkou je, že týmu se nyní podařilo vytvořit obrázek Arch A*, našeho doomového koláče. Pokud tým Dr. Shepherda znovu uvidí „neviditelné“, úspěch odhalí mnohé o tom, jak galaxie funguje a co se odehrává v jejích temných zákoutích.

Výsledky by mohly být překvapivé a informativní, řekla Jana Levine, teoretička gravitace na Barnard College na Kolumbijské univerzitě, která nebyla součástí projektu. „Ještě mě nenudí obrázky černých děr,“ řekla.

READ  Počet hospitalizací v Texasu COVID se zvyšuje s případy variant delta

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.