Objev podivných a nečekaných struktur vznášejících se nad Jupiterovou Velkou rudou skvrnou

Objev podivných a nečekaných struktur vznášejících se nad Jupiterovou Velkou rudou skvrnou

Atmosféra Jupiteru je fascinující, neustále se měnící prostředí. Pásy různých barev, bouře, masivní mraky a další lze vidět po celé planetě. Horní vrstva atmosféry byla však dlouho považována za bezvýznamnou. Určitě má polární záři, ale kromě toho se myslelo, že se nic zvláštního neděje. Nyní skupina astronomů postavila toto přesvědčení na hlavu.

Studium horních vrstev atmosféry je obtížné. Na pólech částice ze sopečného měsíce Io sledují magnetické siločáry a vytvářejí polární záře na více vlnových délkách. Pokud jde o zbytek planety, energie, která ji tvoří, je sluneční světlo. Jupiter přijímá jen asi 4 % slunečního světla, které přijímá Země. To je důvod, proč astronomové předpokládali, že polární záře bude velmi jednotná.

„Možná naivně jsme si mysleli, že tato oblast bude opravdu nudná,“ řekl vedoucí týmu Henrik Melin z University of Leicester ve Velké Británii. prohlášení. „Je to vlastně stejně zajímavé jako polární záře, ne-li ještě víc. Jupiter nepřestává překvapovat.“

Pozorování vesmírným dalekohledem Jamese Webba odhalila složité struktury nad slavnou Velkou rudou skvrnou, bouří širší než Země. Našli tmavé oblouky a světlé skvrny, které lze vidět v infračerveném světle. Zdrojem tohoto rozdílu není sluneční světlo, ale spíše hluboké, chaotické vrstvy Jupiterovy atmosféry.

„Jedním ze způsobů, jak změnit tuto strukturu, jsou gravitační vlny, které jsou jako vlny narážející na pláž a vytvářející vlnky v písku,“ vysvětlil Melin. „Tyto vlny jsou generovány hluboko v turbulentní spodní atmosféře, kolem Velké rudé skvrny, a mohou cestovat nahoru a měnit strukturu a emise horní atmosféry.“

Tyto gravitační vlny existují i ​​na Zemi, ale pokud je mechanismus ovlivňující stejný, jsou mnohem slabší.

Na objev se čekalo dlouho. Tato pozorování byla součástí programu JWST Early Launch Science (ERS), kde byli astronomové nějakou dobu zvědaví na horní atmosféru Jupiteru.

READ  Studie zjistila, že vyhnout se infekci koronavirem je víc než jen udržovat dvoumetrovou vzdálenost

„Tento návrh ERS byl napsán v roce 2017,“ řekl člen týmu Imke de Pater z Kalifornské univerzity v Berkeley. čas pomocí infračerveného rentgenového dalekohledu NASA. „Naše nová data však ukázala velmi odlišné výsledky.“

Tým doufá, že naváže na pozorování pomocí vesmírného teleskopu Jamese Webba, aby lépe porozuměl této části atmosféry Jupiteru. Pomůže také s plánovanými pozorováními pro misi ESA JUICE, která prozkoumá planetu a její tři ledové měsíce.

Tyto výsledky jsou zveřejněny v Přírodní astronomie.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *