Oběti povinné antikoncepce v České republice mají nárok na odškodné 14 000 dolarů

  • Za bývalého českého režimu byly sterilizovány tisíce žen – zejména romských menšin.
  • Podle výzkumníka Amnesty International byly mnohé během porodu sterilizovány.
  • Romové tvoří asi 2% populace České republiky a jsou často chudí a diskriminovaní.
  • Další příběhy najdete na domovské stránce Insideru.

300 000 korun českých (přibližně 14 000 dolarů) bude uděleno těm, kteří byli v letech 1966 až 2012 donuceni podstoupit nedobrovolnou antikoncepci v České republice; Obránce.

Začátkem tohoto týdne prezident Miloš Zeman Podepsaný Účet, který stanoví platby.

V dobách bývalého českého režimu byla většina žen – mnoho romské menšiny v zemi – nedobrovolně sterilizována v rámci takzvané „sterilizační směrnice“ za účelem kontroly romské populace. Euro News.

Program začal v šedesátých letech minulého století a byl oficiálně zrušen po pádu komunistického režimu v roce 1989, ale několik zpráv uvádí, že neoficiální antikoncepční program pokračoval až do roku 2009.

„V bývalém Československu byly sterilizovány tisíce romských žen,“ řekla výzkumnice Barbora Chernusakova. Amnesty International. „Ženy byly nuceny podepsat formuláře souhlasu během porodu nebo při zotavování z císařského řezu. V mnoha případech jim nebylo řečeno, s čím souhlasí.“

A Zpráva za rok 2015 Lékaři z Evropské unie na ochranu lidských práv zjistili, že se ženy přihlásily, že tvrdí, že antikoncepce je nezbytná pro jejich současné nebo budoucí přežití.

„Protože tyto ženy ne vždy rozuměly češtině, podepsaly noviny s vyčerpáním a bolestí, nechápaly, na čem to závisí,“ pokračovalo prohlášení. „Některé ženy mladší 19 let byly po narození prvního dítěte sterilizovány bez jejich informovaného souhlasu.“

V roce 2012 Česká republika podepsala zákonem nutnost „ochlazovacího období“ po souhlasu s antikoncepcí.

Nyní, když byl návrh zákona podepsán, mají oběti tři roky na přípravu svých žádostí o odškodnění Římské zprávy. Ženy, které mohou prokázat, že získaly pobídky z antikoncepce před rokem 1990, mají nárok na odškodnění a ty, které byly sterilizovány bez souhlasu, musí svůj případ popsat popisem toho, co se stalo.

READ  Česká vláda prodlužuje slovenské hraniční kontroly do února

Romové čelili dlouhé historii diskriminace v Evropě a prováděli antikoncepční programy v Norsku, Německu, Slovensku, Rakousku a Rumunsku.

Podle Evropské komise jsou asi 2% z 10 milionů lidí v České republice Romové. Často jsou chudí a často jsou vyčleněni na bydlení, vzdělání a zaměstnání.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *