Obavy rostou nad čínskými plány na Tchaj-wanu

Ve Washingtonu roste znepokojení nad možností, že se Čína v příštích několika letech pokusí napadnout Tchaj-wan.

Vyšší američtí vojenští důstojníci v posledních měsících varovali, že se Peking může v tomto desetiletí pokusit o takový výbušný pohyb, a obavy vyvolávají nedávné rachoty mečů, včetně čínského vojenského obojživelného přistávacího cvičení poblíž ostrova.

Nejvyšší generál Pentagonu však ve čtvrtek varoval, že Čína považuje invazi na Tchaj-wan za „mimořádně složitý a obtížný proces“.

„Pokud mluvíte o vojenské invazi na Tchaj-wan – překročení průlivu, Tchaj-wanského průlivu, s velkou vojenskou silou, která by se zmocnila ostrova o velikosti Tchaj-wanu proti armádě, kterou mají, a proti populaci, kterou mají – je to mimořádně složitý komplex.“ a obtížný proces, i když proti nepřátelské síle, “předseda sboru náčelníků štábu gen. Mark MillieNoční obrana Mark Milley: Rozhovory o rozpočtu Austina a Millieho, Afghánistán, sexuální útoky a další v širokém slyšení šéfa Senátu v Senátu: Armáda již zahájila operace v Afghánistánu „za horizontem“, Trump odmítá změnu klimatu, vyzývá Bidena ke společným palbám přes Výbor pro ozbrojené služby Senátu.

„To je velmi obtížné,“ dodal.

Podle desetileté politiky vůči Tchaj-wanu si USA zachovávají „strategickou nejednoznačnost“ – Washington výslovně neříká, že bude bránit ostrov v konfliktu s Čínou.

Tato politika byla navržena tak, aby zabránila provokování Pekingu a zároveň odrazovala Tchaj-wan od formálního prohlášení nezávislosti, což by mohlo vést k čínské invazi.

Avšak vazby USA s Tchaj-pej se v posledních letech prohloubily uprostřed zvýšené konkurence mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Například FM Anthony BlinkAnthony Blinken Pelosi naznačuje, že proti Omarovi nebudou podniknuty žádné další kroky. USA omezují sankce na íránské úředníky, protože jaderné rozhovory narušují jednání vrcholných čínských diplomatů s Blinkenem uprostřed debaty o soutěžním návrhu zákona Více Tento týden řekl zákonodárcům, že Bidenova administrativa tlačí na obchodní jednání s Tchaj-wanem.

Skupina dvoustranných senátorů na palubě amerického vojenského dopravního letadla také navštívila Tchaj-wan během minulotýdenní přestávky v Kongresu, aby „zdůraznila americkou podporu“ pro ostrov, oznámila darování vakcín COVID-19 a sdělila zprávu, že „je toho tolik můžeme spolupracovat na prosazování naší prosperity, naší bezpečnosti a našich společných hodnot, “uvádí se v tiskové zprávě senátora. Tammy DuckworthLadda (Tammy) Tammy DuckworthChina provádí obojživelná přistávací cvičení poblíž Tchaj-wanu Poté, co senátoři navštíví USA a Tchaj-wan, aby diskutovali o obchodu a investicích, Blinken říká, že čínská státní média vytrhávají pauzy tchajwanských senátorů: „zrádný krok“ víceKancelář (D-Ill.).

READ  Johnson a Trudeau G7 žertují o tom, že nosí košili a ukazují Putinovi „naše svaly“

„Návštěva dvojstranné delegace Senátu na Tchaj-wanu je dalším důkazem tohoto pokračujícího závazku vůči našim přátelům a partnerům v této klíčové oblasti světa, jakož i připomínkou toho, jak přítomnost Spojených států v posledních několika desetiletích ovlivnila rozvoj bezpečnosti, prosperity a demokracie v celém regionu po celém světě. „Indián a Tichý,“ senátore. Dan SullivanDaniel Scott Sullivan Čína provádí obojživelná přistávací cvičení poblíž Tchaj-wanu Poté, co senátoři navštíví USA a Tchaj-wan, aby diskutovali o obchodu a investicích, Blinken říká, že čínská státní média trhají senátory z jejich zastávky na Tchaj-wanu: „zrádný krok“ více (R-Aljaška), kteří se připojili k Duckworthovi a sen. Chris KoonsChris Andrew Koons: Noční obrana: Pentagon podrobně popisuje vojenské stavební projekty, které získají 0,2 miliardy peněz ze zdi, Biden si vybere bývalého velitele, který bude velit námořnictvu | Bill usiluje o posílení vízového programu pro Afghánce, kteří pomohli dvoustranným americkým senátorům zavést zákon na ochranu malých podniků před kybernetickými útoky, Čína po návštěvě senátorů provádí obojživelná přistávací cvičení poblíž Tchaj-wanu Více (D-Del) v delegaci, uvedl ve svém prohlášení.

Po návštěvě čínská armáda oznámila, že provedla obojživelné přistávací cvičení ve vodách poblíž Tchaj-wanu. Obojživelné přistání by bylo pro Čínu základním krokem k invazi a dobytí ostrova, jako je Tchaj-wan.

Cvičení jsou nejnovější ze série intenzivních čínských vojenských cvičení poblíž Tchaj-wanu. Tato cvičení zahrnovala uzavření ostrova válečnými letadly a loděmi a cvičení v přímém přenosu v dubnu poté, co Tchajwan navštívila neoficiální americká delegace bývalých úředníků.

Čínské ministerstvo zahraničí také kritizovalo návštěvu senátorů. Mluvčí Wang Wenbin prohlásil, že by se Spojené státy měly „vyhnout vyslání špatného signálu separatistům„ nezávislosti Tchaj-wanu “a způsobit další škody na čínsko-amerických vztazích a míru a stabilitě v celém Tchaj-wanském průlivu. . “

Nedávné napětí také přichází poté, co dvojice vysokých amerických admirálů varovala, že čínská invaze na Tchaj-wan není tak nepravděpodobná, jak někteří věřili.

Krátce před svým odchodem do důchodu velitel indicko-tichomořského velení admirál Philip Davidson v březnu řekl senátorům, že Čína by se mohla pokusit o invazi na Tchaj-wan „v příštích šesti letech“.

READ  Royals živě: Queen varovala Sussexs 'návštěva Spojeného království "nemůže mít vedlejší show" | Royal | Zprávy

O několik týdnů později Davidsonův nástupce, admirál John Aquilino, výslovně nepodpořil šestiletý časový plán, ale senátorům řekl, že „tento problém je nám mnohem blíže, než si většina lidí myslí“.

„V sázce je omlazení komunistické strany Číny“, pokud jde o Tchaj-wan, řekl Aquilino a nazval anexi Číny Tchaj-wanem „čínskou jedničkou“. 1 priorita.

Bonnie Glaser, ředitelka asijského programu Německého Marshallova fondu, řekla senátorům na slyšení tento týden, že převzetí Tchaj-wanu je pro Čínu „nejvyšší prioritou“. Dodala však, že „sjednocení je dlouhodobým cílem, kterého Peking upřednostňuje dosáhnout bez krveprolití.“

Tchaj-wan zůstává nejnebezpečnějším potenciálním bodem vzplanutí mezi USA a Čínou. Řekla, že prioritou Číny je odradit nezávislost Tchaj-wanu. „Využívá širokou škálu nástrojů určených k oslabení důvěry obyvatel Tchaj-wanu v jejich vládu a oslabení jejich vůle odolat integraci s Čínou.“

Uprostřed obav z toho, zda je invaze možná, se ve Washingtonu rozrostla také debata o tom, zda by USA měly upustit od strategické nejednoznačnosti ve prospěch takzvané „strategické jasnosti“.

Glaser řekla senátorům, že zatímco „Spojené státy mohou a měly by přijmout opatření ke zvýšení bezpečnosti a odrazení Tchaj-wanu přes úžinu“, věří, že „opouští dlouhodobou americkou politiku nejednoznačnosti ohledně toho, zda USA přijdou na obranu Tchaj-wanu může potenciálně vést ke ztrátě. „Vyvolává to čínskou invazi na Tchaj-wan, nikoli ji odradí.“

Na začátku letošního roku šéf zpravodajské služby Bidenu varoval také, že Čína může považovat odklon od strategické nejistoty za „hluboce destabilizující“.

„Podle našeho názoru, pokud uvidíme posun ve Spojených státech od strategické nejednoznačnosti, jak jste ji definovali, k jasnosti ohledně připravenosti zasáhnout v nouzové situaci na Tchaj-wanu, bude to pro Číňany velmi destabilizující,“ řekl ředitel National Intelligence April HainesAvril Haines, zpráva Lawrencea Livermora shledává přípustnou teorii úniku laboratoře Wuhan Senát schválil návrh zákona požadující odtajnění informací o původu COVID-19 Rubio vyzývá Wall Street, aby přestala „umožňovat komunistickou Čínu“ více Výbor pro ozbrojené služby Senátu v dubnu.

„Věřím, že to posílí čínské vnímání, že se USA snaží omezit vzestup Číny, a to i prostřednictvím vojenské síly, a potenciálně způsobí, že Peking agresivně podkope americké zájmy po celém světě,“ dodala.

READ  Seth Meyers odhaluje do očí bijící pokrytectví Fox News ohledně vrcholů Trump vs. Biden Putin

Uprostřed obav o Tchaj-wan a dalších problémů, které vedly Pentagon k tomu, že označil Čínu za „krokovou hrozbu“ pro USA, jako je rostoucí agresivita v Jihočínském moři a nárůst námořních sil, ministr obrany Lloyd AustinJednodenní obrana: Austin a Millie Diskuse o rozpočtu, Afghánistánu, sexuálním útoku a dalších na slyšení v širokém Senátu Austin Austin říká, že se „obává“ íránských lodí u šéfa atlantického Pentagonu: Armáda již zahájila operace „za horizontem“ v Afghánistánu více Směrnice z tohoto týdne si klade za cíl zostřit americké vojenské zaměření na Čínu.

Směrnice je důvěrná, takže není jasné, jaké nové iniciativy právě probíhají, ani do jaké míry je Tchaj-wan faktorem, ale Austin ve svém prohlášení uvedl, že jeho cílem bylo „zlepšit schopnost divize oživit naši síť spojenců a partnerů, posílit zastrašování a urychlit vývoj operačních koncepcí. „nové schopnosti, nově vznikající schopnosti, budoucí stav sil a aktualizovaná civilní a vojenská pracovní síla.“

Čínští jestřábi v USA vydělávali na obavách z Tchaj-wanu, přičemž mnoho Austin a Millie vrhli otázky na tuto otázku na slyšení v tomto týdnu v Senátu.

Na otázku senátora Ricka Scotta (R-Fla), zda cílem Číny je nakonec získat Tchaj-wan, Austin uvedl, že „nebude nesouhlasit s myšlenkou, že„ cílem Pekingu bylo “spojit Tchaj-wan s Čínou.“

„Nikdo nechce vidět jednostrannou změnu současného stavu s ohledem na Tchaj-wan,“ dodal Austin později v reakci na otázku senátora. Josh HawleyJoshua (Josh) David Hawley GOP Útoky na faucity v Centru epidemických zpráv Colonial Pipeline CEO vyslýchal kvůli útoku ransomwaru na republikánské senátní oddálení potvrzení kandidáta Bidena OPM Více (R-Mo.) O možnosti čínského „fait accompli“ proti Tchaj-wanu.

„Slyšeli jste nás říkat, že jsme odhodláni pomáhat Tchaj-wanu bránit se v souladu se zákonem o vztazích na Tchaj-wanu, se třemi prohlášeními a šesti ochrannými opatřeními,“ pokračoval Austin s odkazem na zákon a dohody, které definují politiku USA vůči Tchaj-wanu a Číně . včetně strategické nejednoznačnosti a politiky „jedné Číny“. „Naše pozice se v tomto ohledu nezměnila.“

Milley za sebe zdůraznil, že i když musí existovat politické rozhodnutí, aby USA bránily Tchaj-wan před čínskou invazí, „již máme vojenské kapacity“, abychom invazi porazili.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.