NPR: Boeing Starliner konečně vypuštěn se dvěma astronauty NASA

NPR: Boeing Starliner konečně vypuštěn se dvěma astronauty NASA

Z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral na Floridě ve středu odstartovala kabina Boeingu Starliner. Je to poprvé, co kapsle poháněná raketou Atlas V vyrobenou United Launch Alliance přepravila lidi. Dva astronauti NASA nastupují na celodenní výlet na Mezinárodní vesmírnou stanici. Tento zkušební let je roky pozadu oproti plánu a překračuje rozpočet o miliardy dolarů.

Miguel J. Rodriguez Carrillo/AFP přes Getty Images/AFP


Skrýt popisek

Přepnout titulek

Miguel J. Rodriguez Carrillo/AFP přes Getty Images/AFP

CAPE CANAVERAL, Florida – Potřetí je kouzlo.

Dlouho očekávaná vesmírná kapsle Starliner Boeingu se odstartovala ze stanice Cape Canaveral Space Force Station se dvěma astronauty NASA na palubě a dosáhla na oběžnou dráhu asi o dvanáct minut později. Posádka stráví následujících 25 hodin závody, aby dohnala Mezinárodní vesmírnou stanici.

Tato mise je prvním případem, kdy komerční kapsle přepravila lidi, a je naplánováno zakotvit na stanici ve čtvrtek kolem 12:15 ET, astronauti Barry „Butch“ Wilmore jako velitel a Sunita „Sonny“ Williams jako pilot mise.

Toto byl třetí pokus Starlineru o start. Odpočítávání se zastavilo v sobotu, do konce zápasu zbývaly necelé čtyři minuty. Důvodem byl problém s letovými počítači řídícími start. Poskytovatel startu ULA nahradil zdroj napájení systému a uvolnil jej ke spuštění ve středu. Stalo se tak poté, co byl minulý měsíc zrušen pokus o start kvůli špatné funkci ventilu v horním stupni rakety Atlas V Centaur.

Při odstraňování tohoto problému Boeing objevil další problém: únik helia. Plyn se používá v pohonném systému Starlineru. Po přezkoumání dat byla NASA přesvědčena, že Boeing bude schopen úspěšně řídit misi.

Když jsou všechny tyto problémy vyřešeny a Starliner je na cestě k vesmírné stanici, zdá se, že tento třetí pokus je opravdu kouzlo. Nyní vypuštěný Willmore a Williams vezmou Starliner na svůj první let, čímž vozidlo vyzkouší své kroky před operačními misemi NASA. Poté, co byl raketoplán vyřazen v roce 2011, NASA uzavřela partnerství se dvěma komerčními společnostmi – Boeing a SpaceX – aby dopravily astronauty na a z vesmírné stanice.

READ  Je možné, že se ve Spojených státech opět objeví polární záře, ale na to je příliš brzy

Boeing ale zaostává za svým protějškem SpaceX z komerční kosmické dopravy, který již absolvoval devět misí pro NASA a čtyři další soukromé lety. Bezpilotní mise Starliner v roce 2019 se ke stanici nedostala, částečně kvůli závadě v kódu letového počítače. NASA a Boeing považovaly opětovné spuštění v roce 2022 za úspěšné, ale později byly objeveny problémy s padákovými systémy kapsle.

Analýza také zjistila, že páska použitá ke správě stovek stop kabelu uvnitř kosmické lodi byla hořlavá. Boeing tyto problémy vyřešil a dostal od NASA povolení ke startu posádky

Ale první pokus o zahájení této mise s posádkou minulý měsíc byl zrušen kvůli problému s raketou odpovědnou za to, že Starliner poskytla obrovský impuls do vesmíru.

Astronauti NASA Butch Wilmore (vlevo) a Sonny Williams nosí skafandry Boeing, když ve středu opouštějí operační budovu a opouštějí startovací rampu v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.  Pro oba je to už třetí cesta do vesmíru.

Astronauti NASA Butch Wilmore (vlevo) a Sonny Williams nosí skafandry Boeing, když ve středu opouštějí operační budovu a opouštějí startovací rampu v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Pro oba je to již třetí cesta do vesmíru.

Miguel J. Rodriguez Carrillo/AFP přes Getty Images/AFP


Skrýt popisek

Přepnout titulek

Miguel J. Rodriguez Carrillo/AFP přes Getty Images/AFP

Willmore a Williams otestují klíčové systémy Starlineru během dokování s vesmírnou stanicí, včetně podpory života a komunikace. Zatímco kosmická loď může létat sama, dvojice otestuje ruční ovládání plavidla, když se přiblíží k orbitální základně.

Posádka stráví asi týden na palubě stanice s plánovaným přistáním pod baldachýnem padáků na jihozápadě USA a týmy v NASA a Boeingu budou pročesávat data z tohoto letu před certifikací vozidla pro operační misi. NASA plánuje rozdělit lety astronautů mezi Boeing a SpaceX s cestami na Mezinárodní vesmírnou stanici zhruba každých šest měsíců.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *