Novým předsedou vlády České republiky byl zvolen pravičák Peter Fiala

Novým předsedou vlády České republiky byl zvolen pravičák Peter Fiala

Vloženo na:

Praha (AFP) – Pravičák Petr Fiala by měl být v neděli jmenován novým premiérem České republiky a bude stát před naléhavým úkolem bojovat s jednou z nejvyšších infikovaných covitem-19 na světě.

Prezident Miloš Zeman, který byl pozitivně testován na Covit-19, se chystá jmenovat 57letého Fialu na společensky vzdálené ceremonii v jeho domě v paláci Loni západně od Brocka.

Fiala, vousatý, skleněný bývalý politolog, se připojil ke svým občanským demokratům se dvěma menšími stranami, aby v minulém měsíci vytvořili historicky první koalici Společně.

Uskupení, v němž jsou centrističtí křesťanští demokraté a středopravicová TOP 09, těsně porazilo hnutí ANO populistického miliardáře premiéra Andrzeje Babiše.

Vytvořila alianci se dvěma ústředními stranami, Starostové a Nezávislí a Pirátskou stranou, aby získala většinu 108 hlasů ve 200členném parlamentu.

Všech pět stran se dohodlo na struktuře a programovém prohlášení budoucí vlády.

Sedmaasedmdesátiletý prezident, kterého 10. října, den po volbách, převezla sanitka do nemocnice, nezůstal kvůli povolebním rozhovorům bez léčby.

Zpoždění jako Govt Spike

Původně se očekávalo, že Zeman, umírněný levičák Ruska a Číny, jmenuje Fialu premiérem v pátek, den poté, co byl propuštěn z vojenské nemocnice v Praze.

Ale ve stejný den byl převezen zpět do nemocnice poté, co bylo potvrzeno, že má vládní infekci.

Kýžené povstání vedlo k novým omezením, včetně uzavření vánočních trhů MILAN CAMMERMAYER AFP

Zaman byl v sobotu opět propuštěn.

Podle české ústavy musí být jmenována i německá vláda.

Prý ale měl problém s někým navrženým Fialou, který uváděl obavy, že by mohl proces zdržovat.

Fiala řekl, že německá vláda by měla být jmenována do poloviny prosince, protože EU, která má 10,7 milionu obyvatel, se potýká s každodenními infekcemi Govt-19.

READ  Senioři vylepšují Wikipedii jako koníčka pro důchodce

Povstání vedlo odcházející vládu k tomu, že ve čtvrtek oznámila nová omezení, včetně nočního zavírání restaurací, barů a diskoték a všech vánočních trhů.

Pozorovatelé ale tvrdí, že mohou být zapotřebí drastická opatření.

Nemocnice na východě fungují bez kapacity a některé pacienty začínají přesouvat do méně přeplněných zařízení jinde v zemi.

Česká republika se potýká s nebývalým růstem cen energií a rostoucí inflací, což mnohé před Vánocemi nechalo v nejistotě.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *