Nový Zéland počítá náklady na záplavy v Aucklandu, očekává se další déšť

Nový Zéland počítá náklady na záplavy v Aucklandu, očekává se další déšť

WELLINGTON (Reuters) – V pondělí se v největším novozélandském městě očekávají další přívalové deště, protože pojišťovny započítaly náklady na počasí, které se zdá být nejdražším v zemi. se kdy stalo.

Čtyři lidé zemřeli při povodních a sesuvech půdy, které zasáhly Auckland během posledních tří dnů při rekordních srážkách. V Aucklandu stále platí výjimečný stav. V oblasti Waitomo jižně od Aucklandu byl zrušen výjimečný stav.

Lety na az letiště Auckland i nadále zaznamenávají zpoždění a zrušení, pláže kolem města s 1,6 miliony lidí jsou uzavřeny a všechny školy v Aucklandu zůstanou zavřené až do 7. února.

„V Aucklandu došlo k masivním škodám,“ řekl v pondělí novozélandský premiér Chris Hepkins státní televizní stanici TVNZ. „Samozřejmě tam byla řada domů, které byly poškozeny záplavami, ale také rozsáhlými pohyby půdy.“

Dodal, že nouzové bydlení aktuálně potřebuje asi 350 lidí.

Mraky víří

Metservice předpovídá další lijáky pro již tak vlhké město v úterý pozdě.

„Přichází ještě horší počasí a musíme se na to připravit,“ řekla na tiskové konferenci Rachel Kelleher, superintendantka pro mimořádné události v Oaklandu.

Hasičské a záchranné složky obdržely v pondělí večer 30 výzev, včetně reakce na sesuv půdy, kdy se garáž sesunula z kopce.

Rada označila 69 domů jako neobyvatelných a lidem do nich zakázala vstup. Dalších 300 nemovitostí bylo považováno za ohrožených, s omezeným přístupem do určitých oblastí na krátkou dobu.

Na severu novozélandského Severního ostrova prší více než obvykle kvůli povětrnostnímu jevu La Nina.

Národní institut pro výzkum vody a atmosféry (NIWA) uvedl, že Oakland již zaznamenal více než osmkrát vyšší průměr srážek v lednu a 40 % průměrného ročního úhrnu srážek.

Tvář věřících je přemrštěný účet

Očekává se, že náklady na vyčištění překročí 97 milionů NZ$ (63 milionů $) účet za záplavy na západním pobřeží v roce 2021, ale nebudou ani zdaleka tak nákladné jako odhadované pojistné náklady ve výši 31 miliard NZ$ na dvě velká zemětřesení v Christchurch v roce 2010 – 2011, řekl mluvčí pojišťovací rady Nového Zélandu Christian Judge.

READ  KÁBUL - Smrtící exploze zasáhla mešitu v afghánské metropoli, uvedla afghánská policie

Insurance Group Austrálie (IAG.AX) Divize na Novém Zélandu dosud obdržely více než 5 000 nároků a skupina Suncorp (SUN.AX) Uvedla, že obdržela asi 3 000 pojistných událostí napříč značkami Vero a AA Insurance Brands. Novozélandská věž (TWR.NZ) Uvedla, že obdržela asi 1900 žádostí.

„Očekává se, že počet škod v nadcházejících dnech dále poroste, protože událost se nadále vyvíjí a zákazníci identifikují škody na svém majetku,“ uvedla IAG v prohlášení.

Ekonomové tvrdí, že oživení a přestavba by mohly zvýšit inflační tlaky na Novém Zélandu, protože vozidla a domácí potřeby musí být vyměněny a dochází k nárůstu stavebních prací potřebných k opravě nebo přestavbě domů a infrastruktury poškozené povodněmi.

(1 dolar = 1,5385 novozélandského dolaru)

Reportáž Lucy Kramer. Střih Aurora Ellis a Lincoln Feist

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *