Nový Zéland oznámil plány na znovuotevření světa

(CNN) — Nový Zéland oznámil, že se začne znovu otevírat světu, což signalizuje konec téměř dvou let přísných hraničních pravidel, která oddělila rodiny a odehnala téměř všechny cizince.

Premiérka Jacinda Ardernová ve čtvrtek nastínila pětistupňový plán, který umožní plně očkovaným občanům Nového Zélandu začít cestovat z Austrálie koncem tohoto měsíce. Po příjezdu se budou muset izolovat – ale nebudou muset jít do státních karanténních zařízení.

Do července plně očkovaní lidé z Austrálie resp země s vízovou vlnou – včetně Spojeného království, Spojených států a mnoha evropských zemí – budou moci vstoupit na Nový Zéland a po příletu se izolovat, podle plánu.

Vládní webová stránka uvádí, že „sebeizolace může být ve vašem domě nebo vhodném náhradním ubytování“, takže zatím není známo, zda nerezidenti budou moci využívat hotely, pronajaté byty nebo jiná podobná ubytování pro vlastní účely sebeizolace.

Oznámení je velkým posunem pro Nový Zéland, který zavedl některá z nejpřísnějších hraničních pravidel na světě ve snaze zabránit Covid-19.

Země zakázáno Téměř všichni zahraniční cestující v březnu 2020 a vyžaduje, aby příchozí návštěvníci strávili čas ve státním karanténním zařízení na vlastní náklady.

Aby se vypořádal s omezenými karanténními místy, zavedl Nový Zéland karanténní loterijní systém, který občanům umožňoval vstoupit do online fronty v určených časech v naději, že získají body.

To znamenalo, že se mnoho Novozélanďanů snažilo dostat domů – a někteří své milované neviděli roky.

Systém umožnil Novému Zélandu udržovat čísla Covid-19 nízká a spravedlivá 53 úmrtí na Covid-19 byly hlášeny v zemi, podle tamního ministerstva zdravotnictví. Ale Ardern je pod rostoucím tlakem, aby zmírnil pravidla na hranicích a umožnil Novému Zélandu sjednotit se se světem – a odhaduje 1 milion Novozélanďané žijící v zámoří.

Ardern řekl, že muka z karantény byla „srdcervoucí“.

„Ale volba použít to nepopiratelně zachránila životy,“ ona řeklaa dodal, že hraniční pravidla poskytla Novému Zélandu čas, aby se stal „jednou z nejvíce proočkovaných zemí na světě“. Nový Zéland je plně očkován 93 % oprávněných lidípodle ministerstva zdravotnictví.

„Jsme v nové fázi naší reakce na Covid,“ řekl Ardern. „Covid jako nemoc se dosud mnoha z nás nedotkl. Ale s přenositelností Omicronu víme, že virus zažijeme příměji. Rozdíl je však v tom, že máme všechny dostupné nástroje, abychom se nyní připravili.“

READ  Indický diamantový miliardář Nirav Modi prohrál odvolání proti vydání z Velké Británie

Odklon Nového Zélandu od nulového přístupu Covid byl signalizován už měsíce.

Následující měsíc Nový Zéland oznámil začalo by postupné uvolňování hranic v roce 2022, i když ty plány byly odsunuty kvůli šíření Omicronu.
Budou vyžadováni cizí státní příslušníci být plně očkován proti koronaviru, aby mohl vstoupit do země, až se znovu otevře.
Krok Nového Zélandu z 3. února přichází v důsledku podobných kroků Austrálie. Jako Nový Zéland, Austrálie zavedl přísná hraniční pravidla, aby zabránil Covidu. Plně očkovaní občané, držitelé víz a lidé z určitých zemí – včetně Nového Zélandu, Japonska a Singapuru – nyní mohou cestovat do Austrálie bez cestovní výjimky.

Fotografie Jacindy Ardernové od Hagen Hopkins/Getty Images

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *