Nový český velvyslanec usiluje o zlepšení vazeb

Lety a čipy:
Cestovní ruch a obchodní výměny mohou být podpořeny „klepáním na dveře“, protože technická stipendia přitahují české studenty.

Prosazování přímých letů mezi Prahou a Tchaj-pej a vystavení artefaktů Národního palácového muzea v České republice patří mezi jeho priority, když začíná své funkční období nového velvyslance středoevropského národa na Tchaj-wanu.

Český zástupce na Tchaj-wanu David Steinke řekl, že udělá maximum pro zlepšení bilaterálních vztahů na všech frontách, zejména při prosazování přímých zpátečních letů.

Steinke řekl, že vidí příležitosti pro osobní výměnu mezi Prahou a Tchaj-pej, protože omezení související s pandemií COVID-19 se nadále zmírňují a lidé začínají znovu cestovat do zahraničí.

Foto: CNA

„Před COVID-19 přicházelo do České republiky ročně téměř 250 000 tchajwanských turistů. Budeme mít velký zájem vracet Tchajwance, kteří mají o Českou republiku zájem,“ uvedl.

Přímé lety mezi Tchaj-pej a Prahou jsou navrhovány po dobu nejméně šesti let, aby se podpořil turistický ruch a obchodní výměny, řekl.

„Opravdu to chci udělat,“ řekl.

Vzhledem k tomu, že České aerolinie nemají kapacitu na provozování dálkových letů, Steinke uvedl, že jedná s tchajwanským vlajkovým dopravcem China Airlines a předložil návrh také místním úřadům.

„Jsem velmi trpělivý a myslím, že zaklepu na dveře,“ řekl.

Ministr dopravy a komunikací Wang Guo-tsai (王國材) 6. října řekl, že China Airlines zvažují přidání přímých letů do Prahy, ale nebylo přijato žádné rozhodnutí.

Steinke řekl, že doufá, že artefakty Národního palácového muzea budou v Praze vystaveny do roku 2024 a že obě strany jednají, aby se to stalo skutečností.

„Češi milují bohatství čínské kultury a poklady Národního palácového muzea jsou naprosto ohromující,“ řekl.

Možnost pražské výstavy byla nastolena po zářijovém podpisu smlouvy o spolupráci mezi Muzeem Tchaj-pej a Národním muzeem v Praze.

READ  Khajer drží červenou desku MXGP v České republice ...

Wu Mi-cha (吳密察), ředitel Národního palácového muzea, uvedl, že výstava by se v České republice mohla konat někdy v roce 2024, jakmile Česká republika přijme protikonfiskační zákon, který by umožnil věci bezpečně vrátit. Tchaj-wan.

Muzeum bylo založeno v Pekingu v roce 1925 před přestěhováním do Taipei. Jeho sbírka pokrývá tisíce let čínské historie.

Steinke nastoupil do čela českého zastoupení v září.

Než se stal faktickým českým velvyslancem na Tchaj-wanu, působil jako pověřený ředitel odboru Asie a Tichomoří na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, kde se intenzivně zabýval čínskými a tchajwanskými záležitostmi.

Navzdory tomu, že Tchaj-wan a Česká republika nemají formální diplomatické vztahy, udržují srdečné vztahy od otevření zastoupení v Praze v roce 1991 a v Taipei v roce 1993.

Bilaterální vztahy se oteplily od chvíle, kdy zemi v září 2020 navštívil předseda Senátu ČR Miloš Vístril, který se stal prvním šéfem zákonodárného orgánu nediplomatického spojence, který promluvil k Legislative Yuan.

Steinke řekl, že dvoustranné přátelství bylo dlouhodobé a bylo obnoveno historickou návštěvou Wiestersilla na začátku srpna a zvýšila napětí napříč Tchajwanským průlivem.

Napětí pomohlo přesvědčit Českou republiku, aby našla nové způsoby a prostředky k podpoře tchajwanských demokratických institucí, řekl Steinke.

Od ruské invaze na Ukrajinu 24. února také vznikla nová dimenze bilaterální spolupráce, protože obě strany jsou oddanými zastánci Ukrajiny, řekl.

Česká republika je největším hostitelem ukrajinských uprchlíků na obyvatele, kde žije více než 400 000 vysídlených migrantů, zatímco Tchaj-wan dal jasně najevo, že podporuje mezinárodní demokratické společenství od ruské invaze, řekl Steinke.

Od zářijového nástupu do funkce zažívá tchajwanskou vstřícnost, kdykoli lidem řekne, že je z České republiky, řekl.

„Když potkám lidi tady na Tchaj-wanu, když jim řeknu, že jsem z České republiky, mají úsměv na tváři,“ řekl.

READ  Čeští dorostenci Fruhvirdová, Nosková, Pejlek se kvalifikují do hlavního losu US Open.

Tchajwanští lidé vědí, že Tchaj-wan je spojenec a že pozitivní pocit je „velmi důležitým a silným základem pro další spolupráci,“ řekl.

Těší se na spolupráci v oblasti obchodu s polovodiči, řekl.

„Celý svět a moji kolegové delegáti zde klepou na dveře DSMC,“ řekl s odkazem na tchajwanského výrobce polovodičů.

Taiwan Semiconductor Scholarship Program je iniciativa, která má usnadnit spolupráci v oblasti technologického školení a vzdělávání. Program zaměřený na české studenty, kteří chtějí studovat na Tchaj-wanu v oborech souvisejících s polovodiči, přijímá přihlášky.

Steinke řekl, že jeho snem je zavést společný výzkum polovodičů s Tchaj-wanem v České republice, ve kterém by tchajwanští odborníci mohli vyučovat nebo přednášet na školách jeho země.

Steinke převzal vedení poté, co jeho předchůdce Patrick Rumler v srpnu opustil Tchaj-wan po čtyřletém působení v Taipei.

Komentáře budou přezkoumány. Udržujte komentáře relevantní k článku. Komentáře obsahující nadávky a obscénnosti, osobní útoky nebo propagace budou odstraněny a uživateli bude zakázán přístup. Konečné rozhodnutí bude na uvážení The Taipei Times.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.