Nový český film zobrazuje skutečný příběh lyžařského závodu z roku 1913

Film Tomáše Hodana o tragickém závodu, který vedl ke smrti dvou českých lyžařů Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, se bude promítat v Praze ve čtvrtek 24. března, přesně 109 let po tragické události.

Kromě popisu slavné události, jako by se skutečně stala, zobrazuje Poslední závod útrapy života v Krkonoších na přelomu století a dokresluje vztah mezi původním Čechem a Německem, říká jeho producent Ondřej Beránek:

„Byl to začátek lyžování a v Krkonoších byly dvě národnostní komunity, Češi a Němci. Měli své lyžařské kluby, ale kvůli celostátní konkurenci mezi sebou nikdy nesoutěžily.“

„V roce 1913 se ale rozhodli poprvé spolu soutěžit o to, kdo je v tomto konkrétním závodě nejlepší na nebi. Proto se rozhodl zúčastnit se závodu český mistr lyžování Bohumil Hanč, ačkoli svůj život ukončil necelý rok.“ před rokem.

Poslední závod (2022) oficiální HD Trailer Video

Závod na 50 kilometrů začal za horkého počasí, ale po hodině se situace náhle zhoršila. S výjimkou Hanse, který byl ve vedení, ze závodu postupně odstoupili všichni účastníci, kteří o dění nic nevěděli.

Hansi lehce oblečený zakopl a spadl do sněhu. Přestože ho objevil a bezpečně vytáhl německý kolega Emerich Rath, zemřel vyčerpáním a podchlazením. Stejně tak jeho přítel Vaglav Virpada, který se ho vydal hledat.

Slavný příběh Hanče a Vrbaty byl ve filmu ztvárněn již dříve, ale podle Ondřeje Beránka to není tak úplně pravda:

„Rozhodli jsme se příběh převyprávět, protože jsme objevili postavu Brocka Germana Emericha Rotha, který byl nějak vymazán z příběhu filmu z roku 1956.

„Deset let po druhé světové válce se tehdy nehodil Němec, který se nějakým způsobem stal hlavním hrdinou příběhu. Proto nás napadlo vyprávět příběh znovu.

Poslední závod se známým českým hercem Kristofem Hadkem v hlavní roli Bohmila Hansiho se natáčel minulou zimu v místě samotného závodu:

„Chtěli jsme vytvořit skutečnou situaci, a tak jsme se rozhodli natočit film na správných místech na vrcholu obřích hor.

„Vzali jsme to jako produktivní a kreativní výzvu a doufáme, že diváci pocítí extrémní podmínky na plátně a že budou vlastně cool, až film uvidí v kině!“

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.