Nový český daňový balíček zabije noviny, varují vydavatelé – EURACTIV.com

Vláda představila nový daňový balíček, který zahrnoval výrazné zvýšení DPH na tištěné noviny, což je krok silně kritizovaný českými vydavateli.

Podle čtvrtečních úsporných opatření se DPH na tištěné noviny zvýší z 10 % na 21 %. Tištěné časopisy naopak zlevní o 12 %.

„Časopisy jsou společensky důležité; Proto jsme je zařadili do nižší sazby DPH. Známe vědecké časopisy, neznáme vědecké noviny,“ vysvětlil na tiskové konferenci ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS, ECR) rozdílné sazby DPH pro časopisy a noviny.

Rozhodnutí české vlády vyvolalo silnou kritiku místních vydavatelů.

„Plán zvýšit DPH na noviny z 10 % na 21 % se jeví jako pokus zabít vydávání novin v České republice. Kromě zdražení energií a cen papíru by mohlo být 100% zvýšení DPH konečným hřebíčkem do rakve mediálního žánru v České republice,“ uvedla Libus Smuklerová, prezidentka Asociace vydavatelů ČR.

Zdůraznil také, že DPH na tištěná média je v jiných evropských zemích mnohem nižší. V Německu je DPH 7 %, v Polsku 8 %, Itálii a Španělsku 4 %, ve Francii 2,1 %.

„Vláda může být hřbitovem demokratické žurnalistiky v České republice. Noviny byly pro čtenáře kotvou pro hledání dezinformací na internetu. Zvýšením DPH může vláda tuto kotvu lidem vzít,“ dodala Šmuclerová.

Čtvrteční rozhodnutí je v rozporu s dřívějšími vyjádřeními českého premiéra Petra Fialy (ODS, ECR). V únoru 2023 řekl Fiala v diskusi pořádané o Deník Nechtěl, aby noviny byly silně zdaněny, protože hrají zásadní roli ve společnosti.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

Přečtěte si více s EURACTIV

READ  Dokmar Beková dostává na nové vánoční desce evropské a české koledy

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *