Nový asteroid má „velmi malou šanci“ zasáhnout Zemi v roce 2046

Asteroid objevený koncem minulého měsíce má „velmi malou šanci“ na dopad na Zemi na Valentýna v roce 2046, uvedla NASA v úterý, když astronomové pracovali na sběru dalších dat.

2023 DW byl poprvé detekován v Chile na konci února – a po zhruba týdnu pozorování – má podle NASA šanci 1 ku 560, že zasáhne Zemi ve 21:44 UTC 14. února 2046.

„Sledovali jsme nový asteroid nazvaný 2023 DW, který má velmi malou šanci na dopad na Zemi v roce 2046,“ uvedl v úterním prohlášení Úřad pro koordinaci planetární obrany NASA.

„Často, když jsou poprvé detekovány nové objekty, trvá několik týdnů dat, než se sníží nejistoty a adekvátně předpoví jejich oběžné dráhy na roky do budoucnosti,“ uvedl úřad.

Asteroid má průměr asi 50 metrů (164 stop), více než dvakrát větší než meteorit, který v roce 2013 způsobil výbuch vzduchu nad Ruskem, poškodil domy a zranil téměř 1500 lidí.

2023 DW je v současné době na vrcholu seznamu rizik Evropské vesmírné agentury s číslem 1 na Turínské stupnici – což znamená, že v tuto chvíli není důvod k obavám veřejnosti. Další poznámky, riziko může být resetováno na nulu.

„Analytici oběžné dráhy budou i nadále sledovat asteroid 2023 DW a aktualizovat předpovědi, jakmile budou přicházet další data,“ uvedla NASA.

V lednu nově objevený asteroid proletěl blízko Země ve výšce 3 600 kilometrů (2 200 mil), což z něj činí jedno z nejbližších zaznamenaných setkání. V únoru byl pár hodin před vstupem do atmosféry objeven metr dlouhý asteroid. V některých částech Francie a západní Evropy se obloha rozzáří.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *