Novozélandská premiérka Ardernová vítá známky větší přítomnosti USA v Indo-Pacifiku

(Reuters) – Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová uvítala signály ze Spojených států o větší angažovanosti v indicko-pacifickém regionu a v rozhovoru uvedla, že její vláda má s Čínou „vyzrálé“ vztahy, které umožňují neshody.

Ardern bude příští týden hostit online summit vůdců z asijsko-pacifického regionu, včetně Spojených států, Číny a Japonska, aby diskutovali o tom, jak se region zotaví z pandemie COVID-19 a hospodářské krize, která následovala.

V rozhovoru pro NBC’s Air Sunday Ardern řekl, že za prezidenta Joe Bidena mají Spojené státy „velmi důležitou roli“ ve strategické obraně, ekonomických a obchodních vztazích v regionu.

„Vítáme tuto fyzickou přítomnost, protože je součástí důležitých rozhovorů v našem regionu,“ řekla v rozhovoru pro „Meet the Press.“ „A viděli jsme, viděli jsme, že… poslední dobou větší angažmá.“

Ardernová, https://www.reuters.com/world/asia-pacific/new-zealand-wants-mature-relationship-with-china-foreign-minister-says-2021-05-07, zopakovala stanovisko své vlády, že Zéland – který má skvělé obchodní vztahy s Čínou – kterou Peking dlouho označuje za vzor pro své vztahy se západními zeměmi – bude s Čínou prosazovat politiku „integrity“.

„Stále věříme, že jsme v našem vztahu dostatečně vyspělí k tomu, abychom upozornili na problémy, na kterých nám záleží, ať už jde o otázky lidských práv, ať už jde o pracovní záležitosti nebo otázky životního prostředí,“ řekl Ardern.

„A je pro nás velmi důležité, abychom to i nadále mohli dělat a dělat to bez ohledu na tyto obchodní vztahy.“

Vztahy mezi Austrálií a novozélandským sousedem Čínou se výrazně zhoršily od roku 2018, kdy Canberra zakázala Huawei Technologies Co. používat její začínající širokopásmovou síť 5G. Vztahy byly dále napjaté loni, když Austrálie vyzvala k nezávislému vyšetřování původu pandemie koronaviru, která byla poprvé hlášena ve střední Číně v roce 2019.

Čína reagovala zavedením cel na australské zboží, včetně vína a ječmene, a omezeným dovozem australského hovězího masa, dřevěného uhlí a hroznů – kroky USA nazývané „ekonomický nátlak https://www.reuters.com/world/asia-pacific/us – budou not Leaves-Australia-alone-face-China-comulated-flicker-2021-05-13″.

READ  Tchaj-wan spěchá s letadly, aby varoval čínská letadla ve své zóně protivzdušné obrany

To však neovlivnilo vztahy Číny s Novým Zélandem, protože obě země v lednu aktualizovaly svou dohodu o volném obchodu, i když je Nový Zéland sjednocený https://www.reuters.com/world/china/australia-new-zealand-unite -over -China-Human-Rights-Issues -2021-05-31 S Austrálií o otázkách lidských práv v Číně.

(Zpráva Lydie Kelly v Melbourne; střih William Mallard)

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.