Nová varianta omicron BA.2 je o 30 % přenosnější. Měli byste se obávat?

Nová varianta omicron BA.2 je o 30 % přenosnější.  Měli byste se obávat?

Nové studie podvarianty BA.2 omikronového kmene COVID – známého jako „skrytý“ omikron – ukazují, že linie je přenosnější než původní omikron, ale nemusí být závažnější. Zatím se nezdá, že by to způsobovalo další nárůst počtu případů.

Zatímco odborníci bedlivě sledují BA.2, jak koluje po celém světě – je již přítomen ve všech 50 státech USA –, mnoho z nich se neobává, že zvrátit nedávný pokrok v ukončení pandemie.

Zde je to, co potřebujete vědět.

Co je BA.2?

BA.2 je podproměnná omikronové varianty COVID-19. Je znám jako „skrytý“ omikron ne proto, že je těžké ho detekovat v testech na koronaviry, ale protože není vždy znám jako omikron, řekl Dr. Peter Chen Hong, odborník na infekční choroby z UCSF.

BA.2 postrádá specifickou genetickou vlastnost, která umožňuje vědcům rychle identifikovat kmen COVID-19 jako omikron při sekvenování, což znamená, že BA.2 může při počátečním screeningu vypadat jako delta.

Chen Hong objasnil, že test ukáže „pozitivní“ na COVID, ale ne že se jedná o omikron.

Vzhledem k tomu, že BA.2 je vedlejší složkou omikronu, kalifornské ministerstvo veřejného zdraví jej nesleduje samostatně, uvedla agentura.

Je BA.2 nakažlivější než omicron?

Světová zdravotnická organizace uvedla, že studie odhadují, že BA.2 je asi o 30 % více přenosný než původní verze BA.1 omikronů, ačkoli tento rozdíl v infekčnosti není tak velký jako skok mezi delta a omikron. Nejvyšší jihoafrický úřad pro veřejné zdraví ve čtvrtek uvedl, že zatímco jeho údaje ukazují, že BA.2 se zdá být nakažlivější než BA.1, nezpůsobuje vážnější onemocnění, Informovala o tom agentura Reuters.

Způsobí BA.2 další nárůst případů?

Zatímco růst BA.2 nyní předstihuje růst BA.1, Světová zdravotnická organizace Poznamenává však, že „globální oběh všech variant klesá“, což znamená, že se nezdá, že by BA.2 podněcovala novou epidemii.

READ  Nejstarší pozůstatky moderního člověka jsou mnohem starší, než se dříve myslelo

Qin Hong řekl, že i když je důležité sledovat šíření kmene, vysoce opylovaná místa, která již zaznamenala významný nárůst v Omikronu, jako je Bay Area, pravděpodobně nezaznamenají obrovský nárůst poháněný BA.2.

Subvarianta omikronu však podle něj velmi pravděpodobně postihne lidi, kteří nebyli očkováni a neužívali omikrony, což by u některých mohlo „zpomalit pocit normálnosti“.

Poznamenal také, že protože BA.2 vzniká pouze tehdy, když na mnoha místech zahodí příkazy masky a další omezení, je obtížné zjistit, zda jsou zvýšené stavy způsobeny poddruhem, nebo jednoduše důsledkem snížených omezení.

„Je těžké vidět účinek, který se děje konkrétně kvůli BA.2,“ řekl.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *