Nová studie zjistila, že vnitřní jádro Země se možná „zastavilo“ a obrátilo svou rotaci

(NEXSTAR) – Hluboko ve středu Země je vnitřní jádro, které se táhne v délce asi 746 mil a je vyrobeno především z čistého pevného železa, podle NASA. Vysvětlit. I když jsme dlouho věřili – a Výzkum ukázal — že se vnitřní jádro otáčí, nová studie naznačuje, že mohlo své otáčení „pozastavit“ a mohlo se obrátit.

Kapalné vnější jádro obklopující vnitřní jádro způsobuje magnetické pole Země. ke mě NASAJak se roztavené železo a nikl pohybují ve vnějším jádru, vytvářejí elektrické proudy, které vytvářejí magnetické pole. Vnější jádro také umožňuje, aby se vnitřní jádro samo otáčilo, Příroda Vysvětlit.

I když vědci nemohou jádro sledovat přímo, mohou analyzovat seismické vlny způsobené zemětřesením – a testy jaderných zbraní z dob studené války – jak dosáhnou jádra. To je co studie Spoluautoři Yi Yang a Xiaodong Song, seismologové z Pekingské univerzity v Pekingu, provedli svůj nový výzkum, který v pondělí zveřejnil časopis Nature Geoscience.

Na základě své analýzy seismických vln způsobených podobnými zemětřeseními z 60. let 20. století Yang a Song uvedli, že zjistili, že rotace vnitřního jádra se mezi lety 2009 a 2020 zřejmě „zastavila“ a mohla by se dokonce „o malou část zvrátit“. „

Zní to alarmující, že? Nelekejte se – je pravděpodobné, že to není poprvé, co naše vnitřní jádro přestalo fungovat. Místo toho se domnívají, že změna „souvisí s postupným poklesem vnitřního jádra jako součást téměř sedmi desetiletí trvající oscilace“.

Výsledky jejich studie podle Yanga a Songa také poukazují na „další zvrat nebo zpomalení oběhu kolem počátku 70. let“.

Seismologové uvedli, že jejich zjištění – změny v tom, jak rychle seismické vlny procházejí vnitřním jádrem – se shodují „se změnami v mnoha dalších geofyzikálních pozorováních, zejména v délce dne a magnetickém poli, dvou oblastech ovlivněných pohybem vnitřního jádra. , Výzkum ukázal.

READ  Lékařský ředitel Metro Health vykresluje bezútěšný obraz uprostřed zvýšené hospitalizace v nemocnici COVID-19 v Bexar County

I když jsou změny „platné“, to, co Yang a Song zjistili, nemusí být přesně to, co se děje v hlubinách naší planety. John Vidal, profesor věd o Zemi na University of Southern California, který se na studii nepodílel, poukázal na „mnoho konkurenčních nápadů“ o zemském jádru. The Wall Street Journal.

To zahrnuje teorie, že vnitřní jádro obrátí svou rotaci častěji než 70 let identifikovaných Yangem a Songem a že se přestalo otáčet na počátku 21. století.

„Bez ohledu na to, který model se vám líbí, existují některá tvrzení, se kterými nesouhlasíte,“ řekl Vidal. New York časy.

Videl nedávno Je spoluautorem studie který ukázal, že vnitřní jádro změnilo svou rotaci mezi lety 1969 a 1974 a zdálo se, že osciluje „několik kilometrů každých šest let“.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.