Nová studie ukazuje, že „keto“ dieta může souviset se srdečními chorobami

Nová studie ukazuje, že „keto“ dieta může souviset se srdečními chorobamiCNN

Nová studie ukazuje, že dodržování „keto-like“ nízkosacharidové a vysokotučné diety může být spojeno s vyšší hladinou „špatného“ cholesterolu a dvojnásobným rizikem kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou ucpané tepny, infarkty a mrtvice.

„Naše studie zjistila, že pravidelná konzumace stravy s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku byla spojena se zvýšenými hladinami LDL cholesterolu – nebo „špatného“ cholesterolu – a zvýšeným rizikem srdečních onemocnění.“ Paul’s Hospital a Centrum pro inovace srdce a plic University of British Columbia ve Vancouveru v Kanadě, uvedl Eitan z kliniky prevence programu zdravého srdce v tiskové zprávě.

„Tato studie je důležitým příspěvkem do vědecké literatury a naznačuje, že škody převažují nad přínosy,“ řekl Christopher Gardner, PhD, profesor medicíny ve Stanfordském preventivním výzkumném centru, který provedl klinické testy keto diety. Gardner nebyl do studie zapojen.

„Vysoký LDL cholesterol by neměl být vyloučen jako pouze malý vedlejší účinek VLCD (velmi nízkokalorická dieta) nebo ketogenní diety,“ řekl Gardner a upozornil na vyšší riziko kardiovaskulárních příhod u jedinců s vyššími hladinami ketonů v krvi. . ve srovnání s těmi, kteří dodržují standardní stravu.

Ve studii vědci definovali dietu s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuku (LCHF) tak, že 45 % celkových denních kalorií pochází z tuku a 25 % ze sacharidů. Studie, která nebyla recenzována, byla představena v neděli v American College of Cardiology výroční vědecké zasedání se Světovým kongresem kardiologie.

„Důvodem pro naši studii byla skutečnost, že po této dietě uvidíme na naší klinice kardiovaskulární prevence pacienty s těžkou hypercholesterolémií,“ řekl Eitan během prezentace na zasedání.

Hypercholesterolémie neboli vysoký cholesterol zvyšuje u člověka riziko srdečního infarktu nebo jiné nepříznivé kardiovaskulární příhody.

To nás vedlo k tomu, abychom se zeptali na vztah mezi těmito dietami s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem tuků, hladinami lipidů a kardiovaskulárním onemocněním. A tak i přes to existují omezené údaje o tomto vztahu,“ řekla.

READ  Strava s vysokým obsahem tuku může vyvolat citlivost na bolest bez obezity nebo cukrovky

Vědci porovnali stravu 305 lidí, kteří jedli LCHF dietu, s přibližně 1200 lidmi, kteří jedli standardní stravu, s využitím zdravotních informací z databáze UK Biobank, která sleduje lidi po dobu nejméně deseti let.

Výzkumníci zjistili, že lidé na dietě LCHF měli vyšší hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou, také známých jako LDL, cholesterol a apolipoprotein B. Umět.

Výzkumníci také poznamenali, že celkový příjem tuků účastníků LCHF diety byl vyšší u nasycených tuků a jejich příjem živočišných zdrojů byl dvakrát vyšší (33 %) ve srovnání s těmi v kontrolní skupině (16 %).

„Po průměrně 11,8 letech sledování – a po úpravě na další rizikové faktory pro srdeční onemocnění, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, obezita a kouření – měli lidé na LCHF dietu dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine srdeční onemocnění, Vědci podle tiskové zprávy zjistili mnoho závažných kardiovaskulárních příhod, jako jsou blokády tepen, které je nutné otevřít při stentu, srdeční infarkt, mrtvice a onemocnění periferních tepen.

Jejich studie „může prokázat pouze souvislost mezi stravou a zvýšeným rizikem závažných srdečních příhod, nikoli kauzální vztah,“ uvedli vědci ve zprávě, protože se jednalo o pozorovací studii, ale jejich zjištění si zaslouží další studium, „zvláště když 1. v každém státě Přibližně 5 Američanů uvádí, že drží nízkosacharidovou dietu nebo jsou podobní keto dietě nebo plné keto dietě.

Eitan řekl, že omezení studie zahrnovala chyby měření, ke kterým dochází, když jsou dietní hodnocení sami hlášeni, malá velikost vzorku studie a že většina účastníků byli Britové a nezahrnovali jiné etnické skupiny.

Studie se také zabývala dlouhodobým efektem dodržování diety, zatímco většina lidí, kteří dodržují dietu podobnou keto dietě, má tendenci ji držet přerušovaně po kratší dobu.

READ  Čím více soukromí mají lidé ohledně potenciálních nebezpečí, tím méně se bojí

Většina účastníků – 73 % – byly ženy, což je podle Eitana „velmi zajímavé vidět, ale také podporuje dostupnou literaturu, že ženy obecně mají tendenci dodržovat více stravovacích vzorců a mají tendenci mít větší zájem o změnu svého životního stylu. “

Na otázku, zda existují nějaké skupiny, kterým dieta LCHF neublížila, Iatan řekl, jak dlouho lidé na dietě zůstali a zda zhubli nebo ne, „může kompenzovat jakýkoli nárůst LDL“.

„Musíte si pamatovat, že každý pacient reaguje jinak. A tak mezi odpověďmi skutečně existuje interindividuální variabilita. Zjistili jsme, že pacienti mívají v průměru vyšší hladiny LDL cholesterolu.“

Dr. David Katz, specialista na medicínu v oblasti životního stylu, který se studie nezúčastnil, řekl: „Existují různé způsoby, jak sestavit LCHF dietu, a je nepravděpodobné, že by všechny měly stejné účinky na sérové ​​lipidy nebo srdeční příhody.“

Dodal však: „Spojení LCHF diety s nepříznivými účinky v této studii je kontrolou reality pro ty, kteří takové diety přijímají jen proto, že jsou v módě.“

Většina odborníků na zdraví tvrdí, že moderní keto dieta, která zakazuje sacharidy, aby vaše tělo spalovalo tuky na energii, vyřazuje zdravé potraviny, jako je ovoce, fazole, luštěniny a celozrnné výrobky. Na keto dietě omezíte příjem sacharidů na pouhých 20 až 50 za den – čím méně, tím lépe. Abychom to uvedli do perspektivy, střední banán nebo jablko má asi 27 sacharidů – denní dávka.

Tyto skupiny potravin, které je nutné odstranit, aby bylo dosaženo ketózy, jsou hlavními zdroji vlákniny ve stravě, stejně jako několika důležitých živin, fytochemikálií a antioxidantů. Toto znepokojuje mnoho zdravotníků, kteří považují VLCD nebo ketogenní dietu za zdraví škodlivou z dlouhodobého hlediska,“ řekl Gardner.

READ  Případy COVID-19 v povodí Uinty rostou, ale Utah je na „opravdu dobrém místě“

Keto je zkratka pro ketózu, metabolický stav, ke kterému dochází, když játra začnou využívat uložený tuk k výrobě ketonů pro energii. Vaše játra jsou naprogramována tak, aby to udělala, když vaše tělo ztratí přístup ke svému preferovanému palivu – sacharidům – a myslí si, že hladoví.

Keto dieta existuje od 20. let 20. století, kdy ji lékař našel jako způsob kontroly záchvatů. Děti s epilepsií kteří nereagovali na jiné léčebné metody.

Nízkosacharidové diety jako keto hodně spoléhají na tuky, které vás zasytí. Minimálně 70 % ketodiety se bude skládat z tuku. Někteří říkají Blíží se 90 %.

Zatímco všechen tento tuk můžete získat ze zdravých, nenasycených tuků, jako je avokádo, tofu, ořechy, semena a olivový olej, dieta také povoluje nasycené tuky, jako je sádlo, máslo a kokosový olej, stejně jako plnotučné mléko, sýr a majonéza. Jíst příliš mnoho potravin bohatých na nasycené tuky zvyšuje v těle produkci škodlivého cholesterolu, který se může hromadit v tepnách a omezovat průtok krve do srdce a mozku.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *