Nová studie odhaluje, že se Indie začíná dělit na dvě části

Nová studie odhaluje, že se Indie začíná dělit na dvě části

Indie je svědkem radikálních změn pod zemským povrchem, protože nová studie odhalila, že se indická kontinentální deska může rozdělit na dvě části.

I když si můžete představit, že se tektonická deska rozpadne na dva kusy a oddělí se do stran, vědci tvrdí, že změna nastává horizontálně a že se deska rozpadá na samostatné vrstvy.

Ve vědecké komunitě se vedly mnohé spory o tom, co by mohlo stát za vznikem Tibetské náhorní plošiny.

Na prosincové konferenci American Geophysical Union byla předložena nová teorie, která tvrdí, že indická deska se „rozpadá“ – což znamená, že horní část dvou částí desky bude zodpovědná za neuvěřitelný vzestup Tibetu, zatímco spodní část se ponoří do zemského pláště.

Simon Klemperer ze Stanfordské univerzity a spoluautoři studie odvodili své argumenty po studiu hladin helia nalezeného v tibetských pramenech.

Podle jejich výzkumu ve studii, která dosud nebyla recenzována a je dostupná na ESS Otevřít archivByl objeven vzor, ​​který naznačuje, že plášť byl dostatečně blízko k zemskému povrchu, aby se vzácné helium-3 vynořilo z pramenů v severním Tibetu.

V jižním Tibetu je však hojnější helium-4 patrnější, což naznačuje, že se tam deska ještě nerozdělila.

Mluvit k Vědecký časopisO tomto konceptu hovořil profesor de van Hinsbergen z Utrechtské univerzity. „Nevěděli jsme, že se kontinenty mohou chovat tímto způsobem, a to je velmi zásadní pro solidní vědu o Zemi,“ řekl van Hinsbergen, který není autorem studie.

To není vše! Zde jsou naše nejlepší vědecké pokrytí:

předplatné Pro náš bezplatný týdenní zpravodaj indy100

Jak se připojit bezplatný kanál WhatsApp indy100

Podělte se o svůj názor v našich demokratických zprávách. Kliknutím na ikonu pro souhlas v horní části stránky pomůžete posunout tento článek nahoru v žebříčku indy100

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *